Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak zaprojektować ogród owocowy? Zakładanie sadu krok po kroku

Jak zaprojektować ogród owocowy? Uprawa własnych drzewek i grządek owocowych to czysta przyjemność! Zakładanie przydomowego sadu powinno być jednak przemyślane – wówczas unikniesz błędów, które mogą nieco zepsuć plany. Jakie drzewa i krzewy wybrać do owocowego ogródka? Podpowiadamy!

ogródek owocowy
Fot. Szkółka Roślin Ozdobnych M.M. Stempniewscy

Jak zaprojektować ogród owocowy? Od czego zacząć?

Planowanie zaaranżowania własnej przestrzeni to czysta przyjemność, ale też pewne wyzwanie. Jeśli chcesz uniknąć poprawek w już urządzonym miejscu, zacznij od dobrego planu! Projekt ogrodu z drzewami i grządkami z owocami to punkt wyjścia do tego, by wszystko miało swoje miejsce i cieszyło nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością.

Jak zaprojektować ogród owocowy? Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to:

  • powierzchnia jaką możesz przeznaczyć na drzewka, krzewy i sadzonki owocowe. Jeśli najpierw je kupisz, a dopiero potem będziesz je sadzić, może okazać się, że na większą część z nich zwyczajnie zabraknie miejsca. Druga istotna kwestia to ta, że może okazać się, że zagospodarowanie przestrzeni na wybrane rośliny będzie trudne i np. dojście do drzewek nie będzie możliwe bez deptania sadzonek, np. truskawek czy poziomek;
  • nasłonecznienie – różne rośliny mają różne wymagania. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj potrzeby roślinek i zastanów się, czy masz takie miejsce w ogrodzie, które będzie spełniać ich warunki;
  • gleba – jednym z podstawowych warunków do tego, by drzewa, krzewy i sadzonki rozkwitały, jest jakość podłoża. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest dość uboga, pomóc może jej wzbogacenie specjalnymi preparatami. Czasem jednak nie ma takiej możliwości i plany trzeba zweryfikować!
  • ukształtowanie terenu – gatunki roślin, które chcesz posadzić w swoim ogródku, powinny być dopasowane także do ukształtowania terenu. Niektóre gatunki ukorzeniają się bardzo głęboko, dlatego płytka gleba, pod którą jest np. dużo kamieni, nie sprawdzi się. Podobnie rzecz ma się z zagłębieniami w podłożu, w którym zbiera się woda opadowa;
  • termin sadzenia – różne rośliny sadzi się w różnych okresach. Jedne należy sadzić wiosną, inne późnym latem, jeszcze inne – jesienią. Zanim przejdziesz do sadzenia, upewnij się, że znasz konkretne wymagania każdej z roślinek.

Drzewa, krzewy i sadzonki owoców potrzebują słonecznego stanowiska – wówczas kwitną lepiej, a owoce są większe i bardziej soczyste. Pamiętaj również o zagrożeniach, takich jak choroby roślin czy popularne szkodniki. Jeśli Twój sad owocowy ma przetrwać, musisz być gotowy na walkę z nimi.

Zobacz też: Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić? Zaplanuj prace w ogrodzie na cały rok

Ogród owocowy – co jeszcze wziąć pod uwagę, planując projekt sadu?

Projekt ogrodu owocowego możesz przygotować samodzielnie. Może on być stworzony odręcznie, ale możesz go również zaplanować w programie. Masz pomysł na ogród owocowy? Przenieś go na papier, by upewnić się, że wszystko będzie do siebie pasować. Masz tylko wstępny zarys tego, co chcesz mieć w ogródku? Skorzystaj z mnóstwa ogrodowych inspiracji, jakie znajdziesz na Homebook.pl lub poradź się architekta ogrodów!

Pamiętaj również o tym, by zostawić sobie czas na prace przygotowawcze przed sadzeniem, jak wyrównywanie, odchwaszczanie czy odkwaszanie gleby. Wykonując projekt sadu, weź pod uwagę również to, by nie upychać roślin zbyt ciasno. Niektóre rozrastają się bardzo mocno i bardzo szybko – dlatego pamiętaj o tym, by pomiędzy poszczególnymi drzewkami, krzewami i sadzonkami zostawić odpowiedni zapas miejsca. W przeciwnym wypadku może nie urosnąć nawet nic!

Ogród owocowy – jakie drzewa wybrać?

