Podtynkowy minimalizm czy natynkowa elegancja – co wybrać do swojej łazienki?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GROHE.
Minimalizm w łazience hołduje potrzebie ukrywania instalacji i eksponowania tych elementów armatury, które są niezbędne do regulacji parametrów strumienia. W opozycji do niego stoi tradycja, w której prym wiodą klasyczne baterie natynkowe. Efekt wizualny to jednak zaledwie początek drogi do zaaranżowania funkcjonalnej przestrzeni. W tej analizie liczyć się będą również cena, możliwości montażu czy przebieg ewentualnych napraw. Co więc wybrać?
Czym bateria podtynkowa różni się od natynkowej?
Czynnikiem różnicującym armaturę natynkową od podtynkowej jest sposób montażu. Baterie natynkowe instalowane są bezpośrednio na wykończonej już powierzchni ściany. Składa się na nie jeden element podłączany do gotowych wyjść wody. W przypadku baterii podtynkowej mamy do czynienia z dwoma częściami, czyli chowanym w ścianie elementem podtynkowym, a także elementem zewnętrznym służącym do regulacji ciśnienia i temperatury przepływu.
W jakiej łazience sprawdzą się baterie natynkowe, a w jakiej podtynkowe?
Montaż baterii podtynkowych wiąże się z ingerencją w ścianę, a więc decyzję o jej instalacji warto podjąć na etapie planowania łazienki – np. w czasie gruntownego remontu. Konieczne będzie bowiem kucie tynków oraz przygotowanie odpowiednich otworów. Ten wysiłek opłaci się jednak większą ilością miejsca, minimalistycznym designem oraz całkowitą swobodą aranżacyjną. Baterie tego typu można podłączyć w dowolnym układzie, a na zestaw mogą składać się rozmaite elementy armatury (od wylewek, po słuchawki prysznicowe, natryski boczne czy deszczownice). To znakomity pomysł dla zwolenników stylistycznego puryzmu czy właścicieli niewielkiego metrażu.
Baterie natynkowe instaluje się znacznie szybciej i łatwiej, co z pewnością docenią ci, który chcą ekspresowo odświeżyć istniejącą już łazienkę, wymieniając stare baterie. W takim wypadku wystarczy połączyć przyłącza armatury z wyjściami wody – bez kucia, modernizacji instalacji wodnej oraz kurzu. Armatura zajmie nieco więcej miejsca i może być wyposażona w dwa wyjścia wody; prysznic oraz deszczownicę lub wylewkę wannową. Istnieje też możliwość rozszerzenia ilości źródeł do trzech pod warunkiem zakupu specjalnego systemu z przełącznikiem.
Co musisz wiedzieć, zanim kupisz baterie natynkowe?
Baterie natynkowe spełnią potrzeby wymagających estetów zarówno pod kątem designu, jak i funkcjonalności. Armatura występuje nie tylko w klasycznym wydaniu (np.GROHE Eurostyle), dzięki czemu podkreśli tradycyjny charakter aranżacji, lecz także bardziej nowoczesnym, czego przykładem są GROHE Concetto lub GROHE Eurocube o prostokątnym kształcie. Propozycjom nie brakuje również praktycznych zalet związanych z wykorzystaniem termostatu, który ograniczy możliwość oparzeń.
Do zakupu baterii natynkowych przemawiają też zdecydowanie niższa cena, prostszy montaż oraz wymiana, a także naprawa ewentualnych awarii – instalacja i prace modernizacyjne przebiegają niemal bezinwazyjnie.
Jakie zalety i wady mają baterie podtynkowe?
Zaletą baterii podtynkowych jest bez wątpienia nowoczesny design. Oszczędne wzornictwo i ukrycie większości mechanizmów dają efekt minimalizmu, co rzutuje nie tylko na wizualny odbiór całości, ale również gwarantuje więcej miejsca w przestrzeni mycia, co jest szczególnie istotne w przypadku małych łazienek. Wiele elementów baterii pozostaje ukrytych w ścianie, dzięki czemu nie ograniczają one powierzchni kąpielowej, a tym samym – nie przeszkadzają podczas codziennego użytkowania strefy prysznica czy wanny. Armatura zapewnia również większą przepustowość, co szczególnie ważne w przypadku korzystania z kilku źródeł wypływu wody.
Ci, którzy nie lubią sprzątania, docenią modele podtynkowe za łatwość utrzymana w czystości, bo mniejsza ilość widocznych elementów armatury, to zredukowana ilość powierzchni, na której osadza się brud. Dzięki temu sprzątanie strefy kąpieli przebiegać będzie szybciej i bez mozolnego szorowania.
Za wady baterii podtynkowych uznaje się wyższe ceny, a także kłopoty, jeśli chodzi o naprawę usterek. O ile pierwszy minus jest faktem, to problemy z eliminacją awarii czy wymianą armatury należy włożyć między bajki! GROHE proponuje uniwersalny element podtynkowy SmartControl, który dzięki otworom w układzie pozwala na łatwy dostęp do „serca” mechanizmu. Wszystkie jego części są weryfikowane pod kątem jakości, a dzięki ukryciu ich pod ścianą nie są narażone na niekorzystne czynniki, takie jak wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Ten sam system jest również kompatybilny z wieloma kolekcjami baterii oferowanymi przez markę , co daje możliwość stylistycznych metamorfoz, np. z minimalistycznego designu GROHE Grohtherm inspirowanego kątami prostymi na zaoblone linie GROHE Eurostyle.
Zestawy, czyli kompletne rozwiązania do łazienki
Wybór baterii łazienkowych nie jest prostym zadaniem – elementy sanitarne można dobierać samodzielnie lub postawić na wygodniejszy sposób i zdecydować się na gotowe zestawy. Dzięki temu zyskasz pewność, że całość będzie ze sobą współgrać zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, tworząc idealny komplet. Szeroki wybór zestawów GROHE pozwala wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań domowników, a także stylu i metrażu łazienki.
Warto również pamiętać, że niezależnie od tego, na jaki typ baterii postawisz, produkty GROHE to gwarancja użytkowania przez długie lata. Dzięki wysokiej jakości wykonania oraz ponadczasowej estetyce podkreślonej innowacyjną powłoką GROHE StarLight są one odporne na zabrudzenia i matowienie, co w praktyce oznacza, że będą prezentowały się doskonale bez względu na upływający czas.
Bateria podtynkowa czy może natynkowa? To jeden z łazienkowych dylematów, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwolennicy minimalizmu i właściciele mniejszego lokum być może sięgną po rozwiązania ukryte w ścianie, a miłośnicy tradycji i szybkich zmian skłonią się ku wariantom w pełni wyeksponowanym. Tak naprawdę wszystko jest kwestią budżetu, metrażu i wizji tego, jak ma wyglądać strefa kąpieli.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GROHE.