5 błędów najczęściej popełnianych przy wyborze drzwi – sprawdź, jak ich uniknąć
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ENTRA.
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Dobrze dobrane będą funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu, a do tego podkreślą styl Twojego mieszkania. To zakup na długie lata – tutaj nie ma miejsca na pomyłki! Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, by uniknąć 5 najczęściej popełnianych błędów.
1. Niedopasowanie drzwi do stylu wnętrza
Drzwi to element wyposażenia, który raz zamontowany, pozostaje we wnętrzach na długie lata. Ich wygląd jest więc szczególnie istotny i wpływa na odbiór całej aranżacji. Wybierając drzwi do swojego domu czy mieszkania, kieruj się stylem, charakterem i kolorystyką wnętrza.
Aranżacje można podzielić na dwie ogólne grupy: nowoczesne i stylizowane. Wśród tych pierwszych znajdą się wnętrza bazujące na prostych formach i minimalistycznych wykończeniach. Z kolei w drugich dominują klasyczne i tradycyjne rozwiązania oraz elementy nawiązujące do przeszłości. Jakie drzwi pasują do tych kategorii?
- Wnętrza nowoczesne to przestrzenie, w których najlepiej sprawdzają się proste skrzydła. Mogą być to zupełnie gładkie drzwi, powierzchnie ozdobione geometrycznymi frezowaniami - jak model Asilo Moderno - czy nowoczesne drzwi ramiakowe. Doskonale zaprezentują się też drzwi ukryte Entra Linate 0 czy też tradycyjne pełne drzwi z ukrytą ościeżnicą, która gwarantuje bardzo minimalistyczny i lekki efekt. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z wszelkich ozdób – drobne detale, np. metalowe wstawki widoczne na drzwiach Asilo Aosta 9 mogą być świetnym uzupełnieniem aranżacji i punktem łączącym wszystkie metalowe dodatki.
- Wnętrza stylizowane to pomieszczenia, w których warto pokusić się o rozwiązania bardziej dekoracyjne oraz nawiązujące do wzornictwa znanego sprzed lat. Świetnym wyborem będą stylowe, frezowane skrzydła z przeszkleniami lub bez, drzwi w stylu barn doors czy skrzydła zamontowane na charakterystycznych systemach przesuwnych. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem rozwiązań, które nie są aż tak dekoracyjne, a mimo wszystko wyróżniają się na tle ściany i podkreślają tradycyjny charakter przestrzeni, sięgnij po drzwi wykończone naturalnym fornirem, jak model Entra Linate 1.
2. Nieodpowiednio dobrany kolor drzwi
Drzwi warto dopasować również do innych elementów, które znajdują się we wnętrzu. Nie istnieje jedna właściwa zasada, którą należy się kierować – sugerowanie się barwą podłogi czy listew przypodłogowych nie jest konieczne. Lepiej spojrzeć na pomieszczenie jako całość, zwracając też uwagę na kolor ram okiennych, mebli, materiały dominujące we wnętrzu, a nawet barwę ścian.
Co ciekawe, elementy nie muszą być utrzymane w tej samej tonacji – w nowoczesnej przestrzeni świetnie zaprezentują się drzwi kontrastujące z podłogą. Białe, szare czy czarne drzwi zestawione z drewnianą posadzką wyglądają bardzo efektownie. Pamiętaj również, że drzwi powinny pasować do wystroju obu przestrzeni, które rozdzielają, a nie wyłącznie do jednego z pomieszczeń.
3. Niedopasowanie do metrażu i rodzaju pomieszczenia
Ważny jest również metraż pomieszczenia – w niewielkich wnętrzach można zastosować drzwi z lustrem, np. model Colombo 4, a także wspomniane już drzwi ukryte, które wtopią się w ścianę i optycznie powiększą pomieszczenie. Czasami w małych wnętrzach, ze względu na wygodę otwierania, drzwi przesuwne sprawdzą się o niebo lepiej niż klasyczne, a w większych pomieszczeniach warto pokusić się o montaż efektownych podwójnych skrzydeł.
