Szafa na całą ścianę – jaka sprawdzi się w sypialni i salonie? Przegląd rozwiązań
Szafa na całą ścianę pozwala sprytnie wykorzystać przestrzeń, która zazwyczaj pozostaje niezagospodarowana. Jej wyższe kondygnacje doskonale nadają się do przechowywania rzeczy potrzebnych, ale rzadko używanych, takich jak sezonowa odzież, walizki czy sprzęt zimowy. Szafa na całą ścianę w sypialni lub salonie robi też wiele dobrego dla aranżacji. Nie tylko perfekcyjnie współgra z wystrojem, ale też optycznie podnosi sufit i wprowadza wrażenie porządku dzięki symetrycznym podziałom. Zastanawiasz się, jak zaprojektować szafę na całą ścianę w salonie lub sypialni? Zapraszamy do lektury!
Szafa na całą ścianę – modułowa czy na wymiar?
Na początku warto zdać sobie sprawę, że wykonanie szafy na całą ścianę to duże przedsięwzięcie. Mebel musi pasować do powierzchni przeznaczonej pod zabudowę, dlatego nie sprawdzą się tutaj uniwersalne rozwiązania. Szafę trzeba zamówić na wymiar lub złożyć z gotowych modułów, korzystając z dostępnych systemów do zabudowy.
Szafa na wymiar to najdroższa, ale – pod wieloma względami – najkorzystniejsza opcja. Mebel jest wykonany na indywidualne zamówienie, a dzięki temu perfekcyjnie dopasowany do Twoich potrzeb. Nie tylko wypełnia całą powierzchnię ściany od podłogi aż po sufit, ale ma też indywidualnie dobrane wyposażenie. Szafa na wymiar będzie niezastąpiona, jeśli planujesz zabudować miejsce o nietypowym układzie, np. ścianę w sypialni ze skosami albo ścianę z wnęką na łóżko.
Alternatywą dla szaf na wymiar są szafy modułowe, które składają się z gotowych komponentów. Takie rozwiązanie oferuje aktualnie wielu producentów mebli. Jeśli chcesz, żeby szafa idealnie wpasowała się w pomieszczenie, możesz obudować jej korpus płytami kartonowo-gipsowymi (tworząc wnękę), a szczyt ozdobić dekoracyjnym gzymsem.
Sprawdź też: Jak wybrać szafę? Jaka szafa będzie idealna do Twojego wnętrza?
Szafa na całą ścianę – przesuwna czy uchylna?
Jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, projektując szafę do zabudowy na całą ścianę, jest system otwierania drzwi. Co sprawdzi się najlepiej w salonie i sypialni: drzwi przesuwne, uchylne, a może składane jak harmonijka?
Szafy z drzwiami przesuwnymi to rozwiązanie polecane do małych i wąskich sypialni. Skrzydło, które przesuwa się po prowadnicy, nie zabiera miejsca przy otwieraniu i umożliwia montaż dużego lustra.
Szafy uchylne mają drzwi otwierane na zewnątrz. Przy wyborze tego wariantu trzeba się upewnić, że skrzydła drzwiowe nie będą zahaczały o łóżko lub inne sprzęty. Drzwi uchylne zajmują wprawdzie więcej miejsca, ale są też bardzo wygodne – pozwalają otworzyć szafę na oścież i swobodnie przejrzeć całą jej zawartość.
Szafy z drzwiami składanymi łączą zalety szaf przesuwnych i uchylnych. W tym modelu skrzydła rozsuwają się na boki i składają jak harmonijka. W efekcie zapewniają komfortowy dostęp do wnętrza szafy. Najlepiej sprawdzą się w niewielkich sypialniach.
Szafa na całą ścianę – jakie fronty wybrać do salonu i sypialni?
Przez długi czas w polskich wnętrzach królowały szafy przesuwne – na aluminiowych prowadnicach, wykończone dwukolorową okleiną albo lustrem. Dzisiaj wybór jest zdecydowanie bogatszy. Jakie rodzaje frontów wziąć pod uwagę, projektując szafę na całą ścianę do salonu lub sypialni?
- Fronty gładkie – to bardzo popularny wybór do minimalistycznych wnętrz. Mogą być lakierowane na dowolny kolor w macie lub połysku. W połączeniu z bezdotykowym systemem otwierania pozwalają uzyskać efekt szafy wyglądającej jak ściana.
