Kolor szampański – jak wygląda i jak urządzić wnętrza w kolorze szampana?
Kolor szampański z łatwością budzi skojarzenia z musującym napojem, sylwestrową zabawą i kolorowymi fajerwerkami. Może więc wydawać się, że jest to barwa intensywna, nasycona czy wręcz jaskrawa – wszystkie te skojarzenia są jednak błędne. Jak wobec tego wygląda kolor szampański? To niewątpliwie jedna z najbardziej eleganckich barw, która sprawdzi się jako uniwersalna baza pod wiele aranżacji. Jak ją wykorzystać?
Kolor szampański – jaki to kolor?
Na początek spróbujmy określić, jaki to kolor ten szampański. Wbrew skojarzeniom, jest to jasna, łagodna barwa będąca połączeniem ciepłego beżu i pudrowego różu. Cechują ją złociste tony i zdolność do kreowania przytulnej, intymnej atmosfery, sprzyjającej odpoczynkowi.
Meble i dodatki w kolorze szampana nie są jednak pozbawione wyrafinowania – wręcz odwrotnie, znakomicie pasują do wnętrz urządzonych w eleganckim duchu.
Kolor szampański – do jakich stylów wnętrzarskich pasuje?
- Styl klasyczny – symetria, harmonia i bezpieczne formy mebli idą w parze ze stonowaną paletą kolorystyczną. Tradycyjnie prym wiodą tu biel, beż i brąz, które uchodzą za barwy ponadczasowe. Szampański znakomicie wpisze się w ten zestaw jako kolor delikatny, ciepły i uniwersalny – znajdzie zastosowanie zarówno jako kolor tapicerek foteli oraz kanap, jak i barwa farby ściennej.
- Styl glamour – choć najczęściej kojarzony jest z intensywnymi kolorami kamieni szlachetnych, posiada też łagodniejsze oblicze. Bardziej stonowane wydanie glamour rodem z paryskich apartamentów w haussmanowskich kamienicach pełne jest bieli i pastelowych odcieni. Złoty szampański kolor idealnie sprawdzi się w towarzystwie luksusowych tkanin i lśniących dodatków.
- Styl shabby chic – z powodu swojej słabości do pastelowych barw i sentymentalnych ozdób shabby chic bywa kojarzone z nadmiarem, a czasem również z kiczem. Szampański kolor beżowy może więc zapewnić mu elegancję, zachowując ciepły i romantyczny charakter stylu.
- Styl japandi – operuje łagodnymi, uniwersalnymi barwami, które współgrają z subtelną harmonią wnętrza. Proste formy i naturalne materiały nie potrzebują ekstrawaganckiej oprawy kolorystycznej. Zastosowanie szampańskiego beżu w obrębie stylu japandi może być poczytywane za innowację, ale tak naprawdę kolor ten jest stworzony do aranżacji korzystającej z drewna i minimalistycznych mebli.
Zobacz też: 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać?
Kolor szampański – jakie wybrać meble w kolorze szampana?
Jeśli chodzi o kolory mebli, szampański najłatwiej wprowadzisz w formie tkanin pokrywających sofy, narożniki i fotele. Tapicerka w tym odcieniu to rozwiązanie eleganckie i wyrafinowane, znakomicie współgrające zarówno z wyrafinowanymi aranżacjami glamour, jak i bezpretensjonalnymi wnętrzami klasycznymi.
Szczególną uwagę zwróć na welur w kolorze szampańskim – przyjemny w dotyku materiał i ciepły kolor stworzą znakomity duet. Z drugiej strony nie odwracaj się od pokryć o wyraźnej, nieco szorstkiej fakturze – szampański kolor znakomicie podkreśli naturalny charakter lnu, bawełny, a także bardzo modnej w tym sezonie tkaniny bouclé.
Jednak szampański to nie tylko barwa tapicerek – może pojawić się również jako odcień drewna. Jest on jasny, właściwie blady, z lekko złotawą nutą, co czyni z niego dobry wybór dla oszczędnych wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim czy japońskim. Meble kuchenne w kolorze szampańskim będą świetnie komponowały się z minimalistycznym wystrojem opartym na bieli, szarości i czerni.