Jakie drzewa owocowe do ogrodu wybrać? Najczęściej wybierane drzewa owocowe w ogrodzie to:

  • jabłoń domowa – dobrze czuje się w glebie przepuszczalnej, próchniczej, a przy tym lekko gliniastej. Zbyt ciężka lub zbyt luźna gleba jej nie służy. Jabłoń nie jest bardzo wymagająca w uprawie, dobrze znosi polski klimat, a nawet duże mrozy;
  • grusza – uprawa gruszy może nastręczać nieco trudności, ze względu na to, że jest to drzewo dość podatne na choroby i dość wrażliwe na mróz. Jeśli jednak się do tego przygotujesz i zareagujesz w porę, będziesz cieszyć się pysznymi, własnymi owocami;
  • wiśnia – uprawa wiśni jest stosunkowo łatwa. Drzewko najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Wiśnia świetnie radzi sobie z okresami suszy.

Ogród owocowy – jakie krzewy wybrać do małego ogrodu?

Masz mały ogródek i nie za bardzo możesz wygospodarować w nim miejsce na drzewa owocowe? Nic nie szkodzi – zamiast drzewek, wybierz popularne krzewy owocowe. Jakie krzewy owocowe do małego ogrodu będą pasować najlepiej? To przede wszystkim:

  • porzeczki
  • agrest
  • borówki
  • jeżyny.

Każdy z nich osiąga niewielkie rozmiary, a przy tym dość obficie owocuje. Nie mają skomplikowanych wymagań co do uprawy, dlatego znajdziesz je w większości polskich ogródków: zarówno tych większych, przydomowych, jak i na małych ogródkach działkowych.

Dzięki temu, że krzewy owocowe w ogrodzie nie zajmują wiele miejsca, mogą być sadzone przy płocie, między sadzonkami, a nawet w donicach i stać na tarasie, balkonie czy werandzie! Mały ogród owocowy składający się z krzewów i sadzonek będzie przede wszystkim uroczy.

Sprawdź też: 15 najpiękniejszych krzewów do ogrodu – wybór redakcji Homebook.pl

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

Planujesz drzewa owocowe w ogrodzie? Aranżacja takiego sadu wymaga przygotowania – przede wszystkim w kwestii sadzenia drzew owocowych w odpowiedniej odległości. Sadzonki drzewek owocowych należy sadzić do dołów o głębokości co najmniej 30 cm i średnicy około 50 cm.

Musisz pamiętać również o zachowaniu odpowiednich odległości między drzewkami – zależą one od konkretnych gatunków. Optymalna odległość to 2-3 metry. Jeśli drzewka będziesz sadzić w kilku rzędach, pamiętaj, by zachować odpowiednią odległość również między nimi: 3-4 metry.

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Kiedy najlepiej sadzić drzewa owocowe: jesienią czy wiosną? Wszystko zależy od rodzaju drzewa, jego odmiany, a także wieku. Niektóre sadzi się jesienią, by zdążyły się ukorzenić i na wiosnę wydawały już owoce, inne zaś posadzone jesienią mogą nie zdążyć się zaaklimatyzować i zimą po prostu przemarzną.

Pora sadzenia drzewek to kwestia indywidualna, dlatego przy wyborze konkretnego gatunku i odmiany zorientuj się co do konkretnych wymagań.

Sprawdź też: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe?

Zakładanie sadu w ogrodzie – o czym jeszcze warto pamiętać?

Kwestia tego, jak założyć sad, wydaje się dość prosta. Pamiętaj jednak o drugiej stronie medalu: czyli o jego pielęgnacji. Zakładanie sadu przydomowego może okazać się najłatwiejszym etapem realizacji, ale dbanie o drzewka, krzewy i sadzonki – już niekoniecznie. Zorientuj się więc dokładnie co do wymagań konkretnych roślin w kwestii zabezpieczania na zimę, przycinania, nawadniania czy nawożenia. Szkoda byłoby, by przez niedopatrzenia rośliny więdły lub nie wydawały owoców!

Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie drzew, krzewów i sadzonek owocowych, to zakładając przydomowy sad, zdecyduj się najpierw na kilka roślin. Łatwiej będzie Ci kontrolować ich stan i przeprowadzać niezbędne czynności niż wówczas, gdy będzie ich kilkakrotnie więcej.

Własny ogródek owocowy to mnóstwo radości z efektów uprawy, a także zdrowia: w końcu masz pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób rośliny są uprawiane. To, jak założyć ogród owocowy, to jedno. Druga kwestia to utrzymanie go przy życiu i w dobrej kondycji. Pamiętaj o tym, że owocowy sad to przyjemność, ale także wyzwanie: zwłaszcza jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Jak zabudować taras? Przegląd materiałów na zabudowę tarasu

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ogród jesienią. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.