Jak pomalować ściany w kuchni? Porady, pomysły i trendy 2021
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Kuchnia nazywana jest sercem domu nie przez przypadek. Tam najwięcej się dzieje. W powietrzu unoszą się zapachy aromatycznych potraw, a przestrzeń wypełniają dźwięki skwierczących na patelni smakołyków i głośne rozmowy. Atmosferę przytulności tworzą jednak nie tylko kulinarne dania i ludzie przebywający w pomieszczeniu. Istotną rolę odgrywają też kolory! Zobaczcie, jakie będą modne w 2021 roku.
Ściany i dodatki w kolorze Illuminating Yellow
Po czasie neutralnych odcieni nadeszła pora na coś odważnego. Coś, co kojarzy się z ciepłem i radością. Mowa o żółtych i optymistycznych tonacjach, a więc cytrynowym, piaskowym czy bardziej wyrazistym Illuminating Yellow – wybranym przez Instytut Pantone jako Kolor Roku 2021. To barwy, które poprawią apetyt i rozjaśnią wnętrze, dlatego dobrze sprawdzą się w ciemnych kuchniach. W tych z oknem z kolei spotęgują poczucie przestronności. Połącz je z bielą, czernią lub szarością, by stonować całość, albo z równie nieoczywistą czerwienią, by stworzyć energetyczną mieszankę, która zadziała pobudzająco na zmysły.
Mocne odcienie zieleni i metaliczne dodatki
Butelkowa zieleń to wnętrzarski must have! Pasuje do wszystkich stylów aranżacyjnych i świetnie łączy się z wieloma innymi barwami – od jasnych, które stłumią intensywność odcienia, po ciemniejsze, które zbudują intymny klimat. Ściany w takim wydaniu będą elegancko prezentować się w nowoczesnej lub eklektycznej kuchni wypełnionej szarymi dodatkami, a więcej ciepła zagwarantują w zestawieniu z naturalnym drewnem. Jeśli chodzi o dodatki, faworytami są miedziane, czarne i złote akcenty – mogą wystąpić w postaci baterii zlewozmywakowej, lamp czy dekoracyjnych gałek meblowych. Tu o efekt nie trzeba się martwić – zawsze będzie zachwycający!
Kuchnia z błękitnym akcentem
Jeśli ciemne kolory wydają Ci się zbyt przytłaczające, a celem jest rozświetlona kuchnia, strzałem w dziesiątkę będzie błękit. Ten chłodny odcień nie dość, że optycznie powiększy przestrzeń, to też będzie pomocny w czasie gotowania. Wszystko dlatego, że psycholodzy przypisują mu właściwości pobudzania kreatywności! Z czym go łączyć? To zależy od oczekiwanego rezultatu. Wizualnie lekka i świeża aranżacja będzie zasługą konfrontacji błękitu z bielą, szarościami i chromowanymi dodatkami. W takim zestawie korzystnie wypadnie też czerń, która nada całości smak. Jeśli jednak obawiasz się wrażenia surowości, zamień ciemne detale na drewno, które zrównoważy wystrój i wprowadzi sporo przytulności.
Neutralne szarości i złote dekoracje
Choć w trendach wyraźnie czuć orzeźwienie spowodowane solidną dawką radosnych tonacji, to nadal modne będą kolory neutralne, a więc szarości. Są na tyle uniwersalne, że będą znakomitą bazą zarówno dla dodatków utrzymanych w podobnym tonie, jak i rozwiązań wykończonych w drewnie lub w intensywniejszych odcieniach, takich jak turkus, pomarańczowy, czarny oraz złoty. To też skuteczne narzędzie, jeśli chodzi o optyczne zabawy proporcjami wnętrza. Jasna szarość rozświetli i optycznie powiększy małe pomieszczenie, a antracytowa czy grafitowa sprawdzi się na większych płaszczyznach, gdzie zbuduje wrażenie głębi.
Naturalne inspiracje, czyli barwy ziemi
W 2021 roku modne są wszelkiego rodzaju barwy ziemi z brązowym pigmentem – kawowy, beżowy i piaskowy – przywołujące na myśl przyrodę, wolność i spokój. Ta popularność jest również zasługą tego, że brązowe jest drewno, czyli główny materiał używany do kreowania przytulnego klimatu w pomieszczeniu. Tło złożone z naturalnych odcieni to gwarancja harmonii niemal w każdym stylu – od klasycznego, po nowoczesny czy eklektyczny. Dobrze wypadnie w towarzystwie jednolitych białych frontów, betonowych szarości i całej gamy pozostałych stonowanych kolorów, a więc khaki, oliwkowego, écru oraz zielonego.
