Wyprawka szkolna – co kupić dziecku na nowy rok szkolny? Sprawdź listę
Wyprawka szkolna – co powinna zawierać w roku szkolnym 2022/2023? Sklepowe półki aż uginają się od szkolnych artykułów, a będąc nieprzygotowanym do zakupów, łatwo możesz wydać dużo więcej, niż planowałeś. Właśnie dlatego wyprawkę warto skompletować odpowiednio wcześniej. Planujesz zakup wyprawki szkolnej? Lista zakupów, jaką przygotowaliśmy, z pewnością Ci się przyda! Czytając nasz artykuł, dowiesz się również, ile mniej więcej kosztuje wyprawka szkolna. Startujemy!
Wyprawka szkolna 2022/2023 – lista niezbędnych zakupów
Co kupić, by uczeń miał pod ręką wszystko, co niezbędne do nauki? Przede wszystkim – nie daj się zwariować. Dziecko naprawdę nie potrzebuje pięciu rodzajów pisaków, w tym tych neonowych, brokatowych i pachnących. Po pierwsze dlatego, że zwyczajnie ich nie wykorzysta i staną się kolejnym odpadem, po drugie – na takich zakupach Twój portfel może porządnie ucierpieć, a po trzecie – meble Twojego dziecka będą załadowane akcesoriami, przez co trudniej będzie mu znaleźć to, co akurat potrzebne. Co w takim razie powinna zawierać wyprawka w roku szkolnym 2022/2023?
1. Podręczniki i zeszyty. Podstawą wyprawek szkolnych dla dzieci są podręczniki i zeszyty. Kupując podręczniki, możesz skorzystać z używanych egzemplarzy – to naprawdę spora oszczędność! Wybór zeszytów zostaw uczniowi – nauka z takich, które samodzielnie wybrał, będzie dla niego dużo przyjemniejsza.
2. Piórnik z wyposażeniem. Dla młodszego dziecka najlepszy będzie piórnik, w którym każdy długopis, kredka, ołówek czy temperówka będzie miała swoją przegródkę. Taki piórnik łatwo rozłożyć na biurku i znaleźć potrzebne rzeczy. Starszemu dziecku wystarczy piórnik (np. taki w kształcie tuby), do którego po zakończeniu lekcji szybko będzie mógł wrzucić wszystkie przedmioty leżące na stole.
3. Bidon i lunchbox. Większość dzieci chętniej zje posiłek, jeśli będzie zapakowany w piękny, samodzielnie wybrany lunchbox. Do plecaka ucznia koniecznie wrzuć też bidon z wodą. Nawadnianie organizmu jest bardzo istotne, a codzienne kupowanie jednorazowej butelki z wodą to mało ekologiczne rozwiązanie.
4. Plecak. Szukając plecaka dla dziecka, zwróć uwagę przede wszystkim na to, by część przylegająca do pleców była usztywniana, a szelki regulowane i pokryte gąbką.
5. Kalkulator. Jeśli kompletujesz wyprawkę do 5 klasy lub wyższej, przyda się również kalkulator. Dla ucznia szkoły podstawowej wystarczy zwykłe, najprostsze urządzenie bez skomplikowanych funkcji.
6. Artykuły plastyczne. W wyprawce szkolnej nie może zabraknąć też artykułów plastycznych. Będzie potrzebny blok rysunkowy i techniczny, kolorowe pisaki, farbki, pędzelek do malowania, papier kolorowy i teczki z gumką do przechowywania prac.
Wyprawka szkolna 2022/2023 – kiedy warto ją skompletować?
Sierpień to miesiąc, w którym w głowach dzieci i rodziców zaczynają się pojawiać myśli o kompletowaniu wyprawki szkolnej. Dla własnego spokoju nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Zanim wybierzesz się do sklepu po wyprawkę szkolną, stwórz listę zakupów, która pozwoli Ci kupić wszystko, co potrzebne i jednocześnie uniknąć zbędnych wydatków. Zacznij kompletować potrzebne przedmioty już z początkiem sierpnia, a unikniesz pośpiechu i zbędnych nerwów.