Niezwykle istotną sprawą jest też dopasowanie drzwi do rodzaju pomieszczenia. Jeśli wybierasz drzwi do łazienki, toalety czy do sypialni, sięgnij po modele pełne lub wyposażone wyłącznie w niewielkie przeszklenia, które nadal zapewniają prywatność. Większe szyby zarezerwowane są dla przestrzeni wspólnych.
4. Niedokładne wymierzenie otworu i skrzydła drzwiowego
Błąd w pomiarach najczęściej skutkuje tym, że drzwi po prostu nie pasują do otworu. Jeśli drzwi zostaną zamontowane zbyt ciasno, nie zostaną odpowiednio uszczelnione pianką montażową. Z kolei, jeśli zostaną ustawione zbyt luźno – rama nie będzie pewnie zamocowana na ścianie. By uniknąć rozczarowania, zbierz dokładne wymiary.
Jeśli dobierasz drzwi do otworu, w którym nie ma jeszcze futryny, zacznij od zmierzenia jego szerokości. Ze względu na nierówności, dla pewności sprawdź kilka miejsc i zapisz najmniejszy wynik. Następnie sprawdź wysokość otworu, również wybierając najmniejszy pomiar. Zmierz również grubość muru. W przypadku dobierania drzwi do istniejącej futryny mierzenie wygląda podobnie – należy określić wysokość oraz szerokość, pamiętając, by nie wliczać w wymiar listew wykończeniowych.
Wymiary powinny być starannie wykonane i dotrzymane, tylko wtedy będziesz mieć pewność, że drzwi będą dobrze dopasowane, a w konsekwencji – prawidłowo zamontowane. Jeżeli masz problemy z wymiarowaniem otworu, udaj się do najbliższego salonu sprzedaży drzwi. Pracują tam przeszkoleni fachowcy, którzy pomogą w prawidłowym pomiarze otworu drzwiowego jeszcze przed złożeniem zamówienia.
5. Niewłaściwy kierunek otwierania - drzwi prawe czy lewe?
Drzwi pojedyncze dzielą się na tzw. lewe i prawe, co równocześnie określa, w którą stronę będzie otwierało się skrzydło drzwiowe. To, czy wybierzesz odpowiedni kierunek, będzie miało wpływ na bezpieczne i bezkolizyjne otwieranie oraz zamykanie drzwi. Dobrze rozplanuj kierunek otwierania poszczególnych drzwi, zwłaszcza w korytarzu, gdzie poszczególne skrzydła mogą ze sobą kolidować.
Ważne jest również to, czy drzwi otwierają się do środka, czy na zewnątrz. W przypadku niektórych pomieszczeń zasady określają przepisy, innych – wymiary i układ pomieszczenia. Warto wiedzieć, że:
- Drzwi do łazienki i kotłowni muszą być otwierane na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa.
- W wąskich korytarzach drzwi prowadzące do pokojów powinny otwierać się do środka pomieszczeń, by nie blokować przejścia.
- Jeśli drzwi znajdują się blisko rogu pomieszczenia, wybierz kierunek otwierania w taki sposób, by skrzydło nie otwierało się na prostopadłą ścianę, ponieważ będzie notorycznie w nią uderzać.
Kierunek otwierania drzwi należy przemyśleć i zaplanować przed zakupem ościeżnic – pamiętaj, że sposób montażu futryny również wpłynie na to, jak w efekcie będą otwierały się drzwi. W niektórych przypadkach warto rozważyć wybór ościeżnicy verte z tzw. odwrotną przylgą (w wersji regulowanej lub ukrytej). Drzwi z ościeżnicą VERTE otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, co rozwiązuje problem kolizji, jak i zachowania harmonijnego wyglądu korytarza. Drzwi wizualnie od strony korytarza tworzą jedną płaszczyznę z opaskami ościeżnicy, podobnie jak w przypadku drzwi otwieranych tradycyjnie na ościeżnicy regulowanej. To pozwala na zachowanie identycznego wyglądu wszystkich drzwi po zamknięciu.
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie jest trudnym zadaniem, jeśli tylko będzie odpowiednio przemyślany. Pamiętaj, że jest to element wyposażenia kupowany z intencją, by służył przez lata – by uniknąć wpadek, przemyśl z wyprzedzeniem wszystkie aspekty, zarówno te związane z wyglądem, jak i montażem drzwi.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką ENTRA.