Świąteczne porządki – od czego zacząć? Sprawdź plan sprzątania przed Świętami
Świąteczne porządki to temat rzeka. Wiemy, jak jest. Z jednej strony chciałbyś, by na Święta dom lśnił i pachniał. Z drugiej strony jest tyle do sprzątania, że nadmiar obowiązków przytłacza i w efekcie robisz niewiele, a później masz wyrzuty sumienia. Znasz to? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy kalendarz świątecznych porządków. Nie chodzi o to, by kilka dni przed Świętami spędzić na szorowaniu wszystkich kątów, ale by systematycznie, po trochu porządkować swoją przestrzeń. W takim razie kiedy i od czego zacząć świąteczne porządki w 2022 roku?
Świąteczne porządki – jak rozplanować harmonogram sprzątania?
Jak zorganizować świąteczne porządki? Dobry plan to podstawa! Szczególnie jeśli mowa o przedsięwzięciu, jakim są świąteczne porządki. Jeśli zabierzesz się za nie jeszcze w listopadzie, całość powinna pójść gładko, a Ty tuż przed Świętami skupisz się na świątecznych dekoracjach i wypiekach zamiast na słynnym myciu okien. Przed Tobą gotowy kalendarz przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia!
Świąteczne porządki – od czego zacząć?
29-30.11.2022 – przygotuj środki czystości i akcesoria
Świąteczne porządki warto rozpocząć już pod koniec listopada. Zacznij je... od początku! Zanim zabierzesz się za wykonywanie zadań z kalendarza, sprawdź, czy na pewno masz wszystkie potrzebne akcesoria do sprzątania. Dlaczego? Kiedy w dniu mycia okien okaże się, że nie masz płynu do szyb lub ściereczek z mikrofibry, pokusa odpuszczenia lub przełożenia porządków na później będzie dużo większa.
A przecież chodzi Ci o to, by w miarę możliwości wszystkie czynności wykonywać regularnie, zgodnie z kalendarzem. By bez przeszkód posprzątać mieszkanie według harmonogramu porządków świątecznych, upewnij się, czy masz:
- ściereczki i gąbki,
- ściereczki z mikrofibry,
- płyn do naczyń,
- płyn do podłóg,
- płyn do szyb,
- sodę oczyszczoną,
- ocet,
- świeży worek w odkurzaczu.
Świąteczne porządki 2022 – kalendarz dzień po dniu
1-2.12.2022 – uporządkuj szafy i schowki
Od czego zacząć porządki w domu? Plan to podstawa! Polecamy na początek rozprawić się z szafami i rzadko używanymi schowkami. Porządkując szafy z ubraniami, zacznij od wyjęcia wszystkiego i posegregowania. Pozbądź się za małych ubrań lub tych, których nie miałeś na sobie od kilku lat. Umyj szafę w środku i na nowo poukładaj w niej ubrania. Podobnie postępuj z pozostałymi szafkami i schowkami – opróżnij, posegreguj, umyj i wypełnij.
3-4.12.2022 – wyczyść drzwi, klamki i gniazdka
Postępując zgodnie z kalendarzem świątecznych porządków, na początku grudnia powinieneś wziąć się za czyszczenie drzwi oraz wszystkich drobiazgów, których często dotykamy, a o których zapominamy podczas sprzątania. Myjąc drzwi, nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu klamek i włączników światła. Początek grudnia to również idealny moment, by wyczyścić wszystkie kratki wentylacyjne oraz lampy.
5-6.12.2022 – umyj okna
Świąteczne porządki nie mogą się obyć bez umycia okien. Jeśli uzbroisz się w odpowiednie akcesoria, to zajęcie wcale nie musi być katorgą. Podczas mycia okien zwróć szczególną uwagę na to, by wyczyścić również rolety oraz wyprać zasłony i firany.
Sprawdź też: Mycie okien krok po kroku – poradnik
7-9.12.2022 – posprzątaj w kuchni
Sprzątanie kuchni może być nieco bardziej czasochłonne, ale efekt jest tego wart! Na czas sprzątania usuń żywność (np. owoce i warzywa) z blatów kuchni. Szafka po szafce wyjmuj wszystkie kuchenne przedmioty, umyj półki, przetrzyj dawno nieużywane akcesoria (lub zastanów się, czy są Ci jeszcze potrzebne) i poukładaj w szafkach na nowo.
