Kolor szafranowy – jaki to kolor i jak ocieplić wnętrza z użyciem szafranowej barwy?
Kolor szafranowy, podobnie jak inne odcienie żółtego, nie jest najpopularniejszym wyborem w aranżacji. Najczęściej szafranowy kolor we wnętrzach jest wykorzystywany jako dodatek, a nie główny kolor. Prezentuje się jednak rewelacyjnie, wprowadzając do pomieszczeń powiew świeżości, radości i ciepła. Jak wykorzystać kolor szafranowy we wnętrzach?
Kolor szafranowy – jaki to kolor?
Jaki to kolor szafranowy? To energetyczny, nasycony odcień żółtego, jednak nieco spokojniejszy i cieplejszy niż kanarkowy czy piaskowy żółty.
Skąd wzięła się nazwa „kolor szafranowy”? Warto wiedzieć, że szafran to inna nazwa krokusa – a ten występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Jedną z nich jest właśnie żółty – szafranowy.
Kolor żółty szafranowy, podobnie jak inne odcienie żółtego, rzadko jest kolorem bazowym i przewodnim. Najczęściej żółte są dodatki: meble, zasłony, dywaniki czy dodatki, takie jak wazoniki lub doniczki.
Żółty to odważny kolor, jednak jeśli umiejętnie zestawisz go z innymi barwami, będzie świetnym elementem rozświetlającym wnętrze i wprowadzającym do niego pozytywną energię i radość.
Fotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence żółty w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki buk
1589 złFotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence żółty w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
1589 złFotel kubełkowy Gulamiss velvet musztardowy
499 złFotel Ralkels musztardowy
769 złKolor szafranowy – dlaczego warto wykorzystać go we wnętrzach?
Ciepłe, nasycone i intensywne barwy rewelacyjnie sprawdzają się we wszystkich wnętrzach – tych dużych i małych, nowoczesnych i klasycznych, a także minimalistycznych oraz eklektycznych. Szafranowy kolor jak najbardziej zalicza się do tej grupy barw. W porównaniu do najpopularniejszych odcieni żółtego, jak np. kanarkowy żółty, jest o wiele spokojniejszy. Nie traci przy tym jednak swojej ożywiającej mocy.
Dlaczego warto postawić na kolor szafranowy we wnętrzach? Najważniejsze atuty to:
- ocieplenie wnętrza – żółte (i pomarańczowe) akcenty świetnie ożywiają i ocieplają wnętrza. Niezależnie od tego, czy kolor szafranowy zestawisz z czernią i bielą (to kolory archromatyczne, które doskonale komponują się z wszystkimi innymi), czy z harmonizującymi barwami, jak zielony, błękitny czy granatowy – efekt zawsze będzie piorunujący!
- ożywienie aranżacji – pomieszczenia w Twoim domu są urządzone w stonowanej kolorystyce, np. w odcieniach szarości i chcesz je ożywić? Wybierz dodatki w odcieniach żółtego, jak właśnie szafranowy. Wystarczy niewiele – poduszki, koc, narzuta na kanapę, dywanik, a nawet jeszcze mniejsze drobiazgi, jak doniczki czy wazoniki, by ocieplić i ożywić poważną aranżację;
- dodanie energii – i poprawa nastroju! Żółty, słoneczny kolor doskonale rozświetla wnętrza. Tam, gdzie docierają promienie słoneczne, będzie je odbijać, przez co wnętrze będzie jeszcze jaśniejsze i weselsze. Żółty kolor sprawdzi się także rewelacyjnie w pomieszczeniach, w których jest mało naturalnego światła: w łazience, w pokojach na poddaszu czy w przedpokoju.
Żółte meble, ściany i dodatki są również bardzo modne i – choć może wydawać się odwrotnie – to są również dość uniwersalne.
Zobacz także: Kolor musztardowy we wnętrzach – aranżacje, porady i pomysły dekoracyjne
Kolor szafranowy – z czym łączyć go w aranżacji?
Jaki kolor pasuje do szafranowego? Odcienie żółtego łączą się świetnie z różnymi kolorami. Najbardziej popularne połączenia to:
- szafranowy + biały i czarny – te dwa ostatnie kolory pasują do wszystkich innych. Połączenie szafranowego z bielą i czernią (lub też z każdym z tych kolorów z osobna) to doskonały pomysł we wnętrzach nowoczesnych, zwłaszcza w pokojach młodzieżowych;
- szafranowy + zielony – to spokojne, harmonijne połączenie, które wprowadzi do wnętrza odrobinę natury;
- szafranowy + błękitny – najlepiej pastelowy błękitny. To również spokojne, harmonijne połączenie, które świetnie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, a nawet skandynawskich;
- szafranowy + granatowy – to połączenie dla odważnych, którzy lubią głębokie, nasycone kolory. Granatowa kanapa na tle szafranowej ściany lub odwrotnie? To rewelacyjne połączenie!
