Aranżacja w stylu vintage – jakie kolory wybrać, aby stworzyć wnętrze z duszą?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Przytulny, elegancki, romantyczny… styl vintage ma w sobie wiele uroku, którego czasami brakuje minimalistycznym, nowoczesnym aranżacjom. Tak urządzone wnętrza wypełniają przedmioty z duszą, pamiątki rodzinne i meble znalezione na pchlim targu. Miejsce sieciówkowych dodatków zajmują przedmioty z drugiej ręki i unikaty upolowane na internetowych aukcjach. Jesteś miłośnikiem takiego klimatu i zastanawiasz się, jaka kolorystyka pasuje do wnętrz urządzonych w stylu vintage? Podpowiadamy!
Coś jest „vintage”, czyli jakie? To nie tylko starocie
Styl vintage przeżywa obecnie swój wielki renesans. Po latach gloryfikowania wszystkiego, co nowe, zaczęliśmy bardziej doceniać rzeczy, które mają swoją historię. Skąd jednak wzięło się słowo „vintage” i jak to się stało, że urosło do rangi stylu wnętrzarskiego? Samo pojęcie zostało zaczerpnięte z terminologii winiarskiej i odnosi się do… wina z dobrego rocznika, wyprodukowanego z owoców zebranych w jednym sezonie. Później przeniknęło do świata mody, odnosząc się do wysokiej jakości ubrań pochodzących z minionych dekad, a następnie znalazło swoje zastosowanie w projektowaniu wnętrz. Jeśli wnętrze jest zaaranżowane w stylu vintage, to w pewnych aspektach nawiązuje do estetyki poprzednich epok – bardzo często łączy też w sobie elementy nowoczesne oraz stylizowane, tworząc ciekawy i bardzo klimatyczny zestaw.
Powrót do przeszłości – krótka charakterystyka stylu vintage
Jeśli Twoim wnętrzom daleko do nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeni, a zamiast wysokiego połysku i lśniących chromem powierzchni wybierasz meble z historią i postarzane złoto – styl vintage to coś dla Ciebie! Tutaj rządzą elementy, które już kilka razy zmieniały właścicieli i lokalizację, a mimo to wciąż wyglądają rewelacyjnie, wyczarowując we wnętrzach wyjątkowy klimat. Co ważne, nie istnieje żaden zbiór zasad określających, jak powinna wyglądać taka aranżacja, wiele zależy od Twojej wyobraźni, a także od epoki, do której będziesz chciał nawiązać. W końcu poczujesz się jak u siebie – komfortowo i bezpiecznie. Vintage będzie więc zarówno wnętrze inspirowane estetyką z PRL-u, jak i przestrzeń urządzona w bardziej romantycznym klimacie – z białymi, stylizowanymi konsolkami i efektowną sztukaterią na ścianach.
Mianem „vintage” określamy przedmioty, które mają więcej niż 25 lat, stąd też wynika spora swoboda w tworzeniu takich aranżacji. Możesz w pełni skupić się na wybranym okresie historycznym lub jedynie się nim inspirować, wprowadzając takie elementy do współcześnie urządzonego wnętrza – vintage lubi kontrasty i nieoczywiste połączenia starego z nowym. Dziś dużą popularnością cieszą się meble z okresu PRL-u, charakterystyczne fornirowane kredensy, stoliki RTV i meblościanki wracają do łask zarówno w swojej wersji oryginalnej, jak i podkręconej efektownymi przeróbkami. Kultowe fotele, jak model 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego czy muszelka Lesława Kiernickiego, na stałe wpisały się już w wystrój współczesnych mieszkań, których właściciele cenią przedmioty „z duszą”. Urządzając przestrzeń w stylu vintage, nie musisz jednak inspirować się wyłącznie rodzimym designem – świetnie zaprezentują się również wnętrza nawiązujące do klimatu amerykańskich lat 50., w których królowały pastelowe kolory, wzorzyste tapety i aksamitne tkaniny. Wybierz swój motyw przewodni i do dzieła!
Jakie kolory najlepiej pasują do takich wnętrz?
