Moda na dobre okna – jaką stolarkę lubi nowoczesna architektura?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką MS więcej niż OKNA.
Okna muszą być energooszczędne i wygodne w obsłudze, ale też wpisywać się wizualnie w trendy projektowe i oczekiwania inwestorów. Jakie preferencje dominują w projektach i wśród klientów odwiedzających salony okienne?
Zarówno projektanci, jak i my sami zwracamy uwagę na to, aby parametry techniczne stolarki szły w parze z funkcjonalnością oraz atrakcyjnym wyglądem. Pewne decyzje podejmujemy już na etapie projektu, inne podczas rozmów z doradcami w salonach okiennych. Nasze wybory wynikają z rosnącej świadomości i coraz bardziej sprecyzowanych wymagań, a ich efektem są zauważalne na rynku stolarki dominujące trendy.
Energooszczędne okna z akcesoriami
O tym, że kupujemy stolarkę energooszczędną, decydują za nas przepisy. Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2K). Takie okna są bardzo szczelne i dobrze chronią przed stratami ciepła. Coraz częściej już na etapie projektu planujemy też rolety lub żaluzje zewnętrzne, co dodatkowo poprawia parametry, zapewniając nie tylko obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą, ale też redukcję nagrzewania latem. To kwestia, która w projektach zaczyna być równie istotna, jak energooszczędność.
Duży format, dużo światła
Wśród projektów trudno znaleźć dom bez tarasu, a wraz z nim przesuwnych drzwi tarasowych, np. typu Patio HST. Takie rozwiązanie pięknie otwiera wnętrze domu na otoczenie, pozwalając w pełni cieszyć się ogrodem. Przez wielkogabarytowe przeszklenie do salonu wpada też mnóstwo naturalnego światła, które jest niezbędne dla zdrowia i zapewnia nam mentalny komfort.
Stolarka o dużych rozmiarach może być wykonana z PVC albo z aluminium. Okna aluminiowe są sztywniejsze, więc przy bardzo rozległych konstrukcjach to właśnie po nie sięgają projektanci. Modne są też tzw. pocienione ramy czy ukryte skrzydło – czyli wizualna maksymalizacja przeszklenia w skrzydle okiennym. Warto wiedzieć, że dzięki dużej powierzchni szyby, która jest z założenia „cieplejsza” niż rama, oraz dopracowanej konstrukcji profili i uszczelek, drzwi tarasowe mają korzystne parametry termoizolacyjne.
Wygoda i funkcjonalność dla każdego
Nowoczesna stolarka, nawet ta duża i ciężka, jest komfortowa w obsłudze. Zapewniają to zaawansowane technologicznie okucia. Skrzydła lekko się otwierają i zamykają, nie wymagając użycia siły. Dzięki temu wszyscy domownicy, również osoby starsze albo o ograniczonej sprawności ruchowej, mogą samodzielnie korzystać z okien.
Z tego samego powodu powodzeniem cieszą się okna z klamką umieszczoną w dolnej części, która zapewnia łatwiejszy dostęp np. osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Modne są również niskoprogowe systemy drzwi podnoszono-przesuwnych HST, które praktycznie licują z podłogą, minimalizując ryzyko potknięcia. Rosnącą popularność zyskuje też stolarka sterowana elektronicznie.
Minimalistyczna forma oraz dbałość o detale
Pod kątem estetyki okna powinny zachowywać stylistyczną spójność z tym, co widzimy patrząc na dom od zewnątrz – a więc z elewacją, dachem, bramą garażową, często ogrodzeniem czy ogólnym stylem otoczenia budynku – ale też podobać nam się od środka. W salonach okiennych już od jakiegoś czasu widać przewagę ram bez zdobień, prostych w formie, wąskich, często dwukolorowych, czyli o innym wykończeniu profili od strony zewnętrznej i wewnętrznej.
Okna raczej pozbawione są szprosów, a w kolorystyce, poza klasyczną bielą, dominują odcienie szarości. Okna PVC często też wybierane są w okleinach drewnopodobnych (strukturalny Wood Look) i przypominających aluminium (ALU LOOK). Te ostatnie, w połączeniu z łączonymi potem prostym narożnikami, świetnie komponują się z nowoczesną architekturą. Producenci bardzo też dbają o dopracowane detale. Okleiny są wysokiej jakości, klamki oraz pochwyty ergonomiczne i trwałe, dostępna jest też gama dopasowanych akcesoriów.
Mówiąc o trendach w stolarce okiennej, warto wspomnieć o kwestiach związanych z ekologią. Coraz więcej producentów zwraca uwagę na ważny aspekt obniżania śladu węglowego, wdrażając technologie sprzyjające poszanowaniu środowiska i wykorzystując surowce pochodzące z recyklingu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką MS więcej niż OKNA.