Balkon francuski – co to jest i jak zaaranżować balkon typu francuskiego?
Balkon francuski - co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz ten zwrot? Malownicze uliczki Paryża ze starymi kamienicami? To bardzo dobry trop. Ale wcale nie musisz wybiegać myślą nad Sekwanę ani używać wyobraźni, by podziwiać ten element elewacji. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz go na własne oczy, gdy przejdziesz ulicami swojego miasta. Wiesz, czego szukać podczas spaceru? Chętnie wyjaśnimy Ci, co to jest balkon francuski i pokażemy, jak zagospodarować i udekorować balkon typu francuskiego.
Balkon francuski – co to jest?
Kilka niewielkich mebli balkonowych, rośliny i drobne akcesoria. Tak wyobrażasz sobie balkon typu francuskiego? No cóż, musimy Cię rozczarować. W rzeczywistości prezentuje się on zupełnie inaczej i w niczym nie przypomina swoich tradycyjnych „odpowiedników” znad Wisły. Nie jest standardowym „przedłużeniem” domu czy mieszkania. Nie wyjdziesz na niego z poranną kawą lub gazetą, bo… nie ma podłogi.
A zatem, jak wygląda balkon francuski? Składa się z dużego przeszklenia, które od zewnątrz zabezpiecza specjalna balustrada montowana bezpośrednio do elewacji budynku albo ościeżnicy. Przeszklenie może mieć formę okna lub drzwi. Stąd też druga nazwa francuskiego balkonu, czyli portfenetr. Przywołane określenie pochodzi od francuskich słów porte (drzwi) oraz fenêtre (okno).
Balkon francuski – jakie ma zalety?
No dobrze, ale po co budować portfenetr, skoro nie można postawić na nim stolika balkonowego, krzeseł ani żadnych innych mebli? Czemu taka konstrukcja ma w ogóle służyć? Z pewnością nie raz zadałeś sobie te pytania. Spieszymy z odpowiedzią. Wbrew temu, co może się wydawać, balkony francuskie mają wiele różnych zalet. Nie wierzysz? Sprawdź!
- Balkon w stylu francuskim zdobi elewację budynku
Niezaprzeczalnym atutem opisywanych konstrukcji są ich walory dekoracyjne. Znaczącą rolę odgrywa w tym przypadku wspomniana wcześniej balustrada. Może być wykonana z różnych materiałów i przybierać rozmaite formy, dzięki czemu frontowa część obiektu nabiera zupełnie innego charakteru. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu,
- Balkon francuski zapewnia więcej światła
Czy okno balkonowe bez balkonu może być praktyczne? Oczywiście, że tak! Dzięki zastosowaniu przywołanego rozwiązania wpuścisz do wnętrza więcej światła i sprawisz, że wyda się ono bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Tego typu patent dobrze sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o podłużnym kształcie.
- Portfenetr jest łatwy w montażu
Stworzenie portfenetru nie wymaga tak dużych nakładów pracy, jak zbudowanie tradycyjnego balkonu. Trzeba go zamontować na wysokości między 12 a 25 metrem nad terenem. Z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem w ciągu jednego dnia.
Sprawdź też: Wąski balkon – jak go urządzić i jakie meble wybrać na wąski balkon? Inspiracje i pomysły
Balkon francuski – jakie barierki wybrać?
Portfenetr możesz też łatwo dostosować do swoich indywidualnych upodobań. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie barierki do balkonu francuskiego. Do dyspozycji masz szereg różnych wariantów. Sprawdź nasze propozycje.
Balustrada francuska drewniana
Balkon francuski drewniany doskonale wpisze się w skandynawski bądź rustykalny klimat domu. Możesz go zamontować na elewacji stodoły zaadaptowanej na budynek mieszkalny. Pamiętaj tylko o jednej bardzo ważnej kwestii – elementy architektoniczne wykonane z naturalnych materiałów wymagają okresowej impregnacji. Trzeba je zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych (wilgocią, wysokimi lub niskimi temperaturami), by zachowały piękny wygląd na długo.
Balustrada francuska szklana
Co powiesz na balkon francuski szklany? Zły pomysł? Niekoniecznie. Współcześnie produkowane balustrady do portfenetru są wytwarzane z szyb hartowanych albo laminowanych, dzięki czemu zyskują dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie tak łatwo je zniszczyć. Poza tym świetnie wyglądają. Doskonale pasują do elewacji modernistycznych i nowoczesnych budynków.
Balustrada francuska stalowa
Balkon francuski ze stali nierdzewnej to solidny element architektury. Dosłownie i w przenośni. Trudno mu też odmówić uniwersalności. Pasuje praktycznie do każdego stylu. W surowej wersji będzie idealnym dopełnieniem elewacji industrialnej lub nowoczesnej. Możesz go też pomalować na dowolnie wybrany kolor. Nie zapomnij też o polakierowaniu barierek. Dzięki temu balustrada będzie odporna na korozję i działanie innych niesprzyjających czynników.
