Jak urządzić miejsce do nauki i pracy w domu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ENTRA.
Od przedszkola, po szkołę, studia i samodzielne praktyki – człowiek uczy się całe życie! Taka chęć wiedzy to cnota, o którą trzeba dbać, a jednym ze skutecznych sposobów na jej pielęgnowanie jest stworzenie domowego biura. Jak je urządzić?
Niech ktoś włączy światło!
W przestrzeni, która ma być miejscem nauki, światło (zarówno naturalne, jak i sztuczne ) to podstawa. Dotyczy to zwłaszcza stanowiska z biurkiem, przy którym spędza się najwięcej czasu, pochłaniając kolejne lektury, czy rozwiązując skomplikowane działania matematyczne. To dlatego eksperci zalecają, by przestrzeń roboczą, a więc blat, usytuować bokiem do okna – w przypadku osoby praworęcznej będzie to prawy bok, a leworęcznej lewy. Dzięki temu powierzchnia będzie w pełni oświetlona, a to zagwarantuje efektywną edukację. Oprócz tego ważne są lampy biurkowe. Pamiętaj, by umieszczone w nich żarówki miały właściwą temperaturę barwową – wynosi ona od 4 000 do 5 000 K.
Okna czy lampy to nie wszystkie źródła światła, które rozjaśnią przestrzeń domowego biura. Skutecznym narzędziem służącym do dodatkowego doświetlania wnętrza są drzwi z przeszkleniami. Niezależnie od tego czy skrzydła są wypełnione szkłem przeźroczystym czy mlecznym, promienie docierające przez okna sąsiednich pokojów przenikną do pomieszczenia i nieco je rozjaśnią. Takie wstawki można też potraktować jako niebanalną dekorację aranżacji – mogą mieć formę poziomych pasów, jak w wariancie drzwi Entra Teramo, klasycznych prostokątów Lukka czy modnych pionowych linii drzwi Pertini 6, które nawiązują do minimalistycznych inspiracji.
Cicho sza
Podczas nauki niezbędna jest też cisza, a o nią w domowych warunkach niekiedy bardzo trudno. Łatwiej będzie jeśli jesteś na etapie planowania rozkładu mieszkania lub remontu – ulokuj wówczas przestrzeń tego typu z dala od stref dziennych, w których domownicy gromadzą się najczęściej. Taka lokalizacja będzie sprzyjać koncentracji i pomoże w nauce, ponieważ ogranicza wpływ „rozpraszaczy” takich jak telewizor czy rozmowy innych.
Odpowiedni poziom ciszy będzie też zasługą drzwi. Najlepiej gdy będą pełne, pozbawione przeszkleń, co zapewni doskonałą izolację akustyczną. Wybierając modele tego typu, zwróć uwagę na materiał wypełniający skrzydła, bo choć z pozoru większość pełnych drzwi wygląda tak samo, to jednak to, co znajduje się w ich środku, będzie miało wpływ na komfort nauki.
W tej kategorii rozróżnia się dwa rodzaje rozwiązań. Pierwsze to drzwi z wypełnieniem w formie plastra miodu, które nie gwarantuje wysokiej izolacji dźwiękowej. Drugie to wariant z wypełnieniem z płyty wiórowej, tak jak w przypadku drzwi pełnych ENTRA jak AOSTA 8 czy FORME 2, tworzona jest z naturalnych i pozbawiona jest substancji chemicznych. Takie wypełnienie skrzydła zapewnia znakomitą barierę chroniącą przed hałasem docierających z innych pokojów..
Poza tym, że drzwi pełne świetnie sprawdzają się w roli izolatora dźwięków, to strzegą także prywatności. Taka ochrona przed wzrokiem innych domowników lub gości będzie szczególnie ważna w przypadku dzieci, które wchodzą w wiek dojrzewania i potrzebują znacznie więcej intymności. Mogą ją zapewnić warianty z oryginalnym geometrycznym układem frezów Moderno czy modele Villagio 2, które dopasują się do przytulnego klimatu scandi.