- Fronty frezowane – pasują do tradycyjnie zaaranżowanych salonów i sypialni. Dobrze dogadują się ze stylem francuskim, nowojorskim, ale też skandynawskim. Frezowane fronty mogą być wykonane z drewna lub płyty lakierowanej o matowym lub satynowym wykończeniu.
- Fronty ażurowe – wypełnione poziomymi listewkami albo plecionką wiedeńską – to jedno z najmodniejszych rozwiązań 2021 roku. Tak wykonane drzwi wyglądają lekko i efektownie. Zapewniają swobodny przepływ powietrza, dlatego doskonale się nadają do przechowywania ubrań czy pościeli.
Kolor frontów jest równie ważny, co ich kształt czy materiał wykonania. Coraz więcej osób rezygnuje z zastosowania sztucznych oklein, które imitują drewno, na rzecz gładkich powierzchni w ciekawym kolorze. Szafa na całą ścianę do sypialni lub salonu może mieć nasyconą, ciemnozieloną barwę lub odcień pudrowego różu. Drewno również pojawia się w we wnętrzach, ale tylko w naturalnej postaci – najczęściej jako dekoracyjny fornir.
Bezpiecznym wyborem, który nie wychodzi z mody od wielu lat, jest klasyczna biel. Warto sięgnąć po ten wariant, aranżując małe i ciemne pomieszczenie. Biała szafa na całą ścianę odbija światło, zamiast je pochłaniać, przez co pokój wygląda na większy.
Jak zaprojektować szafę na całą ścianę w sypialni?
Głęboka szafa na całą ścianę w sypialni
Szafa w sypialni musi pomieścić całą garderobę, w tym sukienki, żakiety czy męskie garnitury. Jeśli nie chcesz, aby ubrania mięły się i wisiały w ścisku, wybierz mebel o odpowiedniej głębokości – minimum 55-60 cm.
Szafa na całą ścianę z lustrem w sypialni
W sypialni, zwłaszcza niewielkiej, świetnie sprawdzi się szafa z lustrem. Mebel pozwoli wygodnie obejrzeć całą sylwetkę i dobrać odpowiedni strój. Oprócz tego doświetli i wizualnie powiększy wnętrze.
Zabudowa ściany wokół łóżka w sypialni
W małej sypialni warto wykorzystać każdy skrawek wolnej powierzchni. Świetny efekt uzyskasz, montując zabudowę na dwóch ścianach, w tym na ścianie z łóżkiem. Szafa w tym miejscu może składać się z zamkniętych modułów i otwartych półek. Tak zaprojektowany mebel pomieści nie tylko ubrania, ale również ulubione książki i bibeloty.
Jak zaprojektować szafę na całą ścianę w salonie?
Szafa na całą ścianę w salonie z telewizorem
Zastanawiasz się, jak zagospodarować pustą ścianę z telewizorem? Jeśli w salonie brakuje miejsca do przechowywania, warto zabudować ją półkami lub szafkami.
Na etapie projektowania zadbaj tylko o odpowiednio dużą wnękę, w której zawiśnie lub stanie telewizor, i miejsce do ukrycia kabli. Jeśli drażni Cię widok szklanego ekranu, możesz nawet ukryć go w szafie. Do tego celu świetnie nadadzą się moduły z drzwiami przesuwnymi.
Szafa na całą ścianę z wnęką lub półkami w salonie
Aranżacja pokoju z szafą na całą ścianę wyda się ciekawsza, jeśli przełamiesz gładki ciąg zabudowy za pomocą otwartych półek, wnęk i przeszkleń. Pomyśl również o dekoracyjnym podświetlaniu szafy. Odpowiednio dobrane kinkiety i lampki LED stworzą przytulny nastrój i pięknie wyeksponują zebrane w szafie zbiory.
W Twoim domu wciąż brakuje miejsca, a bałagan robi się sam? Szafa na całą ścianę skutecznie rozwiąże ten problem. Zabudowa w salonie pomieści książki, sprzęty RTV i kolekcję gier planszowych, a ta w sypialni zastąpi przepastną garderobę. Jeśli zaprojektujesz ją zgodnie z naszymi wskazówkami, stanie się również prawdziwą ozdobą wnętrza.