Kuchnia i łazienka w jasnych barwach – jak z pomocą kolorów stworzyć przyjazne i przestronne wnętrze?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Kuchnia i łazienka to dwa najczęściej używane pomieszczenia domu. Niekiedy są niewielkimi przestrzeniami bez okien, a czasem stanowią przestronne wnętrza. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku odpowiedni odcień na ścianach to podstawa. Pytanie tylko, jakie tonacje będą tymi idealnymi? To jasne, że... jasne – rozpoczynając od bieli i przybrudzonych szarości, a kończąc na beżowym, kremowym czy jasnożółtym i błękitnym. Jak z pomocą tych kolorów stworzyć przyjazne aranżacje?
Barwne stereotypy
Czy biel kojarzy Ci się ze sterylnością i wnętrzami pozbawionymi przytulności, a beże i rozmyte kremy wieją aranżacyjną nudą, którą wolisz omijać szerokim łukiem? To stereotypy, które krążą wokół jasnych tonacji! Pomieszczenia z mlecznymi ścianami wcale nie muszą być nijakie, a białe ściany nie są tylko domeną szpitali. Jasna kolorystyka jest trendy – ze sporym powodzeniem rywalizuje z nasyconymi kolorami, a przede wszystkim jest też ich znakomitym kompanem, bo ogranicza wrażenie wizualnego przytłoczenia i „otwiera” przestrzeń.
Jasne barwy i ich rola
Paleta jasnych kolorów jest bardzo rozbudowana. Na jej czele znajduje się biel w różnych odmianach – od chłodnej z pigmentami szarości czy błękitu, po neutralny wariant offwhite z kroplą umbry, która sprawia, że odcień zyskuje nieco więcej ciepła. To też łagodne popiele, przygaszone brązy i cała rodzina pasteli, do których należą subtelne żółcie, biszkoptowy, przybrudzony róż czy chłopięcy błękit.
Jasne kolory, niezależnie od ich temperatury i stopnia intensywności, poza rolą dekoracyjną, kreują też przestrzeń; potrafią optycznie zmieniać proporcje niewielkich pokojów, wizualnie je ocieplać czy powiększać. Nie bez powodu takie barwy wiodą prym w ciemnych przestrzeniach z ograniczonym dostępem do naturalnego światła czy tych o niewielkiej kubaturze – oszukują tam wzrok i odwracają uwagę od mankamentów pomieszczenia. Sprawiają też, że wnętrze wydaje się czyste oraz świeże.
Anna Szymaszek, Specjalista ds. Digital Marketingu MAGNAT
W kuchni i łazience przestrzeni nigdy za wiele, a tymczasem, zwłaszcza w starszym budownictwie, pomieszczenia te cechują się niewielkim metrażem. Warto więc zastosować takie rozwiązania, które pomogą nam wykorzystać do maksimum dostępną powierzchnię – w obu tych wnętrzach spędzamy codziennie znaczną ilość czasu. Jeśli uwielbiamy gotować, kuchnia stanowi przecież centrum domowego życia, a łazienka jest dla każdego z członków rodziny prywatną strefą SPA. Kluczowa przy aranżacji jest dobrze dobrana kolorystyka. Aby optycznie powiększyć kuchnię i łazienkę, najlepiej zastosować w nich biel, chłodne odcienie szarości, blady fiolet lub błękit. Postawmy też na biały sufit i maksymalne ograniczenie ilości elementów wyposażenia lub też ich sprytne ukrycie w szafkach. Zarówno kuchnia, jak i łazienka to pomieszczenie „wilgotne”, więc do ich malowania dobrze sprawdzą się farby dedykowane do tego typu wnętrz, jak np. MAGNAT CERAMIC KITCHEN & BATHROOM oraz MAGNAT CREATIVE KITCHEN & BATHROOM. Tworzą one trwałe, plamoodporne wymalowanie, odporne na zabrudzenia i wilgoć, a więc nie musimy obawiać się o estetykę pomalowanych nimi ścian.
Wybierając jasne kolory do kuchni czy łazienki, warto kierować się nie tylko dominującym stylem, lecz także warunkami panującymi w pomieszczeniu. Chodzi m.in. o dostęp do naturalnego światła czy położenie przestrzeni względem stron świata. W pokojach wychodzących na północ oraz tych, gdzie ilość docierających do wnętrza promieni UV jest zmniejszona, najlepiej sprawdzą się tonacje mniej intensywne i ciepłe, takie jak Zdecydowany Marmur czy Zbuntowany Kryształ od MAGNAT CREATIVE – zniwelują deficyt naturalnego słońca, rozjaśnią pomieszczenie i optycznie je powiększą. W pokojach skierowanych na południe, gdzie występują spore ilości światła, można poszaleć, miksując jasne kolory z tymi bardziej nasyconymi czy nawet ciemnymi, bez obaw o poczucie przytłoczenia.
