Styl art déco – jak go rozpoznać i jak urządzić wnętrza w stylu art déco?
Styl art déco to rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za skandynawskim minimalizmem, a zdecydowanie bardziej odnajdują się we wnętrzach o oryginalnej i bogatszej stylistyce. Wnętrza art déco cechuje dbałość o detale, zamiłowanie do geometrycznych form oraz nietypowe połączenia faktur i form. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o tym, jak rozpoznać styl art déco, jaka jest jego historia oraz jak wprowadzić go do własnych wnętrz. Zaczynamy!
Spis treści:
Styl art déco we wnętrzach – cechy charakterystyczne
Styl art déco we wnętrzach – krótka historia
Styl art déco we wnętrzach – dla kogo będzie odpowiedni?
Wnętrza art déco – jak zaaranżować ściany? Inspiracje i pomysły
Wnętrza art déco – jakie meble do nich pasują?
Wnętrza w stylu art déco – jakiego oświetlenia potrzebują?
Mieszkanie w stylu art déco – jakie dodatki się w nim sprawdzą?
Styl art déco we wnętrzach – cechy charakterystyczne
Art déco to styl, który daje dużą swobodę aranżacyjną. Urządzając wnętrze w tym stylu, można wybrać jeden z dwóch głównych scenariuszy. Pierwszy to stworzenie jasnego, przestrzennego wnętrza wypełnionego lekkimi meblami, a drugi to aranżacja pomieszczeń ciemniejszych, bardziej nastrojowych, tajemniczych i przytulnych. Na co zwrócić uwagę, projektując jedno z tych wnętrz?
Styl art déco – bazowe kolory
- Biel, jasne beże i szarości – tworzące neutralną bazę dla geometrycznych mebli i nietypowych połączeń faktur i wzorów.
- Bordo, granat, butelkowa zieleń – czyli kolory mogące tworzyć mocne, ale nadal stonowane tło.
Styl art déco – dodatkowe kolory
- Złoto, srebro, miedź – czyli barwy będące kwintesencją stylu art déco, królujące w dodatkach i dekoracjach.
- Czerń i grafit – tajemnicze, ciemne kolory tworzą nastrój i pozwalają stworzyć w pomieszczeniu efekt głębi.
Styl art déco – materiały
- Aksamit i satyna – połyskujące i miłe w dotyku tkaniny idealnie pasują do stylu art déco.
- Marmur i metale – chłodne, eleganckie i ponadczasowe, doskonale prezentują się na meblach i dodatkach.
- Skóry i futra – oraz ich syntetyczne, ale równie piękne odpowiedniki.
Styl art déco – wzory
- Wzory kwiatowe – styl art déco lubi kwiaty, szczególnie te w dużych formatach, np. na tapetach czy zasłonach.
- Geometryczne printy – czyli najbardziej charakterystyczny element stylu art déco.
- Zwierzęce motywy – wykorzystywane zarówno na dywanikach, jak i na tekstyliach, np. poszewkach poduszek dekoracyjnych.
Zobacz też: Kuchnia art déco – jak wprowadzić styl art déco do kuchni?
Styl art déco we wnętrzach – krótka historia
Styl art déco wywodzi się z dwudziestolecia międzywojennego. Styl ten był odpowiedzią na panującą na początku XX wieku secesję, dla której charakterystyczny był chaos i nieuporządkowane formy. Styl art déco widoczny był zarówno w sztuce, jak i w architekturze wnętrz. W malarstwie art déco ważna była jasność przekazu, a w przypadku elementów wyposażenia wnętrz piękno zaczęło wynikać z funkcji przedmiotu, bo to właśnie funkcjonalność była dla twórców stylu najważniejsza. Styl art déco widoczny był również w modzie. Charakterystyczne dla lat 20. i 30. były pudełkowe kroje sukienek, których forma przypominała prostokąt i nie podkreślała kształtów sylwetki.
A jak wyglądał rozwój stylu art déco w Polsce? Kraj nad Wisłą reprezentował nieco inną odmianę stylu – bardziej indywidualną, rodzimą i opartą na lokalnych surowcach i wyrobach. Wnętrza art déco w Polsce wypełnione były regionalnymi ornamentami i sztuką ludową.
Przeczytaj też: Jadalnia art déco – jaki stół i krzesła wybrać do jadalni w stylu art déco?
Styl art déco we wnętrzach – dla kogo będzie odpowiedni?
Czym charakteryzuje się styl art déco i w jakie gusta wpisze się najlepiej? Aranżacje art déco przypadną do gustu tym, którzy nie odnajdują się w prostych, skandynawskich aranżacjach i cenią jakość oraz wyjątkowość elementów, które wybierają do swoich wnętrz w stylu art déco. Nowoczesna wersja tego lubiącego symetrię i geometryczne wzory stylu to gratka dla osób ceniących połączenie klasyki z awangardą oraz nietuzinkowe, wyróżniające się spośród innych aranżacje.
