Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaki koc kupić? Wybieramy materiał na koc dobrej jakości

Jaki koc kupić, by nie tylko umilał chłodne wieczory, ale był również ozdobą wnętrza? Naturalny czy z włókien sztucznych? Bawełniany czy wełniany, a może akrylowy? Dobrej jakości koce powinny posiadać szereg cech, dzięki którym zapewnią Ci ciepło i posłużą przez dłuższy czas. Przekonaj się, jak wygląda najlepszy materiał na koc i sprawdź, jak dopasować go do stylu wnętrza.

jaki koc wybrać
Fot. Monika Idzikowska Wnętrza

Jaki koc kupić? Na co zwrócić uwagę?

  • Rozmiar – zbyt mały koc po prostu nie spełni swojej roli, nie okryje Cię w pełni, a podczas drzemki wymusi niewygodne ułożenie ciała. Z kolei zbyt duży może plątać się i zsuwać na podłogę. Wymiary koca powinny być uzależnione od rozmiaru sofy lub łóżka oraz wzrostu osób, które będą z niego korzystać.
  • Gramatura – im wyższa, tym materiał będzie zapewniał więcej ciepła, ale będzie też cięższy. Gramatura koca powinna być więc dopasowana do jego przeznaczenia, a także do pory roku.
  • Materiał – każdy materiał ma trochę inne właściwości, zanim więc wybierzesz dany koc, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami. Czy ma on spełniać głównie rolę dekoracyjną? Potrzebujesz przykrycia podczas drzemek lub przesiadywania na chłodnym tarasie? Szukasz czegoś niedrogiego czy zależy Ci na produkcie z górnej półki?
  • Styl – materiał, z którego wykonany jest koc, ma duży wpływ na jego styl. Koce wełniane o wyraźnym splocie będą na przykład pasowały do wnętrz rustykalnych, surowy len sprawdzi się w aranżacjach skandynawskich i japońskich, a bawełna w klasycznych.

Sprawdź też: Ciepły koc na zimę – jak wybrać ciepłe koce na zimowe wieczory?

Koce dobrej jakości – czym się wyróżniają?

Wyjaśniliśmy już, jak wybrać dobry koc, czyli taki, który będzie pasował do Twoich indywidualnych potrzeb. Wciąż pozostaje jednak kwestia materiału. Jak ocenić jego jakość i zyskać pewność, że w dobrej kondycji posłuży przez lata? Wybierając koce i pledy, zwróć uwagę na:

  • rozciągliwość – delikatnie naciągnij materiał, a następie zwolnij nacisk. Jeśli tkanina bez problemu wróci do poprzedniego kształtu, będzie to oznaczać, że wszystko z nią w porządku! Natomiast zdecydowanie złym znakiem będzie utrata przez materiał kształtu;
  • wykończenie – najlepszym wyborem będą koce obszyte frędzlami lub wykończone solidnym przeszyciem. Dzięki temu ich brzegi nie będą się strzępić;
  • szwy – zwróć uwagę, czy są wystarczająco silne, sprawdź, czy pod wpływem rozciągnięcia nie ulegają poluzowaniu i czy nie wystają z nich nitki;
  • sposób barwienia – materiały najwyższej jakości barwione są za pomocą barwników trwałych i łagodnych dla skóry. Jeśli Twój koc powoduje podrażnienia naskórka lub traci kolor po praniu, oznacza to, że jego jakość jest bardzo niska.

Zobacz też: Koc dla babci i dziadka – jaki wybrać? Sprawdź nasze propozycje

Materiał na koc – jaki wybrać?

Tekstylia na koce powstają zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również właściwościami, np. zdolnością do zapewnienia ciepła, przepuszczalnością powietrza czy wpływem na alergików. Warto wziąć te cechy pod uwagę, bo to one zadecydują o komforcie użytkowania koca.

Koce wełniane

Najwyższej jakości koce wełniane wykonane są z miękkiego i delikatnego kaszmiru, czyli włókna pochodzącego z runa kóz kaszmirskich. Niemal równie ceniona jest wełna z merynosów oraz moher. Wielką zaletą tkanin wełnianych jest zdolność do pochłaniania wilgoci oraz umożliwianie cyrkulacji powietrza – dzięki temu chronią przed spoceniem się. Wełniane koce docenią też alergicy, ponieważ nie rozwijają się w nich roztocza. Wełna to gruby materiał na koc, który zapewni ciepło nawet podczas najniższych temperatur.

Wady wełnianych koców? Niewłaściwie wyprane mogą rozciągnąć się lub zmechacić. Te wyprodukowane z czystej wełny mogą też drapać, a nawet podrażniać skórę.

Sprawdź również: Koc z wełny czesankowej – cena, opinie, porady

Koce bawełniane

Zaletą bawełny jest niewątpliwe doskonała cyrkulacja powietrza oraz brak drażniącego działania na skórę. Bawełniane koce nie sprawiają również problemów w praniu – można prać je w dość wysokiej temperaturze (zwłaszcza jeśli są jasne) i nie obawiać się o skurczenie czy zmechacenie.

Wadą niektórych koców bawełnianych może być stosunkowo duży ciężar i sztywność. Nie są też tak ciepłe, jak koce wykonane z wełny.

Koce akrylowe

Akryl (poliakryl, anilana, orlon) wytwarzany jest z włókiem sztucznych i opracowany został jako tańszy zastępnik wełny. Oprócz niskiej ceny zaletą akrylowych koców jest przyjazność osobom o wrażliwej skórze i alergikom. Akryl jest świetną tkaniną na koc, bo nie gniecie się i daje się łatwo prać.

