Gotowanie zero waste – jak jeść zdrowo i nie marnować żywności?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką TEFAL.
Zero waste to pojęcie, o którym słyszy się coraz więcej. Ze względu na rosnącą świadomość i zainteresowanie ekologią, dążymy do redukcji – kupujemy mniej, wykorzystujemy w pełni to, co już mamy, dajemy przedmiotom drugie życie, wprowadzamy je do ponownego obiegu. Częścią takiego stylu życia jest też gotowanie zero waste, czyli bez odpadów – na czym polega i dlaczego warto spróbować?
Czym jest gotowanie zero waste?
Gotowanie zero waste, czyli bez odpadów, jest prawie tak dosłowne, jak się wydaje. Oznacza to, że podczas przygotowywania posiłków staramy się marnować jak najmniej żywności, a także generować minimalną ilość odpadów opakowaniowych.
Zero waste wykracza poza kuchnię i znajduje zastosowanie także w innych dziedzinach, często stając się stylem życia. Obejmuje więc nie tylko dietę, ale też inne wybory zakupowe – od kosmetyków po odzież. Zasadą, której należy się trzymać, jest reguła 3 R: Reduce, Reuse , Recycle. Co oznacza w praktyce?
- Reduce – używaj mniej lub zrezygnuj ze zbędnych składników. Gotuj mniejsze porcje, by nie zostawiać nadmiaru jedzenia. Rób przemyślane zakupy, kupując częściej, ale mniej lub rozplanuj jadłospis na kilka dni, by maksymalnie wykorzystać wszystkie produkty.
- Reuse – używaj ponownie. Wykorzystuj resztki i pozostałości z otwartych opakowań. Pomocne może okazać się tygodniowe planowanie posiłków, by zużywać produkty na bieżąco.
- Recycle – zamiast wyrzucać, eksperymentuj! Internet jest pełny przepisów, dzięki którym dowiesz się, jak wykorzystać resztki, które dotychczas trafiały do kosza. Jeśli wiesz, że nie zdążysz zjeść wszystkiego, podziel się z innymi – poszukaj jadłodzielni lub lodówki społecznej w swojej okolicy.
To tylko kilka kroków, które możesz podjąć, by Twoja kuchnia stała się bardziej zero waste.
Zero waste – zalety gotowania bez odpadów
Według danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności rocznie marnujemy 5 mln ton żywności, a w każdej sekundzie do kosza trafia nawet 150 kg produktów spożywczych – to tak, jakby wyrzucić 184 bochenki chleba. Najistotniejszą zaletą gotowania zero waste jest więc oczywiście ograniczenie marnowania żywności. Kolejną jest zmniejszenie wydatków, poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji konsumenckich i kupowanie tylko takich ilości jedzenia, które na pewno zostaną wykorzystane.
Gotowanie w duchu zero waste to także sposób, by wprowadzić do swojej kuchni zdrowe i ekologiczne nawyki. Przygotowując posiłki, warto bazować na łatwo dostępnych sezonowych warzywach i owocach, które z reguły są tańsze, a ich transport i produkcja mniej obciążające dla środowiska. Zamiast sięgać po pakowane gotowce i dania na wynos – gotuj w domu. Jeśli to możliwe, kupuj żywność luzem, zabierając na zakupy własne torby i opakowania wielokrotnego użytku. Dzięki temu ograniczysz ilość zbędnych odpadów.
Co więcej, gotowanie zero waste może być naprawdę inspirujące, zachęcać do eksperymentowania i tworzenia zupełnie nowych potraw. To świetny sposób na zmianę codziennej rutyny w kreatywny rytuał. Kto by pomyślał, jak smaczne może okazać się rozgrzewające curry z liści kalafiora, puszysty mus czekoladowy z wody po gotowaniu cieciorki czy pesto z młodych liści rzodkiewki!
Gotowanie zero waste w praktyce – co przyda się w kuchni?
Gotowanie zero waste to maksymalne wykorzystywanie żywności, którą przynosimy do domu – kluczowe jest więc nie tylko przygotowanie, ale też przechowywanie i przerabianie tego, co już przyrządziliśmy.