Sprawdź też: Styl awangardowy we wnętrzach – jakie cechy, meble i dodatki wyróżniają awangardowy styl?
Wnętrza art déco – jak zaaranżować ściany? Inspiracje i pomysły
Jakie ściany wpiszą się najlepiej we wnętrza w stylu art déco? Inspiracje, jakie znajdziesz w sieci, podpowiadają chyba najbardziej efektowne rozwiązanie, jakim są tapety! Styl art déco powstał po to, by wyrazić sympatię do symetrii i uporządkowania, ale również po to, by… robić wrażenie! A co robi większe wrażenie niż tapeta w efektowne wzory położona na centralnej ścianie w salonie?
Jakie wzory tapet wybrać do wnętrz art déco? Zwróć uwagę na te w duże, kwiatowe printy lub wyraziste, geometryczne wzory. Świetnie sprawdzą się również tapety przypominające miękkie, luksusowe tkaniny lub takie przeplatane złotą nitką.
Wnętrza art déco – jakie meble do nich pasują?
Jakie meble w stylu art déco wybrać? Zwracaj uwagę przede wszystkim na te o geometrycznych kształtach. Świetnie sprawdzą się zarówno stoły czy komody o zaostrzonych kantach i wyrazistej formie, jak i owalne oraz opływowe fotele czy kanapy.
A jakie kolory lubi art déco? Wystrój wnętrz nawiązujący do tego stylu uzupełnij o meble tapicerowane w głębokich, nasyconych kolorach. Przepięknie będzie prezentowała się np. butelkowozielona lub granatowa kanapa czy bordowy fotel ze złotymi akcentami.
Co jeszcze pasuje do stylu art déco? Meble wykonane ze szlachetnych materiałów! W ekskluzywnych wnętrzach art déco wspaniale prezentują się egzemplarze wykonane z litego, naturalnego drewna.
Wnętrza w stylu art déco – jakiego oświetlenia potrzebują?
Styl art déco we wnętrzach to nie tylko meble i odpowiednio zaaranżowane ściany. To również stylowe i właściwie rozmieszczone oświetlenie. Jakie lampy wybrać, by podkreślić wyjątkowy styl mieszkania?
Wybierając oświetlenie, zacznij od efektownych lamp sufitowych. To właśnie one będą bazą i najprawdopodobniej właśnie ich będziesz używać najczęściej. Trzymając się podstawowych zasad, wybierz przede wszystkim takie, które będą funkcjonalne. Pamiętaj, że górne oświetlenie ma dawać dużo światła, by w całym pomieszczeniu było wystarczająco jasno. Styl art déco w mieszkaniu wspaniale podkreślą lampy ze złotymi akcentami. Pięknie będą prezentowały się również modele z dużymi, okrągłymi kloszami z przezroczystego szkła.
Kiedy wybierzesz oświetlenie główne, czas na wybór dodatkowych lamp, które są równie ważne! To właśnie one pozwolą stworzyć w mieszkaniu klimat odpowiedni do okoliczności. Do salonu dobierz więc wysoką lampę stojącą i postaw ją koło fotela i biblioteczki. Na komodzie postaw również niewielką lampę stołową z grubym abażurem, która da delikatne, nastrojowe światło. Nie zapomnij również o domowym biurze! Oprócz lampy sufitowej dobierz do niego lampkę biurkową, która da sporo światła i sprawi, że praca będzie bardziej komfortowa.
Mieszkanie w stylu art déco – jakie dodatki się w nim sprawdzą?
Styl art déco to również odpowiednio dobrane dodatki! Bez nich aranżacja nie będzie kompletna, a wnętrza będą wydawały się puste i niewykończone. Jakie dodatki wybrać do mieszkania art déco?
Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze art déco było bardziej przytulne, dobierz do poszczególnych pomieszczeń odpowiednie tekstylia. Mogą to być aksamitne poszewki na poduszki, gruba i mięsista narzuta na łóżko lub wyraziste zasłony z eleganckiego materiału.
Narożnik z funkcją spania Furie L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy lewostronny
3569 złNarożnik z funkcją spania Balze L-kształtny z pojemnikiem szary velvet hydrofobowy prawostronny
3439 złNarożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur
2779 złNarożnik z funkcją spania Montago L-kształtny z pojemnikiem szary velvet lewostronny
2999 złWiesz już, co to jest styl art déco i jak wyglądają pomieszczenia zaaranżowane w takiej stylistyce. Czy wnętrza w stylu art déco są rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie i Twojej rodziny? Jeśli nie jesteś przekonany, sprawdź również nasz artykuł 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać? i zobacz, jak prezentuje się on na tle innych stylów.