Funkcjonalne drzwi – jak wybrać odpowiednie modele? Sprawdź, o czym trzeba pamiętać
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ENTRA.
Mogłoby się wydawać, że wybór drzwi wewnętrznych nie jest skomplikowaną sprawą i główną rolę w podjęciu najlepszej decyzji odgrywa estetyka. Oczywiście, aspekt wizualny ma ogromne znaczenie, pamiętaj jednak, że poza idealnym dopasowaniem skrzydeł do kolorystyki i stylu wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę również względy praktyczne. To od nich zależeć będzie funkcjonalność pomieszczeń, a także komfort i bezpieczeństwo domowników. Co warto przemyśleć, dobierając drzwi? Podpowiadamy.
Postaw na model w ponadczasowym kolorze
Raz kupione drzwi staną się elementem wyposażenia Twojego mieszkania na długie lata, co oznacza, że funkcjonalne skrzydła powinny być uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki temu dopasują się do wystroju, nawet jeśli będzie wielokrotnie zmieniany i odświeżany. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor drzwi wybrać do świeżo wyremontowanego wnętrza, to z pewnością Twoją pierwszą myślą jest biel. Białe drzwi są bardzo popularne, ponieważ można z łatwością wkomponować je w niemal każdą aranżację, a ponadto świetnie komponują się z większością barw i materiałów. Co więcej, prezentują się bardzo nowocześnie, a jasny kolor optycznie powiększa, stanowią więc wymarzony element wykończenia dla niewielkich pomieszczeń.
Czy oznacza to jednak, że wyłącznie białe drzwi zasługują na miano ponadczasowych? Zdecydowanie nie. Czasami lepszym wyborem będą modele w naturalnych okleinach! Kolory drewna, w przeciwieństwie do bieli, skutecznie ocieplą przestrzeń i sprawią, że będzie bardzo przytulna. Nie musisz obawiać się, że takie wykończenie wyjdzie z mody – w końcu trudno o bardziej uniwersalny i wszechstronny materiał niż drewno. Piękne drzwi w naturalnych okleinach znajdziesz w ofercie marki Entra – prawdziwy fornir wyróżnia się nieregularnością oraz różnorodnością odcieni, co nadaje skrzydłom drzwiowym naprawdę wyjątkowy charakter.
Pełne czy przeszklone – jakie drzwi sprawdzą się lepiej?
To, czy postawisz na drzwi pełne, czy z przeszkleniami, będzie miało wpływ na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest doświetlenie wnętrz – jeśli do sąsiadujących pomieszczeń dociera niewielka ilość dziennego światła, warto rozważyć montaż drzwi z większymi szybami. Gdy chcesz odrobinę rozjaśnić ciemny przedpokój, możesz oddzielić go od jasnej kuchni czy salonu za pomocą przeszklonych drzwi, które wpuszczą do środka naturalne światło. Takie wnętrza stanowią zazwyczaj przestrzeń wspólną, dlatego większa powierzchnia szkła nie stanowi problemu – drzwi Pertini 1 czy Falcone 1 sprawdzą się w tej roli doskonale.
W przypadku pozbawionych okna łazienek czy toalet najbardziej odpowiednie będą jednak delikatne i niewielkie przeszklenia, które wciąż zapewniają poczucie prywatności. Estetyka takich drzwi jest dziś bardzo zróżnicowana i nie przypomina już „okienek” wypełnionych ornamentowym szkłem, możesz więc dowolnie przebierać wśród rozmiarów i rodzajów wstawek. Wśród nowoczesnych propozycji szczególnie wyróżniają się modele z delikatnym, pionowym przeszkleniem, jak Pertini 6 lub ramiakowe konstrukcje z subtelnymi poziomymi paseczkami szkła – Pertini 9.
