Piękna łazienka w 3 krokach – inspirujące pomysły na aranżację strefy kąpieli i codziennej toalety
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Besco_eu.
Łazienka to pomieszczenie, w którym zaczyna i kończy się każdy dzień. Niezwykle istotne jest więc, by wnętrze to spełniało wszelkie oczekiwania domowników. Przemyślany projekt, uwzględniający zarówno kwestie preferowanej estetyki, jak również funkcjonalność łazienki, pozwoli zaaranżować wnętrze na lata. W planie można wyszczególnić poszczególne strefy: kąpieli, prysznica, jak i codziennej toalety, a każda z nich obejmuje kilka elementów wyposażenia. Jakich? Sprawdź, jak urządzić wygodną i piękną przestrzeń.
Krok 1. Wybierz najlepsze rozwiązanie do strefy prysznica
Aranżacja tej przestrzeni, to nie tylko wybór odpowiedniego modelu kabiny prysznicowej, którą dobrać należy do wymiarów łazienki, stylistyki całego wnętrza, jak również potrzeb grupy użytkowników. Szeroka oferta kabin prysznicowych dostępnych na rynku umożliwia wybór modelu spośród kabin walk in, profilowych czy bezprofilowych oraz pozwala przebierać w szerokiej kolorystyce wykończenia: chromowanej i najpopularniejszej obecnie czarnej, jak również wśród mniej standardowych odcieni złota czy bieli.
Kolejną kwestią będzie wybór brodzika lub odpływu liniowego – coraz chętniej instalowanego w domowych łazienkach. Model brodzika w swojej formie uzależniony jest od kształtu kabiny prysznicowej. Dodatkowo możesz zdecydować się na głębsze modele z siedziskiem lub bez, jak również ultrapłytkie brodziki, których forma niejednokrotnie pozwala na bezprogowy montaż. W przypadku, gdy projekt przewiduje montaż odpływu liniowego, zyskujesz sporą dowolność w kwestii jego wykończenia, przy czym najbardziej popularnymi są: szczotkowany chrom oraz szkło hartowane, w kolorach czarnym czy też białym. Istotną kwestią będzie również sposób montażu, ponieważ dostępne są produkty do montażu w dowolnej lokalizacji, jak i modele przyścienne, niemal niezauważalne.
Idealnym dodatkiem będzie natomiast siedzisko prysznicowe, które ułatwi korzystanie z prysznica zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Najlepiej postawić na model składany, który przez swoją formę nie będzie na stałe zajmował miejsca pod prysznicem. Ważna jest również wysoka jakość i wykończenie produktu, które pozwolą na wieloletnie użytkowanie.
Krok 2. Stwórz komfortową strefę kąpieli
Najistotniejszy element tej strefy to oczywiście wanna. Możesz zdecydować się na model do zabudowy lub w opcji wolnostojącej. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie osoby będą korzystały z łazienki i przed zakupem określić grupę użytkowników - na rynku dostępne są wanny dedykowane np. dla rodzin z dziećmi, dla dwojga czy dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Ważna jest też estetyka, a różne technologie umożliwiają producentom projektowanie nowych model wanien w niemal nieograniczonej formie i wielu wykończeniach. Obok najpopularniejszych białych wanien, dostępne są także modele w wersji czarno-białej, a nawet we wszystkich kolorach palety RAL czy wykończeniu glamour. Możliwość personalizacji wanny z pewnością przypadnie Ci do gustu, jeśli marzysz o aranżacji nietuzinkowego salonu kąpielowego.
Wśród wanien akrylowych dostępne są te ze standardowym rantem, mierzącym około 40 mm wraz z dedykowanymi do nich obudowami oraz w wersji slim, o rancie około 15 mm pod zabudowę płytkami.
W strefie kąpieli bardzo często potrzebne jest też miejsce na przechowywanie drobiazgów. Zwykle taką przestrzeń organizuje się wokół wanny, np. poprzez montaż półek na ścianie. Jeśli jednak chcesz korzystać z takiej opcji w trakcie kąpieli i mieć wszystko pod ręką, idealnym wyjściem będzie specjalna półka nawannowa, na którą będziesz mógł odłożyć telefon, książkę, szklankę wody czy kieliszek wina.
Wśród domowników znajdują się zarówno amatorzy prysznica, jak i kąpieli w wannie? Montaż wanny nie musi oznaczać rezygnacji z miejsca na szybki prysznic - wystarczy, że zamontujesz dodatkowy parawan nawannowy. Takie elementy również dostępne są w wielu konfiguracjach, dlatego z pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie do swojej łazienki.
Krok 3. Zadbaj o funkcjonalność strefy codziennej toalety
Nie można zaaranżować łazienki, pomijając tę strefę. W tej przestrzeni najistotniejszą kwestią może okazać się organizacja miejsca do przechowywania. Odpowiedni model szafki podumywalkowej z pewnością ułatwi poranne przygotowanie do wyjścia, jak i wieczorne zabiegi. Aby wybrany przez Ciebie mebel spełniał wszelkie oczekiwana, postaw na wysokiej jakości materiały, które będą przystosowane do użytku w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.
Dodatkowym atutem okażą się też wewnętrzne szuflady, maty antypoślizgowe i organizery na akcesoria i drobiazgi, których w każdej łazience jest sporo. Oferta mebli łazienkowych jest bardzo zróżnicowana - niezależnie od tego, czy będą one stosunkowo tanie czy droższe, ważne jest, by przyjrzeć się ich specyfikacji. Zmian w łazience nie wprowadza się często, dlatego odpowiednia szafka powinna nie tylko wpisywać się w estetykę wnętrza, ale też pełnić swoją funkcję przez długie lata. Świetnym wyborem będą meble modułowe, w przypadku których sam będziesz mógł określić np. kolorystykę frontów, uchwytów czy nóżek, a także dobrać idealny blat.
Wybierając szafkę umywalkową, trzeba też zdecydować, jaki model umywalki na niej zainstalujesz, a co za tym idzie - jaką dobierzesz do niej baterię. W przypadku umywalek nablatowych baterie mogą zostać zamontowane na rancie lub tuż obok na blacie - tę kwestię możesz oprzeć już wyłącznie o swoje upodobania estetyczne, ponieważ obie spełnią swoją rolę. Pamiętaj jednak, by baterię ustawić na blacie łazienkowym, który będzie odporny na działanie wody i wilgoci.
Łazienka to ważne miejsce na mapie każdego domu – to tam rozpoczynasz swoje poranki i spędzasz relaksujące chwile wieczorami, szykując się do snu. Bardzo ważne jest więc, by projektując swoje wymarzone wnętrze, stawiać na rozwiązania skrojone na miarę Twoich indywidualnych potrzeb. Takie, które będą służyć przez lata, wciąż wyglądając świetnie i dbając o komfort wszystkich domowników.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Besco_eu.