Kolor szampański w dodatkach – jakie są modne?
Dodatki o barwie szampana warto wprowadzić do aranżacji salonu i sypialni. Ciepły charakter tego złotawego beżu pomoże stworzyć przytulną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i spędzaniu czasu z rodziną. Przede wszystkim sprawdzą się wszelkie tekstylia utrzymane w tym kolorze, np. aksamitne poduszki, cienkie lniane zasłony czy bawełniana narzuta na łóżko. Jeśli nie boisz się wyzwań, wypróbuj też dywan o szampańskiej barwie.
Możesz również poszukać szampańskich dodatków wykonanych z drewna. Proste drewniane lustro w kolorze szampańskim, lampa z ażurowym abażurem czy niewielki stolik kawowy będą pasować do aranżacji klasycznych, skandynawskich i japońskich.
Szampański kolor ścian – gdzie się sprawdzi?
Kuchnia w kolorze szampańskim
Kuchnia utrzymana w szampańskiej barwie to opcja dla osób uwielbiających harmonię, minimalizm i poczucie czystości wynikające z użycia pastelowych, uniwersalnych kolorów.
Ściany w kolorze szampańskim będą świetnym rozwiązaniem zarówno w niewielkich wnętrzach, jak i w dużych, pełnych słońca pomieszczeniach. Szampańską farbę ścienną warto zestawić z odpowiednimi płytkami ściennymi do kuchni – nam szczególnie do gustu przypadło połączenie z małymi białymi kafelkami ułożonymi w jodełkę.
Jeśli marzy Ci się szampański total look, zrealizujesz go bez większego trudu, bowiem producenci kuchennego AGD niemal oszaleli na punkcie tego koloru! W ofercie sklepów znajdziesz zarówno indukcję w kolorze szampańskim, jak i szampański okap, a nawet piekarnik i lodówkę! Trzeba przyznać, że sprzęty o barwie szampana robią wspaniałe, luksusowe wrażenie i świetnie komponują się z dodatkami w kolorze złota, srebra lub czerni.
Salon w kolorze szampańskim
Szampańska barwa będzie świetnie wyglądać jako element minimalistycznych aranżacji, ale warto pamiętać, że szampan to również doskonała baza pod bardziej ekstrawaganckie kolory wyposażenia.
Farba w kolorze szampańskim to znakomite tło dla mebli o pokryciach w kolorze koralu, oliwkowej zieleni, morskiego błękitu czy musztardy. W towarzystwie szampańskiego beżu doskonale zaprezentują się też stoliki kawowe, konsole i lampy podłogowe wykonane z metalu w kolorze złotym i miedzianym.
Sypialnia w kolorze szampańskim
Barwa szampańska, zwłaszcza ta wpadająca w róż, bywa kojarzona z kobiecymi aranżacjami pełnymi miękkich tkanin i kwiatów. I rzeczywiście, szampański świetnie będzie wyglądał tam, gdzie potrzeba pastelowego koloru o nieco romantycznym charakterze, pozbawionego jednak kiczowatej słodyczy.
W sypialni szampański kolor różowy sprawdzi się na ścianach – możesz wprowadzić go nie tylko w formie farby ściennej, ale również jako kolor tapety czy ozdobnego wezgłowia łóżka.
Dowiedz się więcej: Romantyczna sypialnia – jak ją urządzić? Sprawdź aranżacje w romantycznym stylu
Szampański kolor to jeden z najbardziej uniwersalnych odcieni beżu. Ciepły i dyskretny sprawdza się zarówno jako baza, jak i barwa definiująca elegancki total look. Potrzebujesz farby ściennej o jasnym kolorze, ale znudził Cię biały, kremowy i szary? Szukasz dodatków do minimalistycznego wnętrza urządzonego z wykorzystaniem naturalnych materiałów? Jeśli tak, kolor szampański jest właśnie dla Ciebie.