Jak uniknąć upadków, oparzeń i innych niebezpieczeństw w łazience? Postaw na tych 11 rozwiązań!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GROHE.
Do największej ilości wypadków w domu dochodzi w łazience. Śliska podłoga połączona z niewłaściwym wyposażeniem oraz chwilą nieuwagi skutkują urazami, oparzeniami i innymi niefortunnymi zdarzeniami. Ta statystka dotyczy nie tylko dzieci, lecz także dorosłych i seniorów, dlatego podczas jej projektowania i urządzania warto zadbać o kilka istotnych elementów. Jakich?
1. Koniec z potknięciami
Żeby łazienka była bezpieczna, podłoga powinna być pozbawiona wszelkich nierówności. Dlaczego? Ponieważ łatwo się o nie potknąć, co może skutkować upadkiem, a w efekcie – bolesnym urazem. Dotyczy to także przestrzeni prysznica. Receptą na ten problem może okazać się wybór kabiny typu walk-in lub niskiego brodzika, np. GROHE Universal, którego krawędź ma zaledwie 2 cm wysokości. Co więcej, tego typu rozwiązania optycznie powiększą przestrzeń, będą także łatwe do utrzymania w czystości i zapewnią swobodę ruchów.
2. Przepis na wygodną kąpiel
Kabina prysznicowa zazwyczaj wygrywa z wanną w pojedynku na funkcjonalność. Wiesz już, że rozwiązanie typu walk-in lub niski brodzik, są bezpieczne dla wszystkich użytkowników, ponieważ zmniejszają ryzyko potknięcia się. O wygodę ruchów warto jednak zadbać także wewnątrz obszaru prysznica, montując siedzisko ścienne albo krzesełko. Dzięki nim wygodnie usiądziesz i umyjesz stopy bez ryzyka upadku.
3. Nie przesadzaj z dywanikami
Dywaniki łazienkowe wizualnie ocieplają pomieszczenie i nadają mu przytulny klimat – pamiętajmy jednak, że w łazience liczy się nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność. Zwykły dywanik może ślizgać się po kafelkach, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy jego spód zawiera gumowe obszycie. Dobrym pomysłem jest również zastąpienie dywanów matami antypoślizgowymi, które charakteryzują się dużą przyczepnością do podłoża. Umieszone w mokrych strefach łazienki, np. tuż przy wyjściu z wanny lub kabiny prysznicowej, zminimalizują ryzyko upadków.
Dbając o bezpieczeństwo wokół strefy kąpieli pamiętaj o tym, że w brodziku czy w wannie również możesz stracić równowagę, dlatego najlepiej od razu dobrać do nich specjalną gumową matę, która zmniejszy ryzyko przewrócenia się. Dobrym pomysłem jest też zdecydowanie się na modele, których dno jest już na etapie produkcji pokrywane antypoślizgową powłoką, np. wannę GROHE Essence. W tym przypadku nie musisz wybierać pomiędzy bezpieczeństwem a estetyką – warstwa jest niewidoczna gołym okiem, więc nie wpływa na wygląd ceramiki.
4. Wchodzenie i wychodzenie z wanny bez problemów
By zwiększyć bezpieczeństwo strefy kąpieli, można również zastosować akcesoria dodatkowe, które ułatwią np. korzystanie z wanny. Problemy z wysoką krawędzią mogą rozwiązać schodki antypoślizgowe lub montaż specjalnych drzwiczek. Przydatne okażą się również poręcze czy uchwyty, np. z kolekcji GROHE Essentials czy Selection. Można za nie złapać podczas wstawania, a także wychodzenia czy wchodzenia do wanny, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się.
5. Śliska powierzchnia?
Powierzchnia zapobiegająca upadkom nie powinna być wyłącznie atutem wanny czy brodzika. W przestrzeni całej łazienki warto zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko przewrócenia się, a pomocne w tym będą płytki antypoślizgowe. Wówczas ani zachlapania, ani para wodna nie będą straszne! Takie kafelki zapewniają użytkownikom łazienki odpowiednią przyczepność, a gwarancją spełnienia rygorystycznych norm jest nadanie im odpowiedniej klasy – najlepiej stawiać na produkty oznaczone symbolem R9 lub R10. Co to oznacza w praktyce? R9 to podstawowa klasa antypoślizgowa, oznaczone nią płytki sprawdzą się w miejscach takich jak wejścia, schody, hole i korytarze, a także kuchnie czy łazienki w przestrzeniach mieszkalnych. Z kolei klasa R10 odnosi się już do pomieszczeń takich jak: magazyny czy garaże, pokoje socjalne, sanitariaty i kuchnie w zakładach pracy.
