Wygodna łazienka, czyli Twoje prywatne SPA – zobacz, jak urządzić ją w 3 prostych krokach
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Besco_eu.
Styl SPA wnosi do wnętrz wszystko to, co kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem i spokojem. Jeśli projektując łazienkę, zdecydujesz się na taką estetykę, możesz być pewien, że będzie to ulubiona przestrzeń wszystkich domowników. Styl SPA jest w końcu nie tylko bardzo klimatyczny, dzięki pięknemu wyposażeniu, dobrze dobranym dodatkom i nastrojowemu oświetleniu, ale też uniwersalny i przypadnie do gustu wielu osobom. Jak urządzić taką przestrzeń krok po kroku? Czytaj dalej!
Krok 1. Rozplanuj strefy
Łazienka w stylu SPA jest uporządkowana i panuje w niej bardzo określona estetyka – tutaj nie ma miejsca na szalony eklektyzm czy spontaniczne łączenie różnych stylów. Na co więc warto postawić? Na ciepłe, ale jasne kolory. Minimalistyczne okładziny ścienne i ponadczasowe, ciepłe drewno – naturalne lub w postaci elementów drewnopodobnych. W Twojej własnej oazie wellness centralnym punktem powinna stać się wanna, którą warto wyraźnie oddzielić od pozostałych stref.
Krok 2. Wybierz wyposażenie
Wszystko zależy od dostępnego metrażu. Jeśli pomieszczenie jest spore, najlepiej wyposaż je w wannę wolnostojącą, która jest tylko niesamowicie komfortowa, ale też przyciąga spojrzenia i staje się prawdziwą ozdobą łazienki. Wanny różnią się właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Popularne kiedyś stalowe zostały dziś niemal w pełni wyparte przez wanny z akrylu, które dłużej utrzymują ciepłą temperaturę wody, a przy tym są lekkie i można z łatwością wnieść je nawet do łazienki na poddaszu. Dobrze sprawdzają się też wanny z odlewu mineralnego, np. konglomeratu Mineral DuraBe – mieszanki naturalnych kamieni i żywicy.
Czy styl SPA może zagościć też w małej łazience? Oczywiście! Tutaj lepszym rozwiązaniem będą jednak wanny przyścienne, które zajmują mniej miejsca i można w pełni dosunąć je do wybranej ściany. Większość łazienek nie może pochwalić się ogromnym metrażem, dlatego tego typu wanny należą do najpopularniejszych rozwiązań. Sporą zaletą jest również fakt, że są dostępne w najróżniejszych wymiarach i kształtach – to świetny kompromis między modelem wolnostojącym a tradycyjnym, przeznaczonym pod zabudowę.
Jeśli jednak chcesz, by wanna stanowiła harmonijną całość i np. była obudowana mozaiką lub płytkami, które zostały już użyte w innych częściach łazienki, możesz wybrać model z nikim rantem – wannę typu slim. To rozwiązanie dobrze wpisze się w minimalistyczny wystrój wnętrza, a dzięki rantowi o wysokości zaledwie 15 mm, po zabudowaniu niemal zupełnie wtopi się w Twoją wymarzoną aranżację. Dzięki ergonomicznym kształtom oraz możliwość montażu zagłówków nawannowych jest też równie komfortowe, co modele wolnostojące i przyścienne.
Marzy Ci się łazienka w stylu SPA, jednak Twoje wnętrze jest stanowczo za małe, by zmieścić w nim wannę? Choć długa kąpiel świetnie relaksuje i rozluźnia, to gorący prysznic może być równie przyjemny! Kabina to często najlepsze, a nawet jedyne możliwe rozwiązanie. Z kolei posiadacze większego metrażu mogą pokusić się zarówno o montaż wanny, jak i prysznica – spełniając równocześnie wymagania wszystkich domowników. Bez względu na dostępną przestrzeń, w utrzymanej w klimacie SPA najlepiej zaprezentują się modele typu walk-in, np. wyposażone w drzwi przesuwne lub takie, których forma pozwala na wydzielenie zamkniętej strefy kąpieli.
Krok 3. Zadbaj o ład i harmonię
Wybór odpowiednich mebli to bardzo ważny etap urządzania łazienki w stylu SPA. Dlaczego? Ponieważ wnętrze to powinno być maksymalnie harmonijne i spokojne, warto ukryć przed wzrokiem domowników i gości wszelkie drobiazgi, które ten efekt mogłyby zaburzać. Zadbaj o praktyczne miejsce do przechowywania kosmetyków i akcesoriów, by nie stały na blacie czy rancie umywalki. Ważną kwestią jest także jakość materiałów, z których zrobione są meble łazienkowe – powinny być przede wszystkim odporne na działanie wilgoci, dzięki temu będą służyć i wyglądać dobrze przez długie lata.
Mimo takiego minimalistycznego podejścia do przedmiotów znajdujących się w łazience SPA pamiętaj, że dobrze dobrane dodatki wniosą do środka sporo przytulności i zadbają o atmosferę. Miękkie ręczniki w stonowanych kolorach, świeca w dekoracyjnym słoiczku czy bukiet z trawy pampasowej doskonale podkreślą charakter wnętrza. Rewelacyjnym pomysłem na uzupełnienie strefy kąpieli może stać się też półka nawannowa – jest nie tylko ładna i świetnie wpisuje się w klimat SPA, ale też funkcjonalna. Wygodnie odłożysz tam telefon, książkę czy kieliszek wina podczas wieczornego relaksu. Innym dodatkiem, który poprawi komfort odpoczynku, jest zagłówek nawannowy, który nakłada się na brzeg wanny, tworząc wygodne podparcie dla głowy.
O czym jeszcze nie można zapomnieć, urządzając łazienkę w stylu SPA? Oczywiście o dobrze rozplanowanym oświetleniu, obejmującym zarówno światło główne, jak i boczne, a także to nastrojowe – np. świece. Warto też zwrócić uwagę na kwestie przyziemne, takie jak unikanie kolorystycznych kontrastów, a także dopasowanie wykończeń, kształtów i stylów armatury i sanitariatów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór produktów od jednego producenta, z jednej kolekcji. Wtedy będziesz mieć pewność, że całość będzie idealnie ze sobą współgrała.
Łazienka zaaranżowana w stylu SPA to wnętrze wypełnione harmonią i pozytywną energią. Tutaj z łatwością się zrelaksujesz i zregenerujesz po męczącym dniu. By ją urządzić nie trzeba wiele – spokojne kolory, wygodna strefa kąpieli, dodatki nawiązujące do estetyki SPA i umiarkowany minimalizm. Oto krótki przepis na to, jak stworzyć łazienkę marzeń!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Besco_eu.