Balustrada francuska aluminiowa
Balkon francuski aluminiowy przypomina ten wykonany ze stali. Jest wytrzymały, ale jednocześnie bardzo lekki, więc nie odciąża nadmiernie elewacji budynku. Oczywiście trzeba go pokryć powłoką ochronną. Warto jednak poświęcić trochę czasu na odpowiednie zabezpieczenie poręczy. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy na ich ewentualnej wymianie.
Balustrada francuska kuta
Balkon francuski kuty zwykle powstaje na zamówienie. Kowal wytwarza go ze stali nierdzewnej lub żelaza. Ręcznie robione balustrady często przywołują na myśl stare paryskie kamienice oraz posiadłości z XVIII i XIX wieku. To idealna propozycja dla wielbicieli stylu prowansalskiego i vintage.
Balkon francuski – montaż przed czy po wykończeniu elewacji?
Wiesz już, że montaż balkonu francuskiego przebiega dużo szybciej niż budowa tradycyjnego elementu architektury, który wystaje poza bryłę głównego obiektu. Pozostaje jednak jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi. Wiele wątpliwości budzi między innymi kwestia chronologii poszczególnych prac.
Kiedy montować balkon francuski? Powinien to być pierwszy czy ostatni etap wykańczania elewacji? O instalacji wspomnianego komponentu warto pomyśleć już na samym początku projektowania wymarzonego domu. Najpierw umieść wszystko na papierze. Określ dokładne położenie portfenetru i jego rozmiar.
Nieważne, czy tworzysz loggię, balkon francuski czy tradycyjny. Stwórz plan działania. To uniwersalna zasada, którą warto stosować przy budowaniu każdego elementu architektury. Przezorność popłaca. Dzięki niej znacznie zmniejszysz ryzyko pomyłek czy nieprzewidzianych kosztów. Mocowanie balustrady francuskiej najlepiej rozpocząć, gdy elewacja domu będzie już gotowa, a wszelkie inne prace frontowe, związane na przykład z ocieplaniem obiektu, zakończone.
Sprawdź też: 7 pomysłów na nowoczesną elewację domu
Jak zaaranżować balkon typu francuskiego?
Marzy Ci się dom z balkonem francuskim? Zastanawiasz się, jak zaaranżować portfenetr? Jeśli budujesz go na własną rękę, możesz zdecydować o każdym elemencie wspomnianej konstrukcji i umieścić między progiem drzwi a balustradą niewielką półkę. To dobre miejsce na niewielkie doniczki z kwiatami. Pamiętaj też, że odpowiednio dobrana poręcz sama w sobie będzie już ozdobą.
Masz balkon francuski w bloku i nie możesz ingerować w jego konstrukcję? Nic straconego. Nie musisz przeprowadzać żadnych remontów, by zmienić wygląd poręczy. Wystarczy, że powiesisz na niej lampki zasilane bateriami. Światełka ożywią aranżację zarówno skandynawskiego, industrialnego, jak i nowoczesnego balkonu w stylu francuskim. Dobrze komponują się zresztą z każdym stylem, ale nie są pozbawione wad. Ich urok w pełni docenisz dopiero po zmroku. Wcześniej prezentują się dość niepozornie.
A co w sytuacji, jeśli Twoim priorytetem jest funkcjonalność, a nie dekoracyjność portfenetru? W takim razie przyda Ci się suszarka na balkon francuski – niewielkie, ale solidne akcesorium, które z łatwością zamontujesz na balustradzie i zyskasz dodatkowe miejsce na pranie.
Widzisz? Nawet mały balkon francuski można optymalnie zagospodarować za pomocą różnych gadżetów bądź kwiatów. A skoro o roślinach mowa, to nie powiedzieliśmy Ci jeszcze na ten temat wszystkiego. Pora nadrobić zaległości.
Jakie rośliny wybrać na balkon w stylu francuskim?
Kwiaty w donicach balkonowych czy pnącza? Które rośliny na balkon francuski kupić? W tym przypadku świetnie sprawdzą się oba wymienione warianty. Czym zatem kierować się przy wyborze konkretnego rozwiązania?
Pomyśl, jaki efekt chcesz uzyskać. Spływających z balustrady zielonych kaskad? Barwnych rabat zawieszonych w powietrzu? Zwróć również uwagę na położenie portfenetru. Do balkonów północnych dociera mniej światła niż do tych położonych po stronie południowej.
Dowiedz się więcej: Pnącza na balkon: jakie rośliny pnące na balkon wybrać?
Jak widzisz, aranżacja balkonu francuskiego wcale nie musi być trudna i pracochłonna. Wystarczy odrobina kreatywności i trochę roślin, by stworzyć z portfenetru oazę zieleni. Chcesz się o tym przekonać? Nie zwlekaj i zacznij działać już teraz.