6. Elektryczne normy
Co jeszcze stwarza niebezpieczeństwo? Gniazdka elektryczne! Postaw na specjalne modele zabezpieczone klapką, wyposażone w bolec uziemiający oraz wyróżniające się wysoką klasą szczelności. Zamontuj je minimum 120 cm nad podłogą, 60 cm od wanny lub prysznica i zabezpiecz dodatkowo wyłącznikiem różnicowoprądowym. Co to takiego? Jest to elektroniczne urządzenie, rozłączające obwód po wykryciu nagłego skoku zużycia prądu. Może mieć ono miejsce, gdy ktoś dotknie uszkodzonego urządzenia elektrycznego, lub nastąpi naruszenie izolacji. Ochroni ono domowników przed porażeniem i zabezpieczy instalację na wypadek zwarć, które mogłyby skończyć się nawet pożarem.
7. Oparzeniom mówimy NIE
Zbyt gorący strumień, nagrzany korpus armatury czy skoki ciśnienia w instalacji obniżają komfort kąpieli i mogą być przyczyna nieprzyjemnych oparzeń. Sposobem na nie są baterie termostatyczne GROHE Grohtherm czy GROHE Grohtherm SmartControl, których zasadniczą częścią jest głowica termostatyczna GROHE TurboStat, odpowiedzialna za mieszanie wody zimnej i ciepłej. Niweluje ona wahania temperatury wody, które spowodowane są zmianami ciśnienia w instalacji wodociągowej. Najczęściej wywołują je awarie lub włączenie w tym samym momencie kilku urządzeń pobierających wodę, np. prysznica, zmywarki i baterii kuchennej. Jednak gdy korzystasz z baterii termostatycznej, nic nie zakłóca przepływu o wybranych przez Ciebie, idealnych parametrach!
W bateriach termostatycznych GROHE stosuje się także tzw. blokadę SafeStop. To zabezpieczenie wbudowane w baterie, które zapobiega przypadkowemu uruchomieniu strumienia o temperaturze wyższej niż 38°C. Aby włączyć gorętszą wodę, należy wcisnąć specjalny przycisk umieszczony na pokrętle.
Oparzyć można się jednak nie tylko zbyt ciepłym strumieniem. Podczas długiej kąpieli nagrzewa się również korpus armatury, a dotknięcie go będzie niemiłym doświadczeniem dla skóry. Ostrożność jest więc wskazana, ale większą gwarancją bezpieczeństwa jest inwestycja w baterie GROHE z technologią CoolTouch, czyli specjalną warstwą izolującą, która zapobiega nagrzewaniu się metalowej armatury. To oznacza beztroskie szaleństwo kąpieli dla dzieci i koniec przypadkowych oparzeń dla dorosłych i starszych!
8. Temperatura taka, jak chcesz
A gdyby tak woda miała zawsze idealną temperaturę? Umożliwią to armatura umywalkowa z ogranicznikiem temperatury, a także baterie elektroniczne GROHE Essence E czy GROHE Bau Cosmpolitan E z – montowanym pod szafką – termostatem GROHE Grohtherm Micro. Pozwoli on ustawić temperaturę „na stałe”, dzięki czemu utrzyma się ona na zawsze optymalnym, bezpiecznym poziomie. Dodatkową korzyścią jest czujnik ruchu, będący integralną częścią armatury bezdotykowej – eliminuje on ryzyko marnowania wody przez zapominalskich, ponieważ odcina dopływ wody zaraz po tym, gdy użytkownik odsunie od niego dłonie.
9. Włącz światło
Zagrożenie w łazience wzrasta też wraz ze zmniejszonym poziomem natężenia światła, dlatego zadbaj o oświetlenie nocne, które umożliwi wieczorne wędrówki bez siniaków. Delikatna poświata podniesie poziom bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć szukania włączników po omacku.
10. Pożegnaj bakterie
Brak czystości także może stwarzać zagrożenie dla domowników, dlatego nie tylko regularnie usuwaj brud, lecz także inwestuj w rozwiązania, które wspomogą walkę z niewidocznymi wrogami! Należą do nich m.in, higieniczne, bezkołnierzowe miski WC z linii GROHE Euro Ceramics i GROHE Essence Ceramics. Brak rantu ogranicza możliwość namnażania się drobnoustrojów i znacznie ułatwia czyszczenie ceramiki.
W zachowaniu czystości pomocna jest także powłoka GROHE PureGuard. Jest ona wzbogacona o antybakteryjne jony, które zapobiegają rozwojowi bakterii, a jej idealnie gładka powierzchnia jest odporna na przyleganie zanieczyszczeń i osadzanie kamienia.
11. Bezpieczna łazienka = bezpieczne przechowywanie
Czystość jest ważna, a do jej osiągnięcia konieczne są różnego rodzaju chemikalia. Przechowuj je poza obrębem łazienki lub w zamykanych szufladach, z ograniczonym dostępem dla dzieci. Podobnie jest w przypadku maszynek do golenia czy nożyczek do paznokci. Czasem wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby niezbyt bezpieczne produkty wpadły w ciekawskie rączki!
W każdej łazience czai się mnóstwo potencjalnych zagrożeń! Wystarczy jednak stawiać na innowacje, praktyczną armaturę sanitarną, antypoślizgowe powierzchnie i funkcjonalne rozwiązania, aby ryzyko upadków, oparzeń i innych niefortunnych zdarzeń ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GROHE.