Wyczyść piekarnik – tu świetnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Dokładnie wyczyść lodówkę (jeśli jest taka potrzeba, rozmroź ją), zlew, okap i fronty mebli. Nie zapomnij o umyciu górnych szafek – to na nich najczęściej gromadzi się tłusty, trudny do usunięcia kurz.
Dowiedz się więcej: Jak posprzątać kuchnię w 15 minut? Zdradzamy skuteczne triki
10-11.12.2022 – pora na świąteczne porządki w pokoju dziecka
Kolejne miejsce w harmonogramie prac przed Bożym Narodzeniem zajmuje pokój dziecka, jeśli taki posiadasz. Do sprzątania koniecznie zaangażuj małego lokatora – posegregujcie zabawki, wyrzućcie te zepsute i odłóżcie te, które chcecie komuś przekazać. To samo zróbcie z książeczkami i ubraniami. Dziecko szybko wyrasta – nie tylko z ubrań czy butów, ale również właśnie z książeczek, którymi się interesuje i zabawek, którymi się bawi.
Żeby ułatwić sobie segregowanie i porządkowanie, zorganizuj wcześniej kilka pudełek lub koszy do przechowywania. Później posprzątajcie pokój jak zwykle – zetrzyjcie kurze, zmieńcie pościel, odkurzcie i pozmywajcie podłogi.
12-13.12.2022 – wysprzątaj sypialnię
Przed Świętami dokładnie posprzątaj też sypialnię. To nie będzie trudne – okna są już wyszorowane, drzwi i lampy umyte. Pozostaje więc jedynie wyprać pościel i przejrzeć zawartość szafek, do których do tej pory nie zaglądałeś.
14-16.12.2022 – wypierz koce, narzuty i obrusy oraz umyj podłogi
Dlaczego robimy świąteczne porządki? Dlatego, że lubimy, gdy w domu pachnie czystością, a piękny, świeży zapach najdłużej uwalniają… tekstylia! Porządkując dom przed Świętami, nie można o nich zapomnieć. Wypierz wszystkie koce, poszewki na poduszki, narzuty i obrusy. Na tym etapie jest również czas na gruntowne mycie podłogi.
17-18.12.2022 – rozpraw się z łazienką
Łazienkę z pewnością sprzątasz regularnie, ale przed Świętami warto poświęcić jej nieco więcej czasu. Po pierwsze, posprzątaj w szafkach i wyrzuć przeterminowane kosmetyki. Po drugie, umyj płytki z góry do dołu. Po trzecie, jeśli starczy Ci sił, wyczyść fugi. To dość czasochłonne zajęcie, ale efekt potrafi być olśniewający! Kiedy to zrobisz, posprzątaj łazienkę jak zwykle.
19-20.12.2022 – urządź świąteczne porządki w salonie
Świąteczne porządki w salonie powinny pójść szybko i sprawnie. Najgorsze masz już za sobą – okna umyte, materiały wyprane. W zasadzie zostało Ci już tylko umycie mebli i sprzętów RTV oraz poukładanie rzeczy w szafkach i witrynach. Jeśli wigilijną wieczerzę urządzasz w salonie, pamiętaj, by porządnie wyczyścić stół.
Świąteczne porządki – co zrobić tuż przed Bożym Narodzeniem?
21-23.12.2022 – poodkurzaj mieszkanie
Kończymy nasze świąteczne porządki! Jeśli plan się powiódł, tuż przed Bożym Narodzeniem pozostanie Ci jedynie szybkie odkurzenie podłóg w całym mieszkaniu i ewentualnie przetarcie kurzu tam, gdzie zdążył się nagromadzić. Do czyszczenia podłóg, a także dywanów, tapicerki i materacy świetnie sprawdzi się mop parowy.
Mieszkanie lśni! Możesz z satysfakcją oddać się błogiemu świętowaniu. Pamiętaj jednak o tym, by nie mieć wyrzutów sumienia, jeśli części z zadań z naszej listy nie zdążysz zrobić. Nawet jeśli nie umyjesz okien, Święta i tak się odbędą, a Ty powinieneś cieszyć się nimi w pełni.
Artykuł powstał we współpracy z marką Kärcher.