Ciemne meble w sypialni – jaki kolor ścian i dodatków do nich dobrać?
Ciemne meble w sypialni to pomysł, który jednym nie przypadnie do gustu, inni zaś pokochają go dosłownie od pierwszego wejrzenia. Sypialnia z ciemnymi meblami może kojarzyć się z pomieszczeniem ponurym, któremu daleko do tego, by zapewniało przytulną atmosferę. Rzeczywistość pokazuje jednak, że sypialnia urządzona w ciemnych barwach może prezentować się rewelacyjnie: elegancko, estetycznie i z klasą. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach urządzania ciemnej sypialni. Jakich? Podpowiadamy!
Ciemne meble w sypialni – kiedy się sprawdzą?
Ciemne meble prezentują się bardzo elegancko. Nie widać na nich zabrudzeń tak, jak na jasnych, są przez to również łatwiejsze do utrzymania w czystości. Pamiętaj jednak o tym, że ciemne kolory optycznie pomniejszają pomieszczenie, dlatego jeśli sypialnia jest bardzo mała, a do tego ciemna (np. jeśli znajduje się na słabo oświetlonym poddaszu), lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Pomieszczenie może być smutne i przytłoczone.
Duża sypialnia z ciemnymi meblami daje jednak spore możliwości aranżacyjne. Jasna sypialnia z ciemnymi meblami? Dlaczego nie! Kontrasty są bardzo modne w urządzaniu wnętrz, dlatego taka kombinacja sprawdzi się doskonale. Świetnie wyglądać będzie np. skandynawska sypialnia z ciemnymi meblami.
Ciemne meble w sypialni na tle jasnych ścian i przytulnych dodatków sprawią, że wnętrze nabierze wyrafinowanego, eleganckiego charakteru. Aby jednak uniknąć smutnej, ponurej atmosfery, zadbaj o dodatki, które nieco przełamią powagę aranżacji.
Ciemne meble w sypialni przypadną do gustu przede wszystkim tym, którzy poszukują nowoczesnej, eleganckiej, łatwej do utrzymania w czystości aranżacji, która będzie ponadczasowa.
Sypialnia z ciemnymi meblami – jakie ma zalety?
Ciemne meble w sypialni mają kilka zalet. Aranżacja sypialni z ciemnymi meblami to przede wszystkim:
- minimalizm – ciemne meble stanowią rewelacyjne tło dla skromnych dekoracji. Narożniki, sofy i łóżka w ciemnych kolorach są eleganckie same w sobie, dlatego nie potrzebują wielu ozdób;
- uniwersalność – ciemne meble (zwłaszcza jeśli są proste, tj. bez zdobień), będą na czasie przez wiele lat. Dzięki temu nawet jeśli zapragniesz zmienić wystrój sypialni, wystarczy, że poeksperymentujesz z dodatkami – nie musisz wymieniać mebli;
- porządek – ciemne meble łatwiej utrzymać w czystości niż jasne. Kurz i inne zabrudzenia nie rzucają się aż tak w oczy, jak w przypadku jasnych mebli. To dobry wybór do domu, w którym są dzieci lub zwierzęta;
- wiele możliwości aranżacyjnych – kontrasty, zwłaszcza w kombinacji jasnych i ciemnych kolorów, to klasa i elegancja sama w sobie. Nawet monochromatyczna, biało-czarna sypialnia, będzie wyglądać rewelacyjnie. Ciemne, proste meble dają spore pole manerwu, jeśli chodzi o dodatki;
- aranżacja na czasie – ciemna sypialnia jest modna i będzie na topie jeszcze bardzo długo!
Rozważasz sypialnię z ciemnymi meblami? Inspiracje projektantów pokazują, że możliwości jest mnóstwo!
Ciemne meble w sypialni – jaki kolor ścian do nich pasuje?
Wybór mebli nie jest aż takim problemem, jak dobranie dekoracji, a także koloru ścian i podłogi. Gusta są różne i każdemu podoba się coś innego. Warto jednak mieć na uwadze trendy i praktyczne wskazówki. Masz ciemne meble w sypialni i zastanawiasz się, jakie ściany do nich pasują? Aranżację możesz rozegrać na dwa sposoby: ciemne meble plus ciemne, stonowane kolory ścian lub ciemne meble plus jasne ściany i podłogi. Co sprawdzi się lepiej?
Łączenie ciemnego z ciemnym, nawet jeśli będzie wyglądać elegancko (a będzie!), może jednak zbyt przytłoczyć przestrzeń. Dlatego nawet przy intensywnych kolorach na ściany zawsze wybieraj kolory o kilka tonów jaśniejsze niż meble. Bardzo modne są zestawienia:
- ciemne meble w sypialni i zielona ściana;
- szara sypialnia z ciemnymi meblami.
Jeśli jednak zdecydujesz się na połączenie ciemnych mebli z jaśniejszymi ścianami i chcesz podążać za trendami, pod uwagę weź przede wszystkim dwie kombinacje:
- miętowa sypialnia z ciemnymi meblami;
- beżowa sypialnia z ciemnymi meblami.
Ciemne meble do sypialni – jakie dodatki się sprawdzą?
Czasem nawet pomimo rozjaśnienia sypialni kolorem ścian i podłóg, efekt nadal może być nieco surowy, poważny i przytłaczający. Jak rozjaśnić ciemne meble w sypialni? Nieocenione są wszelkie drobne dodatki w jasnych kolorach i z przyjemnych, przytulnych materiałów, jak:
- narzuty na łóżko do sypialni;
- dywaniki pod łóżko;
- zasłony;
- tekstylne dekoracje, jak makramy.
Jasne dodatki odmienią wnętrze szczególnie wówczas, gdy ciemna podłoga i ciemne meble w sypialni dają wrażenie surowości i wprowadzają ponurą atmosferę. Meble do sypialni z ciemne go drewna, choć wyglądają niesamowicie elegancko, także mogą przytłoczyć wnętrze. W tym przypadku zmiękczenie aranżacji jasnymi, przytulnymi dodatkami także sprawdzi się doskonale.
Ciemne meble w małej sypialni – czy to dobry wybór?
Mała sypialnia z ciemnymi meblami może wyglądać dobrze, jednak musi to być aranżacja przemyślana. Sypialnia na poddaszu z ciemnymi meblami także! Jeśli zdecydujesz się na urządzenie niewielkiej sypialni ciemnymi meblami, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii:
- postaw na minimalizm – łóżko, szafa i szafka nocna to zestaw, który w zupełności wystarczy w niewielkiej sypialni. Im więcej mebli i dodatków na małej przestrzeni, tym większe wrażenie bałaganu, chaosu i przytłoczenia!
- stawiaj na jasne dodatki – zasłony, dywanik pod łóżko czy narzuta w jasnym kolorze to elementy, które ożywią i rozświetlą wnętrze;
- wybieraj małe gabaryty – w małej sypialni lepiej sprawdzą się lekkie meble w prostym stylu niż duże, ciężkie i bogato zdobione modele.
Jakie meble do sypialni: jasne czy ciemne sprawdzą się lepiej? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi: wszystko zależy od samego pomieszczenia, a także od gustu i preferencji. Ciemne meble w sypialni prezentują się elegancko i ponadczasowo, jednak aby uniknąć ponurej atmosfery, aranżację uzupełnij jasnymi dodatkami. Jasne meble, zwłaszcza proste, również prezentują się rewelacyjnie. Szybciej jednak widać na nich zabrudzenia i uszkodzenia. Ciemne meble to wybór praktyczny i uniwersalny!