Możliwości jest przecież mnóstwo, możesz gotować, piec, zapiekać, smażyć, a także mrozić produkty i robić domowe przetwory. Pomocą w minimalistycznym gotowaniu, będą równie minimalistyczne naczynia – jak te z serii Tefal Ingenio. Co potrafią i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?
Tefal Ingenio to wielofunkcyjne patelnie i rondelki, które przede wszystkim wiele ułatwiają. Można w nich nie tylko gotować czy smażyć, ale także piec potrawy i słodkości, by następnie podać je prosto na stół. Ta wielofunkcyjność to zasługa odpinanej rączki, którą można przepinać między garnkami według potrzeb. Odłączany uchwyt pozwala również na wygodne przechowywanie naczyń – jedno w drugim – dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchennej szafce i można z łatwością je wyciągnąć.
Zalety naczyń Tefal Ingenio:
- Kompaktowe w przechowywaniu i wielofunkcyjne – do gotowania, pieczenia, smażenia, przechowywania i serwowania. Nadają się na wszystkie rodzaje kuchenek.
- Nieprzywierająca powłoka pozwala przygotowywać posiłki na mniejszej ilości tłuszczu, a więc korzystniej dla zdrowia.
- W pełni bezpieczne, wolne od szkodliwych związków kadmu, ołowiu i PFOA. Nadają się również do recyklingu.
- Po odpięciu rączki można myć je w zmywarce, oszczędzając czas i zasoby.
- Wytrzymała rączka udźwignie obciążenie sięgające nawet 10 kg, dzięki czemu można bezpiecznie przenieść danie prosto na stół.
- Zamknięte hermetycznymi pokrywkami są płaskie, dlatego w lodówce można układać naczynia jedno na drugim.
To seria stworzona z myślą o minimalistach, którzy potrzebują naczyń do wielu zastosowań. Takich, które będzie można maksymalnie wykorzystywać na co dzień – również do przechowywania pozostałości z obiadu, a nawet półproduktów. Hermetyczne pokrywki pozwalają szczelnie zamknąć zawartość, przedłużając trwałość żywności – wystarczy, że schowasz garnek do lodówki, a kolejnego dnia możesz przełożyć go do piekarnika.
Jesień w klimacie zero waste – korzystaj z sezonu
Jesień to idealny czas na eksperymentowanie w kuchni: robienie domowych przetworów, suszenie owoców i grzybów, a także gotowanie i pieczenie rozgrzewających i pełnych witamin potraw bazujących na sezonowych składnikach. Przyrządzając jesienne dania z dyni – zupę, zapiekankę czy ciasto – nie wyrzucaj pestek! To cenne źródło magnezu, żelaza, cynku oraz witaminy B. Zamiast trafić do odpadów bio, mogą powędrować do piekarnika, by stać się doskonałą przekąską na wieczór.
Aromatyczne warzywa z bulionu możesz wykorzystać do zrobienia jesiennego farszu do pierogów czy naleśników, roślinnych burgerów lub pasty do pieczywa. Jesienne jabłka pomogą uratować czerstwy chleb, z którego można wyczarować wspaniałą szarlotkę „z recyklingu”, a z wczorajszych ziemniaków w mgnieniu oka przygotujesz domowe gnocchi. Pomysłów na dania zero waste jest naprawdę mnóstwo, wystarczy odrobina kreatywności!
Zero waste w kuchni – czy to w ogóle możliwe?
Wyeliminowane wszystkich odpadów nie zawsze jest możliwe – zwłaszcza w przypadku opakowań, które mimo najlepszych chęci, wciąż przynosimy ze sklepów. Niektórzy twierdzą nawet, że życie w stylu zero waste jest nierealistyczne, a odpady są nieodzownym produktem ubocznym konsumpcyjnego stylu życia.
Próbując swoich sił w gotowaniu zero waste, warto więc pamiętać, że dążenie do stylu życia bez odpadów nie polega na byciu idealnym – nikt z nas nie jest. O wiele większe korzyści przyniesie wprowadzenie do codziennego życia nawyków less waste (czyli zmniejszenia ilości odpadów) w wielu gospodarstwach domowych, niż w jednym, które w pełni dostosują się do restrykcyjnych zasad zero waste.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką TEFAL.