Jak zaaranżować ciepłe wnętrza w chłodnych barwach?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Urządzasz dom, a może planujesz weekendową metamorfozę swojego mieszkania? Wybór odpowiedniej gamy kolorów to pierwszy i najważniejszy krok na Twojej projektowej liście! Postawić na barwy ciepłe, a może jednak zimne? To częsty dylemat, ponieważ wiele osób uważa, że zimne kolory zmieniają domowe pomieszczenia w chłodne i nieprzyjazne – to stwierdzenie nie ma jednak nic wspólnego z prawdą, wystarczą odpowiednie dodatki, by wnętrza stały się przytulne i klimatyczne. Jak urządzić taką przestrzeń i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Chłodne kolory we wnętrzach – zalety i właściwości
Zacznijmy od podstaw. Kolory dzielą się na ciepłe i zimne, a rozróżniamy je na zasadzie skojarzeń. Do palety rozgrzewających barw zaliczymy kolor czerwony, pomarańczowy, żółty oraz ich pochodne, z kolei do chłodnych – odcienie niebieskiego, fioletu i zieleni. Kolory wpływają zarówno na to, jak będzie prezentowało się pomieszczenie, jak i na to, jak będą czuć się jego mieszkańcy. Ciepłe tonacje wizualnie zmniejszają pomieszczenie, z kolei zimne – optycznie je powiększają. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli pokój, który masz zamiar pomalować, jest niewielki i nie wpada do niego zbyt wiele dziennego światła.
Nie jest tajemnicą, że kolory wpływają również na nasze samopoczucie i mają różne właściwości – w tym kontekście zimne zdecydowanie wygrywają, ponieważ w znakomitej większości działają kojąco, uspokajają, sprzyjają skupieniu i ułatwiają zasypianie. Takie barwy sprawdzą się więc idealnie w domowych wnętrzach! Warto pamiętać, że za zimne uchodzą też neutralne odcienie, takie jak śnieżna biel, szarości wzbogacone nutami błękitu czy chłodny beż. Masz więc mnóstwo możliwości – od barw uniwersalnych, przez mocne kolory, aż po delikatne pastele. Chłodne zestawienia to domena wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim – zatem jeśli jesteś miłośnikiem estetyki rodem z dalekiej północy, takie kolory sprawdzą się idealnie w Twoim mieszkaniu!
Skandynawskie inspiracje, czyli prostota i przytulność
Styl skandynawski to idealny wybór dla każdego, a w szczególności dla osób kochających biel, delikatne kolory, drewno i naturalne tekstylia. Wnętrza urządzone po nordycku są chłodne, a zarazem przytulne i pełne ciepła. Jak wprowadzić taką atmosferę do swojego domu? Skup się na… hygge! Hygge to atmosfera panująca we wnętrzach oraz uczucie, które towarzyszy domownikom – wiąże się z poczuciem komfortu, bezpieczeństwa i gościnności. Taki klimat budują dobrze dobrane kolory, meble i dekoracje.
Styl skandynawski charakteryzuje się czystymi liniami, wysokiej jakości materiałami oraz prostym i funkcjonalnym designem. Wnętrza są wygodne i komfortowe, a zastosowane w nich rozwiązania – wielofunkcyjne. Dzięki temu można w pełni wykorzystać potencjał każdej, nawet niewielkiej przestrzeni. Ze względu na to, że w krajach skandynawskich panują bardzo surowe warunki klimatyczne – w tym długie i mroźne zimy oraz noce polarne – wnętrza domów są bardzo ciepłe, jasne i przyjazne. Skandynawowie słyną też z silnej więzi i szacunku do natury, co przejawia się w wykorzystaniu drewna i ekologicznym stylu życia. Domy są często bardzo zielone za sprawą roślin, a mieszkańcy dbają o recykling i wybierają zrównoważone rozwiązania.
Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, zadbaj o:
- biel i jasne, zimne kolory,
- mnóstwo naturalnego drewna,
- tkaniny z organicznych materiałów o wyraźnej fakturze i grubym splocie,
- prostotę,
- porządek i harmonię,
- funkcjonalność.
Anna Szymaszek, Specjalista ds. Digital Marketingu MAGNAT
Chłodne, świetliste kolory działają kojąco i relaksująco, stają się ważnym elementem aranżacji współczesnych wnętrz. Barwy, takie jak zielenie z nutą błękitu, delikatne szarości i jasne pastele, wprowadzają do pomieszczeń harmonię i elegancję, a jednocześnie nawiązują do modnego stylu skandynawskiego i loft. Nie musimy się jednak obawiać, że zimne kolory stworzą w domu również zimną, nieprzyjazną atmosferę. Kluczowe jest bowiem odpowiednie skomponowanie wystroju, w którym chłodnej kolorystyce będą towarzyszyć dodatki z naturalnych materiałów (w tym przede wszystkim drewna), a także dobrze dopasowane, ciepłe oświetlenie. Nieco surowy wygląd ścian warto więc zestawić z subtelnymi i pełnymi wdzięku meblami oraz innymi elementami wyposażenia (np. przytulne poduszki, koce, kwiaty doniczkowe). W takim pomieszczeniu z pewnością poczujemy się komfortowo, a przy tym łatwo utrzymamy wymalowanie w czystości przez długi czas, jeśli postawimy na dobrej jakości farbę, np. MAGNAT CERAMIC CARE która tworzy trwałe, odporne na zabrudzenia wykończenie.