Niezależnie od wymagań konkretnych pomieszczeń, wybór takich drzwi warto przedyskutować z pozostałymi domownikami – szczególnie jeśli podobają Ci się większe przeszklenia. Zastanów się, czy na co dzień każdy z nich spędza większość czasu przy otwartych drzwiach, czy jednak je za sobą zamyka? To decyzja na lata, dlatego trzeba zadbać o to, by wybrany model zapewniał swobodę i poczucie komfortu. Drzwi pełne to najlepsza alternatywa, jeśli chcesz zapewnić mieszkańcom maksymalne poczucie intymności, którego nie zagwarantuje nawet mleczne szkło, ponieważ widać przez nie cienie.
Pełne drzwi mają też inną zaletę, a mianowicie – lepiej wyciszają. Pamiętaj o tym, wybierając drzwi do sypialni czy domowego biura, gdzie potrzebna jest spokojna atmosfera i cisza. Pełny model sprawdzi się też w przestrzeniach, które z różnych względów wymagają izolacji, jak np. pralnia, czy pokój nastolatka, który właśnie rozpoczął naukę gry na gitarze.
Lustro czy tablica? Drzwi z dodatkową funkcją
Podstawową rolą drzwi jest oczywiście oddzielanie pomieszczeń – na rynku dostępne są jednak rozwiązania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać ich potencjał, poprawiając tym samym funkcjonalność wnętrz. Takim modelem są drzwi Colombo 5, których wypełnieniem może stać się lutro lub tablica. Jeśli szukasz praktycznego rozwiązania do niewielkiego przedpokoju, małej łazienki czy ciasnej garderoby – drzwi z lustrem to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dzięki temu otrzymujesz model 2w1, który nie tylko pięknie wygląda, ale także „uwalnia” ściany, na których zamiast lustra może zawisnąć dodatkowa półka czy wieszak. Co więcej, lśniąca tafla znakomicie powiększa przestrzeń!
Innym pomysłem jest zastosowanie drzwi z tablicą kredową. Takie wypełnienie świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka, gdzie stanie się dodatkową przestrzenią do tworzenia kreatywnych malunków, a kiedy maluch podrośnie – miejscem na notatki. Tego typu drzwi będą również dobrym sposobem na poprawienie funkcjonalności niewielkiego, domowego biura. Zapisane na nich informacje zawsze będą w zasięgu wzroku.
Drzwi do łazienki – bezpieczeństwo i higiena
Łazienka to wyjątkowe miejsce na mapie domu. To pomieszczenie, w którym ze względu na śliską podłogę i rozchlapaną wodę, bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Panuje w nim też zupełnie inny mikroklimat niż w pozostałych pomieszczeniach, co może prowadzić do rozwoju pleśni. Co jednak mają z tym wspólnego drzwi? Więcej, niż mogłoby się wydawać. Wymagania, jakie muszą spełniać drzwi do łazienki, określają przepisy prawa budowlanego. Przede wszystkim drzwi muszą otwierać się na zewnątrz – jaki związek ma to z bezpieczeństwem domowników? Pamiętaj, że w łazience można się poślizgnąć, upaść i stracić przytomność – jeśli taka osoba znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, to bardzo trudno będzie je otworzyć do środka, nie robiąc jej przy tym krzywdy.
W łazience niezwykle ważna jest także odpowiednia wentylacja – zarówno ze względu na panującą w niej wilgoć, jak i różne sposoby ogrzewania wody, np. poprzez piecyki gazowe. Zapewnienie cyrkulacji powietrza jest więc istotne w kontekście bezpieczeństwa użytkowników oraz ochrony przed powstawaniem pleśni i grzybów. W przypadku drzwi, za odpowiednią wymianę powietrza odpowiadają rozwiązania takie, jak specjalne podcięcia, kratki czy tuleje wentylacyjne.
Funkcjonalne drzwi to niezbędny element wyposażenia niemal każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym – podkreślą aranżację wnętrza, optycznie je powiększą lub sprawią, że stanie się bardziej przytulne. Zadbają też komfort domowników i poprawią ergonomię pomieszczenia. Warto więc rozważnie zastanowić się nad zakupem i przemyśleć wszystkie wspomniane tematy.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ENTRA.