Najlepszym wyborem będą delikatne kolory neutralne, które stworzą subtelne tło całej aranżacji – szary, beżowy czy różne odsłony pasteli, od różu, przez błękit, aż po uroczą miętę, to wymarzona baza dla wnętrz urządzonych w stylu vintage. Nie będą one przyciągać uwagi, która skupi się na tym, co w pomieszczeniu najważniejsze – wyjątkowych przedmiotach. W niektórych przypadkach warto jednak udekorować przestrzeń mocniejszą nutą – szczególnie jeśli chcesz w jakiś sposób wyróżnić jedną ze ścian. Tutaj sprawdzą się barwy, takie jak butelkowa zieleń, intensywny granat, a także odcienie musztardowe, terakotowe i ciepłe oranże, miodowe brązy. Kolorystyka wnętrz urządzonych w stylu vintage powinna zapewniać poczucie przytulności, dlatego bazowe zimne odcienie warto uzupełniać akcentami cieplejszych kolorów, nie tylko tworząc ciekawe kombinacje na ścianach, ale też wprowadzając odpowiednie tekstylia. Istotną rolę odgrywa tutaj również drewno i materiały – grube i mięsiste, często ozdobione deseniami geometrycznymi i motywami florystycznymi.
Anna Szymaszek, Specjalista ds. Digital Marketingu MAGNAT
Wnętrza vintage to pomieszczenia utrzymane w tradycyjnej stylistyce, które niosą ze sobą dużą wartość sentymentalną. Jeśli wypełnimy je retro dodatkami i ulubionymi pamiątkami, to przebywanie w nich pozwoli nam niejako „cofnąć się w czasie” i przywołać pozytywne wspomnienia z przeszłości. Czujemy się w nich komfortowo i bezpiecznie, w czym dużą rolę odgrywa odpowiedni dobór kolorów. Zdecydowanie nie sprawdzi się tu więc intensywna kolorystyka, za to dobrym rozwiązaniem będą delikatne odcienie szarości, beże i pastelowe róże. Jeśli zależ nam natomiast na nieco mocniejszym akcencie, to możemy postawić na ciemną, turkusową zieleń. Takie stonowane barwy będą stanowić odpowiednie tło, pozwalając na podkreślenie mebli i przedmiotów wykonanych z różnego rodzaju materiałów, stanowiących kwintesencję tworzonego klimatu. Styl vintage jest zanurzony w przeszłości, jednak my do skomponowania takiej aranżacji możemy sięgnąć po nowoczesne farby, jak MAGNAT CERAMIC, dzięki czemu zyskamy nie tylko pożądany efekt wizualny, ale także trwałe i odporne na plamy oraz zabrudzenia wymalowanie ścian.
Ważny jest nie tylko sam kolor, ale również właściwości farby, którą wybierzesz do pomalowania ścian. Najlepiej zdecydować się na produkt zmywalny – dzięki temu szybko będziesz mógł usunąć ze ściany wszelkie zabrudzenia, bez obaw o utratę intensywności koloru czy uszkodzenie powierzchni. Jeśli szukasz trwałej alternatywy, dostępnej dodatkowo w szerokiej gamie kolorów, postaw na farbę ceramiczną Magnat Ceramic. Formuła produktu bazuje na ceramicznych komponentach oraz najwyższej jakości żywicach i pigmentach, dzięki czemu powłoki nie absorbują plam i pozostają odporne na dezynfektanty. Taką farbą pomalujesz nie tylko salon i sypialnię, ale także kuchnię, jadalnię czy przedpokój – matowe wykończenie pięknie podkreśli każdą aranżację w stylu vintage.
Retro dekoracje – gdzie ich szukać?
Choć w sklepach znajdziesz dziś mnóstwo mebli, dodatków i dekoracji inspirowanych stylem vintage, to prawdziwych perełek warto poszukać na pchlich targach, aukcjach i w sklepach ze starociami. Warto też podpytać starszych członków rodziny – być może na strychu u babci kryją się jeszcze meble, którym warto dać drugie życie? Vintage to zwykle doskonała jakość, która przetrwa jeszcze wiele lat – fotel lub stolik wystarczy poddać renowacji, by cieszyć się wyjątkowym elementem wyposażenia. Możesz zrobić to sam, a satysfakcja będzie podwójna! Wprowadzenie oryginalnych, starych przedmiotów odmieni każde, nawet ultranowoczesne wnętrze i doda mu autentycznego uroku. Co jeszcze może znaleźć się we wnętrzach vintage? Stare plakaty filmowe, kryształy, ceramika przedwojenna i okresu PRL-u – fajans, kamionka, porcelana. Swoje miejsce znajdą tutaj również wszelkie sentymentalne bibeloty, rodzinne pamiątki i zdjęcia.
Wnętrza urządzone w stylu vintage mają w sobie „to coś”, co sprawia, że czujemy się w nich naprawdę dobrze, komfortowo i po prostu – jak u siebie. Może dlatego, że przywołują wspomnienia przeszłości i beztroski, a może ze względu na ponadczasowość i przytulny charakter? Jedno jest jednak pewne – styl vintage możesz w pełni dopasować do swoich wymagań, tworząc przestrzeń, która wyraża Ciebie i pasuje do Twojego stylu życia, bez kompromisów.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.