Jakie kolory sprawdzą się w skandynawskich wnętrzach?
Zastanów się, co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o stylu nordyckim, scandi i przestrzeniach zaaranżowanych w duchu hygge. To przecież nie tylko delikatne biele i szarości, ale o wiele więcej! Delikatne lodowe błękity, ciemna zieleń, odcienie mchu i szałwii, świeża mięta, lawenda, głębokie morskie tonacje, pastelowe róże – wszystkie te chłodne kolory sprawdzą się doskonale w skandynawskich przestrzeniach. To świetny sposób na urozmaicenie domowej przestrzeni i wyjście z monochromatycznego schematu, w którym czasami się zatrzymujemy, decydując się na bezpieczne i neutralne rozwiązania.
Chłodne odcienie potrafią wprowadzić do mieszkania harmonię i elegancję. By zaprosić je do swoich wnętrz, przemyśl, co sprawdzi się najlepiej w tej konkretnej przestrzeni. W większych i jaśniejszych pomieszczeniach kolory mogą pojawić się nawet na wszystkich ścianach – jednak nie każdy będzie czuł się komfortowo w takim wnętrzu. Jeśli czujesz, że to za dużo, pomaluj błękitem lub zielenią jedną, akcentową ścianę. Z kolei, jeśli takie tonacje traktujesz wyłącznie jako dodatek, postaw na neutralną – białą, szarą lub beżową bazę – i uzupełnij aranżację tekstyliami i dodatkami w bardziej zdecydowanym kolorze. Pamiętaj, że w skandynawskich wnętrzach najważniejszy jest Twój komfort!
Atmosfera we wnętrzach to jednak nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale również… jakości powietrza. Czasami, by o nią zadbać, nie trzeba wiele – wystarczy wybrać odpowiednią farbę. Dobry preparat to nie tylko szeroka gama kolorów, ale też doskonałe właściwości użytkowe. Zwróć uwagę na farby funkcyjne, takie jak MAGNAT CERAMIC CARE. To produkt o szerokiej gamie pięknych kolorów, w tym najmodniejszych, zimnych odcieni, a także świetnej trwałości.
Pomalowane powierzchnie będą odporne na zmywanie, szorowanie, rozwój bakterii i intensywne użytkowanie. Zyskają również właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie będzie osadzać się na nich kurz – co jest ważne szczególnie w przypadku alergików. Farba MAGNAT CERAMIC CARE ma jeszcze jedną, wyjątkową cechę – w 98% oczyszcza powietrze ze szkodliwego formaldehydu, którego źródłem mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany czy wykładziny. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i masz skłonność do reakcji uczuleniowych, taka farba pomoże zachować w Twoim domu zdrowy klimat.
Zimne kolory – rola dodatków i oświetlenia
Jeśli już zdecydowałeś i wiesz, że tym razem postawisz na zimne kolory – podpowiadamy, jakie dodatki wybrać, by wnętrza pozostały ciepłe i przytulne. Najważniejsze jest oczywiście drewno, czyli obowiązkowy element wystroju w aranżacjach skandynawskich. Najlepiej sprawdzą się jasne i ciepłe odcienie o widocznym usłojeniu i strukturze. Od podłóg, po meble i elementy dekoracyjnie – drewno skutecznie przełamie chłód bieli, błękitów i zieleni.
W skandynawskich wnętrzach rewelacyjnie zaprezentują się również wiklinowe dodatki. Efektowne plecionki mogą zastąpić ceramiczne doniczki na rośliny czy wystąpić w roli stylowego kwietnika. Ważne są również tekstylia, powinny być przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów, a więc bawełny, lnu czy wełny oraz wyróżniać się wyraźną fakturą. Mięsiste koce o grubym splocie, poduchy z ozdobnymi chwostami i pomponami, miękkie dywaniki – to wszystko wyczaruje przytulny klimat, o którym marzysz.
Nie zapominaj też o oświetleniu – nawet najpiękniejsza lampa nie podkreśli skandynawskiego klimatu, jeśli dobierzesz do niej żarówki o zimnej barwie światła. Takie oświetlenie w pomieszczeniu, gdzie królują chłodne kolory, zwyczajnie się nie sprawdzi – może za to nadać całości sterylnego i nieprzyjaznego wyrazu. Najlepiej wybierać światło neutralne, które ani nie oziębia, ani nadmiernie nie ociepla przestrzeni, naturalnie podkreślając wszystkie kolory.
Chłodne kolory to idealny wybór do każdego wnętrza – dobrze wpływają na samopoczucie, optycznie powiększają, a przy tym wspaniale łączą się z naturalnymi dodatkami. Trudno dziwić się więc, że styl skandynawski wciąż nie traci na popularności! Z taką bazą można łatwo urządzić ponadczasową i piękną przestrzeń.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.