Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku
Black Friday – historia tego wyjątkowego święta wyprzedaży jest równie ciekawa, jak samo święto i przyprawiające o zawrót głowy promocje! Czy wiesz, skąd się wzięła nazwa Black Friday i gdzie to święto ma swój początek? Dziś mamy dla Was kilka faktów o początkach Czarnego Piątku i o tym, jak wypadają jego historyczne edycje w porównaniu do teraźniejszości.
Black Friday – historia święta wyprzedaży
Od czego zaczęła się tradycja organizowania znacznych wyprzedaży w ostatni piątek listopada i w jaki sposób okazja ta łączy się ze Świętem Dziękczynienia? Sprawdź kilka faktów o historii wyprzedaży na Black Friday w USA i w Polsce.
Historia Black Friday w USA
Black Friday w USA nie bez powodu obchodzony jest w piątek przypadający tuż po Święcie Dziękczynienia. W połowie XX w. wiele amerykańskich miast, by uczcić to święto, organizowało huczne parady, które przyciągały wielu mieszkańców. Parady te często były sponsorowane przez większe i mniejsze sklepy, dla których taka forma promocji była bardzo cenna – szczególnie przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Z czasem parady te zaczęto uważać za początek przedświątecznego sezonu zakupowego.
Ze względu na to, że Święto Dziękczynienia wypada w czwartek, wiele osób, by przedłużyć sobie weekend, w piątek brało urlop lub korzystało ze zwolnienia chorobowego. Wykorzystali to sprzedawcy, którzy w ten dodatkowy wolny piątek zaczęli organizować wyprzedaże umożliwiające zrobienie zakupów w atrakcyjnych cenach. Właśnie tak powstały pierwsze Czarne Piątki w USA.
Historia Czarnego Piątku w Polsce
Czarny Piątek w Polsce nie ma tak długiej historii, jak jego amerykańska wersja. Tradycja organizowania wielkich wyprzedaży w ostatni piątek listopada przyszła do nas kilka lat temu.
Znaczny wzrost sprzedawców, którzy w tym dniu oferują swoim klientom atrakcyjne rabaty, możemy zanotować od 2015 roku. Mimo coraz większego zainteresowania zarówno sprzedawców, jak i kupujących, polski Czarny Piątek nie jest organizowany z takim rozmachem, jak ten w USA.
Sprawdź też: Black Friday – jak kupować, żeby nie dać się oszukać?
Black Friday – skąd wzięła się ta nazwa?
Jaka jest geneza nazwy Black Friday i skąd w ogóle wzięło się to określenie? Na to pytanie w zasadzie nie ma jednej odpowiedzi. Istnieje kilka teorii, z których każda jest równie prawdopodobna. Jakie to teorie?
- Kolor tuszu. Niektóre źródła mówią, że nazwa Black Friday pochodzi od koloru tuszu, jakim w przeszłości sprzedawcy odnotowywali dochody w księgach sklepu. Jeśli rachunki zapisane były na czarno, oznaczało to, że sprzedawcy zarabiali. Straty zaznaczane były natomiast na czerwono.
- Slang policyjny. Kolejna teoria mówi, że nazwę Black Friday wymyślili policjanci. Podobno w tym dniu, kiedy kolejki do sklepów sięgały zenitu, dochodziło do największej liczby zamieszek i przestępstw.
- Masowe urlopy. Nazwa Black Friday może nawiązywać również do tego, że w dniu po Święcie Dziękczynienia wielu Amerykanów brało wolne. Często tłumaczyli swoją nieobecność chorobą, ale prawdziwym powodem była zwykle chęć przedłużenia sobie weekendu.
Zobacz też: Jakie fotele wybrać w Black Friday? Sprawdź fotele gamingowe i wypoczynkowe z wyprzedaży
Historia Czarnego Piątku a teraźniejszość
Jak w przeszłości obchodzono Czarny Piątek? Geneza tego wydarzenia wskazuje, że tego dnia sprzedawcy notowali spore wzrosty sprzedaży, a kupujący mogli nabyć interesujące ich towary w atrakcyjniejszych cenach.
Dziś, szczególnie w USA, Black Friday przybiera często postać totalnego zakupowego szaleństwa. Sklepy z ubraniami, meblami na Black Friday czy elektroniką rozpoczynają dzień pracy bladym świtem, a kupujący czatują na ich otwarcie w długich kolejkach.
W sklepach, które oferują największe zniżki, aż roi się od kupujących, a kupowanie najbardziej obleganych towarów przypomina niekiedy bardziej walkę niż spokojne piątkowe zakupy. Nic w tym dziwnego, skoro obniżki w sklepach sięgają tam 80, a nawet 90%!
Sprawdź: Jakie narożniki kupić w Black Friday? Wybierz najlepsze narożniki z wyprzedaży
Choć rozwiązanie zagadki, skąd pochodzi nazwa Black Friday nie jest proste i trudno o jednoznaczną odpowiedź, święto to na stałe zagościło już w naszych kalendarzach. Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup mebli, sprzętów czy nawet ubrań, zaczekaj na ostatni piątek listopada i kup je w dużo niższych cenach!