Stylowe połączenia kolorów i materiałów
Zamiast jednej konkretnej barwy, która zdominuje pomieszczenie, warto postawić na stylowy duet. Taka kompozycja akceptowana jest nawet w obszarze roboczym nad blatem, a ciekawym pomysłem może być przedzielenie tej przestrzeni na pół z wykorzystaniem farby oraz płytek.
Żeby jednak powierzchnia malowana farbą w wybranym kolorze dorównała funkcjonalnością kafelkom, pamiętaj o doborze rozwiązań o odpowiednich właściwościach – odpornych na plamy, zmywanie oraz szorowanie, a nawet środki dezynfekujące. Należą do nich m.in. farby ceramiczne, które nie chłoną wody, a tym samym eliminują ryzyko powstawania trwałych zabrudzeń. Ściany zabezpieczone taką emulsją na długo pozostaną czyste, a ich kolor będzie wyrazisty i świeży.
Wybierając farbę ceramiczną do pomalowania powierzchni szczególnie narażonych na zabrudzenie czy zachlapanie, zwróć też dodatkowo uwagę na to, czy wybrany produkt ma właściwości hydrofobowe – jeśli tak, powłoka będzie „odpychała” płynne zabrudzenia. Takie zalety mają niektóre farby ceramiczne stworzone z myślą o malowaniu kuchni i łazienek, czyli przestrzeni narażonych na okresowo zwiększające się zawilgocenie i kondensację pary wodnej.
Ciekawym trendem 2021 są również... kolorowe fronty! Odcienie granatu, zieleni oraz efektowne pastele wkraczają do kuchni, stanowiąc oryginalny i odświeżający element, który zdecydowanie wychodzi na pierwszy plan każdej aranżacji. Meble w kolorach innych, niż neutralne, warto zestawić z uniwersalnymi kolorami ścian – bielą, szarością czy beżem. Świetnie zaprezentują się również w otoczeniu monochromatycznym, otoczone barwami utrzymanymi w podobnej tonacji.
Modna kuchnia z betonem na ścianie
Pomysłem na modną kuchnię jest wykorzystanie betonu. Nie chodzi jednak o ten prawdziwy lub architektoniczny, który jest trudny w adaptacji w kuchennych warunkach, a jego imitacje, takie jak farby czy drobnoziarniste tynki mineralne. Szare i surowe powierzchnie będą efektownie harmonizowały z metalem, szkłem, a także drewnem, stosowanymi w aranżacjach nowoczesnych, industrialnych oraz skandynawskich. Są również neutralne, jeśli chodzi o barwne zestawienia, bo dobrze prezentować się będą zarówno w towarzystwie pasteli, jak i bardziej soczystych tonacji; limonki, czerwieni czy turkusu.
Intensywny niebieski w roli głównej
W eleganckiej, przytulnej i modnej w 2021 roku kuchni nie może zabraknąć bieli i drewna. By jednak wystrój nie był zbyt monotonny oraz typowy dla skandynawskiego nurtu, warto doprawić go szczyptą niebanalności. Może być nią klasyczny i magnetyzujący niebieski w wersji navy. To głęboki odcień, który – zastosowany na niewielkich fragmentach – stanie się oryginalnym uzupełnieniem całości. Spełni funkcję ożywczego detalu i elementu dynamizującego przestrzeń. Połącz go z chromowaną armaturą, by nadać aranżacji nowoczesny sznyt, albo ociepl wystrój detalami wykończonymi w miedzi bądź różowym lub klasycznym złocie.
Kuchnia awansowała z przestrzeni ukrytej w domowym zaciszu na miejsce o reprezentacyjnym charakterze, dlatego kolory, które pokrywają ściany pomieszczenia, nie powinny być dziełem przypadku. Nie mogą być też nudne i byle jakie! W 2021 roku na płaszczyznach tego typu rządzić będą naturalne kolory ziemi albo wesołe tonacje budujące przyjemną atmosferę. W takiej scenerii nawet sprzątanie po kolacji staje się łatwiejsze.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.