- szafranowy + jasny różowy – taki duet subtelnie rozświetli wnętrze i wprowadzi do niego nową energię.
Podoba Ci się kolor szafranowy i zastanawiasz się, jakie dodatki do niego dobrać? Oprócz wymienionych wyżej kolorów, szafranowy pięknie komponuje się również z brązem. Dlatego drewniane dodatki w ciepłym odcieniu również będą strzałem w dziesiątkę.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Villare żółta z pojemnikiem i regulowanymi podłokietikami w tkaninie hydrofobowej welur
2299 złKanapa rozkładana trzyosobowa Baselo żółta z pojemnikiem i regulowanymi podłokietikami w tkaninie hydrofobowej welur
2749 złKanapa rozkładana trzyosobowa Copertino musztardowa plecionka łatwoczyszcząca
1599 złKanapa rozkładana trzyosobowa Jokiranta z pojemnikiem musztardowa sztruks
2879 złSzafranowy kolor mebli – jakie warto wybrać?
Meble w odcieniach żółtego, w tym właśnie szafranowego, to świetny pomysł, który wprowadzi do wnętrza ciepło, radość i energię. Jakie meble w kolorze szafranowym będą prawdziwym hitem? To przede wszystkim:
- zestaw wypoczynkowy – niekwestionowanym hitem będzie zestaw wypoczynkowy w postaci sofy, kanapy czy narożnika właśnie w tym kolorze;
- fotele – nawet jeden fotel w tym kolorze (zwłaszcza w pomieszczeniu eklektycznym) doskonale rozświetli i ożywi pomieszczenie;
- pufy – zarówno klasyczne, jak i w postaci miękkich poduch.
Jeśli zdecydujesz się na szafranowe meble, zwłaszcza jeśli jest ich więcej niż 1, pamiętaj o tym, by ściany i pozostałe meble oraz dodatki były w stonowanych, najlepiej neutralnych kolorach, np. w bieli lub beżu. W przeciwnym wypadku w pomieszczeniu może zapanować chaos.
Szafranowy kolor ścian – czy to dobry pomysł?
Czy malowanie ścian na szafranowy kolor to dobry pomysł? Jak najbardziej! Lepiej jednak zrezygnuj z pokrywania szafranowym kolorem (farbą czy tapetą) wszystkich ścian. Efekt może być zbyt krzykliwy i przytłaczający.
O wiele bezpieczniejszym pomysłem jest pokrycie tym kolorem jednej ściany, a pozostałych neutralnym lub harmonizującym, spokojnym kolorem. Dobrze sprawdzi się jasna zieleń, różne odcienie beżu, a także biały.
To też Cię zainteresuje: Fokus na kolor: ŻÓŁTY
Kolor szafranowy we wnętrzach – jak go zastosować?
Kolor szafranowy jest nowoczesny, elegancki, orzeźwiający i energetyzujący. Kojarzy się z letnimi, słonecznymi dniami, dzięki czemu w każdym pomieszczeniu wprowadza radość i energię.
Kolor szafranowy w salonie
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Dlatego musi być urządzony z głową. Czy szafran to dobry wybór do salonu? Jak najbardziej! Ściana w tym kolorze, przy której stanie brązowy (najlepiej skórzany lub welurowy) zestaw wypoczynkowy z drewnianymi elementami lub drewniany stolik kawowy to piękna, nowoczesna kompozycja.
Świetnie wyglądać będzie również szafranowy komplet wypoczynkowy na tle jasnych, neutralnych ścian.
Kolor szafranowy w sypialni
W sypialni powinno być raczej spokojnie, jednak nie oznacza to, że kolor szafranowy nie będzie do niej pasował. Wybierz jednak raczej dodatki w tym kolorze. Narzuta na łóżko, dywanik czy dekoracje to w zupełności wystarczające elementy!
Kolor szafranowy w kuchni
Klasyczna, biała lub brązowa (drewniana) kuchnia i szafranowe dodatki? Jak najbardziej! Dzięki temu aż będzie się chciało gotować i przebywać w tym pomieszczeniu. Wystarczą drobiazgi w tym kolorze, jak zasłony, podkładki na stół, obicie krzeseł czy jedna ściana.
Kolor szafranowy w pokoju dziecka
Szafran to również doskonały wybór do dziecięcego pokoju. Sprzyja koncentracji, wprawia w dobry nastrój, a także dodaje energii. Postaw na szafranową ścianę lub meble (np. biurko z szafranową podkładką), nieco stonowane pozostałymi elementami w neutralnych kolorach.
Jak wykorzystać kolor szafranowy w aranżacjach? Inspiracje i aranżacje wielu architektów potwierdzają, że pomysłów jest w zasadzie nieskończenie wiele. Wybierając ten kolor jako bazowy lub dodatkowy, kieruj się więc przede wszystkim własnym wyczuciem i poczuciem estetyki. W końcu to Ty masz się czuć dobrze w swoim domu!