Niestety, z drugiej strony łatwo się mechaci i rozciąga. Materiał akrylowy na koc nie jest zbyt dobrym pomysłem również z tego względu, że cechuje go słaba cyrkulacja powietrza i problem z utrzymywaniem ciepła. Co gorsza, może powodować elektryzowanie włosów, a także pochłaniać cząsteczki kurzu.

Koce z polaru

Polar to tkanina sztuczna uzyskiwana z włókien poliestrowych. Jest ceniony ze względu na dużą hydrofobowość oraz zdolność termoizolacji. Można go łatwo wyprać i szybko wysuszyć, niestety polarowy koc nie będzie zbyt trwały – szybko się zmechaci i straci dobry wygląd.

Koc z mikrofibry

Mikrofibra (mikrofaza, mikrowłókno) powstaje z mieszanki włókien poliamidowych i poliestrowych. Koce z mikrofibrydelikatne w dotyku, ale jednocześnie trwałe. Przepuszczają powietrze, nie powodują podrażnień i same w sobie nie uczulają. Niestety, mikrofibra w dość dużym stopniu przyjmuje kurz, co może stanowić spory problem w przypadku koców, które często leżą na wierzchu.

Koc z lnu

Len to jedna z najszlachetniejszych tkanin. Jest przewiewny, łagodny dla skóry i doskonale pochłania wilgoć. Nie elektryzuje, nie uczula. Co ważne w przypadku koców, jest także bardzo trwały, odporny na tarcie i rozciągnie. Lniane koce posiadają jednak wady. Po pierwsze są cienkie i niezbyt ciepłe. Po drugie kosztowne. A po trzecie bardzo łatwo się gniotą – jedni reagują na to irytacją, inni zaś uważają za specyficzny urok naturalnego lnu.

Jak wybrać wymiary koca?

Dokładne wymiary koca zależą od tego, do czego planujesz go wykorzystać. Jeśli ma posłużyć jako narzuta, najpierw musisz sprawdzić rozmiar łóżka. Zwykle przyjmuje się, że narzuta powinna być sporo większa od materaca – wyjątkiem jest sytuacja, gdy łóżko jest zabudowane u wezgłowia oraz w nogach i nie ma możliwości, by koc malowniczo się z niego zwieszał. W takim przypadku jego długość powinna być równa długości materaca.

Poniżej przedstawiamy standardowe wymiary koców dla określonych wymiarów łóżek.

  • łóżko 90 × 200 cm – koc 210 × 260 cm
  • łóżko 120 × 200 cm – koc 240 × 260 cm
  • łóżko 140 × 200 cm – koc 260 × 260 cm
  • łóżko 160 × 200 cm – koc 280 × 260 cm
  • łóżko 180 × 200 cm – koc 300 × 260 cm
  • łóżko 200 × 200 cm – koc 230 × 260 cm
  • łóżko 200 × 220 cm – koc 320 × 280 cm

Jak dobrać koc do aranżacji wnętrza?

Estetyka koca jest niemal równie ważna, co jego walory użytkowe. Jeśli więc planujesz używać koca jako narzuty lub ozdoby fotela czy sofy, musisz dopasować go do całej aranżacji.

Jeśli Twoje wnętrze urządzone jest w oszczędnym, nieco surowym stylu (np. japandi, rustykalnym czy wabi-sabi), wybierz koc z naturalnej tkaniny o wyraźnej fakturze i stonowanym kolorze. Świetnie sprawdzi się tu wełna, bawełna i len. Ich lekko chropowata struktura i wyraźne sploty będą pasowały do ceramiki, naturalnego kamienia i postarzanego drewna.

Aranżacje nastawione na manifestację bogactwa i elegancji, wymagają nieco innego podejścia. We wnętrzach glamour czy art déco, koce powinny być miękkie i delikatne, utrzymane w nasyconych kolorach. Wypróbuj przykrycia z weluru, który cechuje się przyjemną w dotyku fakturą i lekkim połyskiem.

Do aranżacji skandynawskich i klasycznych pasują z kolei koce z dość uniwersalnej bawełny. Jako naturalna tkanina będzie ona przyjemna dla skóry, ale też łatwa w użytkowaniu. Do tego typu wnętrz wybierz koc w jasnym kolorze, cechujący się dyskretną, bezpretensjonalną elegancją.

Sprawdź też: Czym przykryć narożnik lub kanapę i jak ułożyć na nich koc?

Dobrej jakości koc wcale nie jest łatwy do znalezienia. Z jednej strony musi przecież pasować do aranżacji salonu czy sypialni, a z drugiej prezentować jak najwyższą jakość wykonania. Jaki więc koc wybrać? Jesteśmy pewni, że nasz poradnik ułatwi podjęcie najlepszej decyzji.


Inne artykuły w tej kategorii

Sufit podwieszany -  wady i zalety

Sufit podwieszany - wady i zalety

Smog w domu – poznaj 7 domowych sposobów na walkę ze smogiem

Smog w domu – poznaj 7 domowych sposobów na walkę ze smogiem

Przytulny pokój – co zrobić, żeby pokój był przytulny? Podpowiadamy

Przytulny pokój – co zrobić, żeby pokój był przytulny? Podpowiadamy

Jak segregować śmieci w 2020 roku? Wyjaśniamy zasady segregacji śmieci

Jak segregować śmieci w 2020 roku? Wyjaśniamy zasady segregacji śmieci

Sprzątanie domu metodą KonMari – jak zrobić porządki według Marie Kondo?

Sprzątanie domu metodą KonMari – jak zrobić porządki według Marie Kondo?

Jak i gdzie przechowywać przetwory w domu?

Jak i gdzie przechowywać przetwory w domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.