Z lekką nutką dekadencji
O czym jeszcze pamiętać, urządzając domowe biuro czy pokój do nauki? Że to przestrzeń, która ma sprzyjać koncentracji, a więc warto skupić się na wystroju, który nie będzie rozpraszał. Pożegnaj pstrokate detale i kolory, które po czasie mogą drażnić. Postaw na ponadczasowe rozwiązania – zwłaszcza jeśli chodzi o elementy, które stanowią inwestycję na lata. Mowa m.in. o podłogach czy drzwiach, których wymiana mogłaby mocno nadszarpnąć domowy budżet.
Ponadczasowość aranżacji będzie zasługą drewna i jego imitacji. Szlachetny rysunek dębu czy orzecha zadziała niczym narzędzie do wizualnego ocieplenia wnętrza, a także będzie doskonałą bazą dla metamorfoz przeprowadzanych w przyszłości. Motyw ten bowiem pasuje do wielu kierunków aranżacyjnych i znakomicie łączy się z innymi materiałami. Jeśli stawiasz na subtelność w rytmie scandi, sięgnij po bielone deski i jasne gatunki, które wspólnie z bielą i pastelami wykreują sielski i romantyczny klimat. Gdy z kolei wolisz elegancję, zamontuj drzwi Entra Bellini wykończone fornirem w odcieniu orzecha amerykańskiego czy orzecha villard. Będą do nich pasować metalowe akcenty, surowy beton czy detale zaczerpnięte z klasycznych nurtów.
Motyw drewna jest uniwersalny, ale jego sporą konkurencją są skrzydła Bari wykończone jednolitym kolorem – jak neutralna szarość czy modny antracyt. Modele składają się z dużych płycin oraz szyb, które harmonijnie uzupełnią przestrzeń utrzymaną w każdym stylu, od nowoczesnego, po rustykalny czy klasyczny. Ich niebanalny kolor może być kontrastem dla sąsiadujących ścian lub tonalnym uzupełnieniem, co stworzy spójną, jednobarwną płaszczyznę.
Tajne przejście
Inną formą wtopienia drzwi w ścianę jest ich pomalowanie na ten sam odcień, jaki występuje na sąsiadujących płaszczyznach albo pokrycie ich tapetą, tynkiem strukturalnym czy farbą kredową. Pozwalają na to modele Entra Linate Zero, które w połączeniu z dyskretną ościeżnicą dają możliwość całkowitego ukrycia przejścia. Taki zabieg „otworzy” wnętrze i wizualnie je powiększy. Skrzydło pozostaje wówczas niewidoczne, nie zaburza harmonii wystroju i staje się stylowym przedłużeniem ściany – szczególnie dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach lub minimalistycznych aranżacjach.
100% kreatywności
W domowej przestrzeni do nauki nie może zabraknąć miejsca do kreatywności, a najlepszym sposobem na jej wyzwolenie jest... tablica kredowa! W przypadku dzieci rozwinie zdolności manualne i zmysł artystyczny, a dla dorosłych będzie idealną kanwą do rozpisywania planów i rozwiązywania skomplikowanych równań. Taką płaszczyznę można umieścić na ścianie nad biurkiem albo, przy pomocy farby, pomalować nią przestrzeń przy łóżku, by pociecha zaraz po przebudzeniu mogła dać upust swojej fantazji. Dobrym pomysłem jest także montaż drzwi Colombo 5 z wypełnieniem z tablicy kredowej. W ten sposób oszczędzisz miejsce, nie pozbawiając siebie i domowników możliwości pisania i rysowania.
W domowej przestrzeni do pracy i nauki musi być cicho, jasno i nieszablonowo! Pomocne w stworzeniu takich warunków będą odpowiednie drzwi wewnętrzne; z przeszkleniami, gdy w pokoju brakuje okna, pełne – gdy celem jest izolacja akustyczna, albo z tablicą kredową, by puścić wodze wyobraźni. Wszystko zależy od potrzeb, warunków i pomysłów! Jedno jest pewne – w takim wnętrzu kreatywność jest wskazana.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ENTRA.