Farba kontra warunki
Podczas urządzania kuchni lub łazienki, czyli pomieszczeń narażonych na rozmaite czynniki zewnętrzne, od wilgoci, po częsty kontakt z wodą i uszkodzenia mechaniczne, liczą się nie tylko efekty! Tu ważna jest funkcjonalność dyktowana właściwościami wybieranych okładzin oraz farb. By powierzchni ścian trwałe nie ubrudziły plamy z sosu tryskającego z patelni, a w strefie mycia para wodna nie dawała się we znaki, najlepiej sięgnąć po materiały stworzone do zadań specjalnych – plamoodporne, hydrofobowe i oleofobowe, czyli odporne na działanie tłuszczu. Należą do nich ceramiczne farby lateksowe MAGNAT CREATIVE. Z powierzchni nimi pomalowanych można w łatwy sposób usunąć wszelkie zabrudzenia. Co ważne, farby tego rodzaju pozwalają ścianom oddychać, więc ograniczają powstawanie grzybów i pleśni.
Z czym łączyć jasne kolory?
W kolorach z jasnej palety barw drzemie ogromny potencjał aranżacyjny, który wynika z ich stylistycznej neutralności. Tonacje te są mniej nasycone i wyraziste w porównaniu z kolorami podstawowymi czy uzupełniającymi. Dają więc znacznie szerszy wachlarz połączeń – a przy okazji wprowadzają do wnętrza lekkość, równoważą wystrój i działają kojąco. Nie stwarzają problemów, jeśli chodzi o akcenty towarzyszące; można je łączyć zarówno w naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, beton architektoniczny czy szlachetny kamień, jak i z powierzchniami strukturalnymi typu cegła. Mało tego! Doskonały efekt osiągniesz, zestawiając ze sobą kilka jasnych kolorów, kierując się metodą warstwowego doboru barw – od jaśniejszych w formie tła, po mocniejsze w roli akcentów meblowych czy dekoracyjnych.
Jasne kolory na ścianach docenią towarzystwo białych mebli i rozwiązań sanitarnych. Taka kompilacja będzie strzałem w dziesiątkę w niewielkich kuchniach czy łazience w bloku. W ten sposób spotęgujesz wrażenie otwartości i z powodzeniem optycznie powiększysz metraż. Jeśli jednak obawiasz się, że przewaga tego typu odcieni wprowadzi niepotrzebne wrażenie surowości, wykorzystaj drewno lub inne naturalne dodatki! Płytki imitujące powierzchnie dębu czy tekstylia w kolorach ziemi ocieplą atmosferę, gwarantując przyjemny, odprężający klimat.
Pastelowe kolory dobrze prezentują się solo i w duetach – zwłaszcza tych opartych za zasadzie kontrastu. Przeciwstawnym akcentem mogą być grafitowe płaszczyzny kamienia, warsztatowe meble o stalowym wykończeniu czy ciemne dekoracje. Warto je skonfrontować ze stłumioną zielenią, cytrynowym czy kremowym. Dzięki temu całość zyska na wyrazistości.
Czy jasne barwy pasują do wszystkiego?
W jasnej palecie barw rozkochują się projektanci i domowi esteci, a jej urok można przypisać do wielu kierunków aranżacyjnych – zwłaszcza tych, które aktualnie są trendy! Złamaną biel umiejętnie wykorzystasz nie tylko w modern classic, lecz także w glamour, boho, stylu vintage czy modnym japandi łączącym wpływy scandi i minimalizmu. Odmiany turkusu, mięty, lawendy czy cytryny zdadzą z kolei egzamin w aranżacjach rustykalnych, a morskie błękity w przestrzeniach na modłę Hampton. Możesz je też wykorzystać jako przełamanie surowego loftu czy dopełnienie pofabrycznego sznytu w industrialnym projekcie.
Jeśli chcesz, by łazienka i kuchnia w Twoim domu słynęły z przytulności i przestronności, postaw na jasne barwy! Wszelkiego rodzaju odmiany bieli, beżów, łagodnych szarości i pasteli spełnią rolę neutralnego tła i pomogą w optycznym powiększeniu metrażu. Wystarczy tylko użyć ich w przeważających ilościach i zestawić z materiałami, które ocieplą całość.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.