Industrialne wnętrza – jak urządzić mieszkanie w stylu loft?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Styl industrialny to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kierunków w aranżacji wnętrz ostatnich lat. Surowy, zimny, pełen charakteru ma w sobie niesamowity klimat, który potrafi zamienić każde wnętrze w przestrzeń rodem z nowojorskich loftów. Dzięki zachowaniu odpowiedniej kolorystki i dodatków industrialny design może zagościć już nie tylko w charakterystycznych, pofabrycznych przestrzeniach, ale również w mieszkaniu w bloku, kawalerce czy nowoczesnym apartamencie. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Oto kilka inspirujących wskazówek.
Od wielkiej recesji do spektakularnego designu
Filmy i seriale, których akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, to prawdziwa kopalnia industrialnych inspiracji. Bohaterowie zamieszkujący miasto, które nigdy nie zasypia, bardzo często mieszkają w budynkach przemysłowych, fabrykach i magazynach, które zostały przearanżowane na przestrzenie prywatne. Opustoszałe hale to efekt wielkiej recesji, w wyniku której upadło wiele przedsiębiorstw, pozostawiając po sobie przestronne, otwarte pomieszczenia. Te w niedługim czasie zyskały uznanie wśród lokalnych artystów, dla których niesztampowa przestrzeń była wyrazem wolności i oryginalności.
Wnętrza mogły pełnić równocześnie rolę przestrzeni mieszkalnej, pracowni, a nawet sali wystawowej. Znanym przykładem takiej adaptacji była słynna pracownia Andy’ego Warhola, czyli Silver Factory urządzona w dawnej wytwórni kapeluszy. Wyposażeniem oryginalnych loftów stawały się elementy pozostawione przez dawnych właścicieli i rzeczy nowych lokatorów, w środku panował więc ciekawy eklektyzm, a wnętrza wypełniała historia. Styl industrialny we współczesnej odsłonie nieco różni się od oryginału, jednak wciąż zachowuje elementy charakterystyczne dla swojego pierwowzoru.
Cechy charakterystyczne – pomysły, materiały i wyposażenie
Styl industrialny to przede wszystkim otwarta i jasna przestrzeń, do której za sprawą dużych, niczym nieprzysłoniętych okien wpada mnóstwo naturalnego światła. Bazą aranżacji są surowe materiały, takie jak stara cegła, beton, metal malowany proszkowo na czarno czy szkło. Przestrzeń pozbawiona jest przytulnych dodatków, takich jak osłony okienne, stosy poduszek czy miękkie dywany – akcentem, który ją ociepla, jest za to naturalne drewno, z którego wykonane mogą być meble i dekoracje. Uwagę przyciągają również widoczne przewody i charakterystyczne, loftowe lampy, a także drzwi przesuwne zawieszone na stylowych prowadnicach.
Z biegiem czasu popularny styl industrialny zmienia się, stając się bardziej przystępnym dla osób, które lubią przytulny klimat. Taką odmianą jest styl soft loft – wnętrza urządzone w ten sposób bazują na stylu industrialnym, są jednak o wiele cieplejsze i bardziej nastrojowe. To łagodne wydanie industrialu, którego kolorystyka jest jaśniejsza, a w środku jest jeszcze więcej drewna, elementów wykonanych z wikliny, zielonych roślin i dekoracyjnych tekstyliów. Inną odsłoną jest też styl industrial chic, który łączy w sobie piękno fabrycznych form z klasycznym designem, postarzanymi meblami i elementami estetyki glamour.
Inspiracje kolorystyczne, czyli jak pomalować loft?
Bez względu na to, czy urządzasz faktyczny loft, tradycyjne mieszkanie, dom czy apartament – kolory odgrywają ogromną rolę w tworzeniu industrialnego klimatu we wnętrzu. Będą to głównie barwy neutralne, które można urozmaicić akcentami mocniejszych kolorów lub subtelnych pasteli. Wszystko zależy od tego, w którą stronę industrialnych inspiracji chcesz podążyć – tych bardziej surowych czy delikatnych? W każdym industrialnym wnętrzu świetnie sprawdzają się szarości, które są neutralne i pasują zarówno do innych barw, jak i materiałów – swoboda urządzania takiej przestrzeni jest więc niczym nieograniczona. Bazą dla aranżacji bardziej delikatnych może stać się też czysta lub złamana biel.
