Jak poradzić sobie z łupieżem?
Łupież jest wstydliwym problemem, z którym zdaniem naukowców zmaga się już niemal połowa populacji. Nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie, jednak ze względu na nieestetyczny wygląd, może powodować dyskomfort, zakłopotanie, a nawet utratę pewności siebie. Objawia się białymi, martwymi fragmentami naskórka obsypującymi się z włosów, swędzeniem skóry głowy oraz łojotokiem. Najczęściej pojawia się u osób młodszych, jednak nie ma w tej kwestii reguły. Na szczęście istnieje wiele domowych oraz aptecznych sposobów na pozbycie się łupieżu.
Skąd się bierze łupież?
Łupież sam w sobie nie jest chorobą. Jest dolegliwością, w której kluczowe znaczenie ma znalezienie przyczyny jego powstawania. Ze względu na nie można wyróżnić kilka rodzajów łupieżu. Pierwszym z nich jest łupież zwykły, inaczej nazywany suchym. Jest to delikatniejsza postać, która charakteryzuje się małymi, białymi fragmentami suchego naskórka. Za jego powstawanie odpowiada przesuszona skóra głowy, co może mieć związek m.in. z zaburzeniami hormonalnymi, nadmierną ekspozycją na słońce oraz używaniem nieodpowiednich kosmetyków (powodujących alergię).
Do substancji przyczyniających się do tego należą:
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
- glikole polietylenowe i polipropylenowe
- lanolina
Drugim rodzajem jest łupież tłusty. Charakterystyczny dla niego jest stan zapalny skóry głowy oraz nawarstwiające się, żółtawe strupy. Nieustannie wydzielający się łojotok powoduje przetłuszczanie się włosów i świąd. Powstawanie tego łupieżu naukowcy wiążą z występowaniem drożdżaków Malassezia globosa oraz martwymi komórkami zrogowaciałego naskórka (korneocytów). Nieodpowiednia dieta, czynniki środowiskowe oraz stres to tylko niektóre z przyczyn namnażania drobnoustrojów. Nieleczony łupież tłusty może powodować łojotokowe zapalenie skóry, a w konsekwencji nawet wyłysienie.
Jak działa szampon przeciwłupieżowy?
Szampon przeciwłupieżowy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się łupieżu. W drogeriach oraz aptekach dostępnych jest wiele preparatów, jednak ważne jest odpowiednie dobranie ich do rodzaju problemu. Taki szampon przeciwłupieżowy skutecznie zwalczy problem i pozwoli odżywić skórę głowy. Szampon na łupież suchy oprócz wyeliminowania głównego problemu, zredukuje swędzenie oraz będzie miał działanie antybakteryjne. Szampon na łupież tłusty musi posiadać właściwości grzybobójcze oraz wpływać na odzyskanie równowagi skóry głowy.
Istnieje kilka substancji, które można znaleźć w składach tego typu preparatów. Do najpopularniejszych należą:
● pirytionian cynku - działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
● smoła węglowa - spowalnia tempo rozkładu komórek
● siarczek selenu - spowalnia tempo rozkładu komórek, zwalcza grzyby
● kwas salicylowy, mocznik - zmiękcza skórę, usuwa martwe komórki
● ketokonazol - działa przeciwgrzybiczo
● cyklopiroksolamina - hamuje wzrost komórek grzybiczych
● wyciąg z pokrzywy, tataraku, czarnej rzepy - działają przeciwzapalnie, redukują wydzielanie łoju
Szampony przeciwłupieżowe wzbogacone są również o glicerynę, pantenol, witaminę A i E. Przy wyborze odpowiedniego szamponu nie warto sugerować się opiniami innych. To, co jednej osobie pomoże, dla innej może nie okazać się właściwym wyborem. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać załączoną etykietę, w szczególności zwrócić uwagę na wybór produktu dostosowanego do rodzaju problemu. Najczęściej po nałożeniu szamponu na mokre włosy należy odczekać 5 minut i dopiero potem go spłukać. Jeśli mimo stosowania właściwych produktów łupież nie ustąpi, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem.
Artykuł powstał we współpracy z marką Vichy.