W wakacje nie zapomnij również sprawdzić, czy pokój Twojego dziecka sprzyja nauce i skupieniu. O tym, jak urządzić taką przestrzeń przeczytasz w artykule Jak urządzić pokój ucznia?
Wyprawka szkolna 2022/2023 – jak dopasować ją do wieku dziecka?
Wyprawka dla dziecka powinna być przede wszystkim dopasowana do jego wieku. Innych rzeczy będzie potrzebował pierwszoklasista, a zupełnie innych uczeń zaczynający 8 klasę. Jak skompletować wyprawkę szkolną 2022/2023, by była idealnie dopasowana do potrzeb ucznia?
- Wyprawka dla pierwszoklasisty. Jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla pierwszoklasisty jest pierwszy tornister, który musi być wygodny i bezpieczny dla młodego kręgosłupa. Oprócz tego na pewno przydadzą się zeszyty – zarówno w kratkę, jak i w linię (zwykle wystarczające są 16-kartkowe), piórnik, ołówki (w pierwszej klasie do nauki pisania dzieci zwykle używają właśnie ołówków), pióro lub długopis, gumka do ścierania, temperówka, farbki i pędzle, kredki, klej, nożyczki i blok techniczny oraz rysunkowy. Konieczny będzie również strój na WF oraz buty na zmianę. Niezbędne są również podręczniki skompletowanie zgodnie z listą przygotowaną przez szkołę.
- Wyprawka szkolna do 2 i 3 klasy. Jeśli w pierwszej klasie kupiłeś plecak dobrej jakości, najprawdopodobniej nie musisz kupować kolejnego – jeśli leżał w szafie przez całe wakacje, wystarczy mu porządne pranie lub czyszczenie. Piórnik również może służyć kolejny rok, jeśli nie jest zniszczony. Wyprawka dla ucznia 2 i 3 klasy powinna wyglądać podobnie, jak wyprawka pierwszoklasisty – zanim jednak wybierzesz się na zakupy, przejrzyj szafki dziecka i sprawdź, co ma i czego nie trzeba kupować.
- Wyprawka szkolna do 4 i 5 klasy. Jak powinna wyglądać wyprawka szkolna 2022/2023 starszego ucznia? Z pewnością będzie on potrzebował grubszych zeszytów (32-kartkowych i 64-kartkowych). Oprócz tych przedmiotów, które potrzebne są również w niższych klasach, przyda się również cyrkiel, linijka, ekierka, kątomierz czy kolorowe cienkopisy.
- Wyprawka szkolna do 6, 7 i 8 klasy. Zeszyty w starszych klasach podstawówki warto dobierać do wymagań konkretnych nauczycieli – tak, by nie musieć później wymieniać ich na grubsze czy takie o większym formacie. Przydatny będzie również kalkulator.
Wyprawka szkolna 2022/2023 – ile kosztuje?
Ile kosztuje wyprawka szkolna? Szalejąca w tym roku inflacja spowodowała wzrost cen także jeśli chodzi o akcesoria szkolne. Wiele zależy też od tego, jakie produkty wybierzesz – czy tylko podstawowe przybory, czy także np. buty, strój na WF i plecak, które będą najdroższe.
Ile zatem będzie Cię kosztować wyprawka dla ucznia? Rodzice zwykle wydają ok. 300-500 zł na jedno dziecko, a na uczniów szkół ponadgimnazjalnych ok. 400-700 zł.
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać właściwą wyprawkę szkolną i co kupić, pamiętaj o jednym – nie kompletuj wyprawki dla dziecka samodzielnie. Niezwykle ważne jest, by zaangażować malucha w ten proces i pozwolić mu na (oczywiście kontrolowany przez rodzica) wybór. Jeśli większość przedmiotów wybierze samodzielnie, nauka będzie dla niego dużo przyjemniejsza. W roku szkolnym przyda się też plan lekcji. Koniecznie sprawdź naszą propozycję darmowego planu lekcji do druku!