Dobrze dobrany kolor to już połowa sukcesu – szarość i biel świetnie łączy się też z cegłą i betonem, które są bardzo chętnie wybierane do wykończenia ścian akcentowych w takich wnętrzach. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by jedną ze ścian pomalować farbą w zdecydowanym kolorze – intensywna czerwień lub granat świetnie podkreślą oryginalny charakter industrialnych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, by ciemniejsze kolory stosować w dobrze doświetlonych pomieszczeniach o większym metrażu – wtedy nie przytłoczą aranżacji.
Anna Szymaszek, Specjalista ds. Digital Marketingu MAGNAT
Dobrze dobrane kolory i wykorzystanie naturalnego światła we wnętrzach w stylu loftowym pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia i zbudowanie w nim wrażenia przestronności. W takiej aranżacji najlepiej sprawdzą się więc różnorodne odcienie szarości, czerń oraz biele utrzymane w tonacji off-white. Pomalowane z użyciem tych barw ściany i sufity będą doskonałym tłem, które podkreśli charakterystyczne dla loftów dodatki, jak metalowe elementy w czarnej kolorystyce, drewno, czerwona cegła czy też powierzchnie imitujące rdzę. Industrialnie nie znaczy jednak nudno, dlatego do pomieszczeń warto wprowadzić również kolorowe akcenty, które ożywią i ocieplą całość aranżacji, a także podkreślą jej wyjątkowość. Pamiętajmy przy tym, by korzystać z nich oszczędnie, tak aby nie zdominowały kompozycji. Można postawić na odcienie czerwieni, granaty czy też zielenie lub turkusy. Dla przykładu, czerwona ściana i dodatki sprawią, że chłodne z natury, stylizowane na fabryczne wnętrze nabierze wysokiej temperatury.
Trzeba też zdecydować się na odpowiednią farbę – taką, dzięki której kolor będzie trwały, a powierzchnia zmywalna (na wypadek zabrudzeń i plam). Taka jest właśnie ceramiczna farba MAGNAT CERAMIC o pięknym, matowym wykończeniu. Pomalowane nią ściany można szorować, bez obaw o utratę intensywności koloru, a także czyścić za pomocą środków do dezynfekcji. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się świetnie nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w kuchni – nawet nad kuchennym blatem. Farba MAGNAT CERAMIC dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i jest gotowa do użycia, wystarczy dokładnie ją wymieszać, a później malować wybraną metodą – za pomocą pędzla, wałka lub natrysku.
Dodatki, które podkreślą charakter wnętrza
Dekoracje to ważny element każdej aranżacji – często to właśnie one decydują o tym, jaki styl zagości w danym pomieszczeniu. Wśród loftowych dodatków królują czarne, metalowe lampy. Rząd reflektorów, druciane kosze, klosze inspirowane stylem przemysłowego oświetlenia, żarówki o różnych formach – wszystko to świetnie sprawdzi się w industrialnych przestrzeniach.
Rewelacyjnie zaprezentują się również wszelkie akcenty inspirowane stylem vintage: stare zegary, świeczniki, globus, metalowe pojemniki na bibeloty lub żywność, a także retro sprzęty AGD. Swoje miejsce znajdzie tutaj również maszyna do szycia przyniesiona ze strychu, stara maszyna do pisania i fotel z czasów PRL'u odziedziczony po dziadkach. Na ścianie może zawisnąć galeria czarno-białych zdjęć lub plakatów, nawiązujących do motywów urbanistycznych czy geometrii. Daj się ponieść fantazji, umiarkowany eklektyzm to najlepsze rozwiązanie!
Styl industrialny może mieć różne odsłony, od tych całkiem ascetycznych i surowych, po bardziej przytulne i subtelne. Jedno jest jednak pewne – ze względu na swoją oryginalność i ponadczasowy charakter pozostanie fantastyczną inspiracją dla osób, które lubią wnętrza klimatyczne i nawiązujące do historii, a przy tym nowoczesne. Czy sprawdzi się również w Twoim domu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.