Jakie szyby do okien są najlepsze? Sprawdź i wpuść światło do swojego domu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką MS więcej niż OKNA.
Od nich zależy doświetlenie wnętrz, a także to, czy będzie w nich cicho, ciepło i bezpiecznie. Mowa oczywiście o szybach – podstawowej, choć często niedocenionej części każdego okna. Czym powinna się charakteryzować, byśmy byli zadowoleni ze stolarki? Oto parametry, które o szybach powiedzą nam najwięcej.
Duże przeszklenia – na całą ścianę, a nawet na dwie (takie rozwiązanie też są możliwe – zapewniają je np. narożne przesuwne drzwi Patio HST z oferty MS więcej niż OKNA) – cieszą się rosnącą popularnością. Nadają domowi nowoczesny charakter, a także otwierają go na otoczenie – taras lub ogród. Jednak duże przeszklenia, to również jeszcze większe wymagania, jakie powinniśmy stawiać stolarce okiennej, a zwłaszcza szybom. Co od nich zależy? I na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wpuść więcej światła i jego energii
Podstawowym zadaniem szyb – tu niemal truizm – jest wpuszczenie do wnętrza światła i umożliwienie obserwacji otoczenia przy jednoczesnej ochronie przed ucieczką ciepła. O tym, jak skutecznie dany pakiet izoluje, mówi współczynnik przenikania ciepła Ug. I tu sprawa jest prosta – im jest niższy – tym lepiej. Dla przykładu szyba MS więcej niż OKNA SUPERtermo oferuje Ug=0,5 W/m²K, podczas gdy standardowe rozwiązania dostępne obecnie na rynku – Ug= 0,7 W/m²K.
Ale to nie wszystko. Szyby umożliwiają nie tylko dopływ słonecznych promieni, ale również energii, które ze sobą niosą. Dzięki temu nie tylko możemy cieszyć się najzdrowszym, naturalnym światłem, ale również korzystać z dodatkowego źródła ciepła, jakim jest słońce. O tym, jaki pakiet szybowy zapewni nam najlepsze doświetlenie, dowiemy się, analizując dwa parametry – g i L. Jak je interpretować?
Ten pierwszy – współczynnik g mówi o tym, ile energii słonecznej, a drugi – L – ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku czynników. Im wyższy jest g, tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L niemal zawsze jest lepiej, gdy jest wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne.
Problem z szybami przepuszczającymi zbyt wiele światła może się jednak pojawić latem. Zwłaszcza jeśli nasze okna znajdują się od strony południowej lub zajmują całą ścianę. Wówczas może się okazać, że słońca mamy aż nadto i będziemy potrzebować skutecznej przed nim ochrony. W tym przypadku możemy się zdecydować na szyby przeciwsłoneczne. Jeśli jednak je zastosujemy, warto pamiętać, że ograniczamy nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne (nieco gorzej).
Czy jest więc dobre wyjście? Owszem. Wygodnym rozwiązaniem są regulowane osłony przeciwsłoneczne – najlepiej zewnętrzne. Rolety more solution czy żaluzje fasadowe mSun+ MS więcej niż OKNA pozwalają dostosować poziom nasłonecznienia do pogody i potrzeb. Można je odsłonić, gdy potrzebujemy słońca i zasłonić, jeśli mamy go w nadmiarze, a tym samym utrzymać w domu optymalną temperaturę, redukując koszty ogrzewania i klimatyzacji.
Hałas i wścibskie spojrzenia – co z nimi?
Pakiety szybowe odgrywają również dużą rolę w izolacji akustycznej całego okna. A w dobie coraz większego, niezdrowego natężenia dźwięków – w miastach, ale również na ich obrzeżach np. przy ruchliwych drogach lub w hałaśliwym sąsiedztwie – to kwestia nie do przecenienia.
– Szyby chroniące przed nadmiernym hałasem są laminowane z użyciem specjalnych folii PVB, które pozwalają lepiej tłumić dźwięki. Jak udowadniają badania, izolacyjność akustyczną pakietów podwyższa też zestawianie w nich tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, nawet jeśli mieszkamy w głośnej okolicy – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor produkcji MS więcej niż OKNA.
A co z poczuciem intymności? Jeśli nasze okna wychodzą na ulicę, warto rozważyć szyby ornamentowe. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza w łazienkach i toaletach. Te ozdobne szyby mają specjalnie wytłoczone, nietransparentne wzory. Dzięki temu przepuszczają światło, ale – w zależności od wybranego deseniu – w różnym stopniu zniekształcają obraz.
Poczuj się bezpiecznie
Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona i inne funkcje niż tylko zapewnienie dostępu światła. Równie ważne jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku wspomnianych dużych przeszkleń i pokoi dziecięcych. Mowa tu o zabezpieczeniu zarówno przed włamywaczami, jak i przed przypadkowym stłuczeniem np. piłką czy zabawką.
Na rynku (i w ofercie MS więcej niż OKNA) bez trudu znajdziemy szyby bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W pakietach antywłamaniowych dwie 4-milimetrowe tafle sklejone są czterema warstwami specjalnej folii PVB, dzięki czemu w zasadzie nie da się ich zbić bez użycia narzędzi. Z kolei polecane do np. pokoi dziecięcych szyby bezpieczne, w których dwie 3-milimetrowe szyby sklejone są dwiema warstwami folii, po uszkodzeniu rozbiją się na wiele nieostrych kawałków, które pozostają na folii, co znacznie redukuje ryzyko skaleczenia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką MS więcej niż OKNA.