Jak wyczyścić złoto? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie złota
Jak wyczyścić złoto? Ile razy zadałeś sobie w myślach to pytanie podczas przeprowadzania porządków w mieszkaniu? Znalazłeś satysfakcjonującą odpowiedź? Nie? W takim razie dobrze trafiłeś. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości i pokażemy Ci domowe sposoby na czyszczenie złota. Twoje pierścionki, świeczniki i inne domowe ozdoby wreszcie będą lśnić, a Ty sporo zaoszczędzisz!
Jak wyczyścić złoto w domu?
Złote dekoracje i akcesoria są niezwykle eleganckie. Do czasu aż pojawi się na nich charakterystyczny nalot o czarnej, zielonej lub fioletowej barwie. Co powinieneś zrobić, gdy go zauważysz? Sięgnąć po środek do czyszczenia złota.
Na rynku znajdziesz szereg różnych gotowych preparatów przeznaczonych właśnie do tego celu. Ale nie warto w nie inwestować. Pomyśl, po co wydawać pieniądze na drogie płyny do czyszczenia złota, skoro można wykorzystać domowe sposoby? Twój portfel Ci za to podziękuje. Odciążysz budżet i zadbasz o środowisko. Czego chcieć więcej?
Jakie przedmioty ze złota należy czyścić?
Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz hasło „złoto”? Pierścionki? Kolczyki? Bransoletki? Słusznie. Czy to jednak Twoje jedyne skojarzenie? Rozejrzyj się po domu. Pójdź do salonu, kuchni, łazienki. Znajdziesz tam z pewnością więcej przedmiotów pokrytych warstwą tego szlachetnego kruszcu, na przykład sztućce, lustra, ozdoby, świeczniki albo ramki na zdjęcia.
Wyróżnia je nie tylko złoty kolor, ale też połysk. Co zrobić, by Twoje doniczki, wazony lub inne rzeczy nie straciły blasku? Trzeba je pielęgnować. Regularne usuwanie zabrudzeń z domowych akcesoriów jest tak samo ważne, jak czyszczenie złotej biżuterii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jak często czyścić złote przedmioty w domu?
Czyszczenie złota w domu to czynność, którą należy przeprowadzać systematycznie. Jak często? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na postawione pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, czy intensywnie korzystasz ze złotych akcesoriów. Im rzadziej po nie sięgasz, tym mniejsze ryzyko zabrudzeń. Ale nawet nieużywana biżuteria wymaga odświeżenia.
Ta sama zasada dotyczy czyszczenia srebra i czyszczenia mosiądzu. Chwyć za szmatkę, gdy tylko zauważysz pierwsze ślady kurzu bądź innych zanieczyszczeń. Nie czekaj aż plamy zaschną. Im wcześniej zareagujesz, tym łatwiej będzie Ci je usunąć. Nie będziesz musiał spędzać długich godzin na polerowaniu złotych dodatków. Oszczędzisz sporo czasu i nerwów.
Czyszczenie złota – domowe sposoby
Nie musisz wydawać dużych pieniędzy, by wyczyścić złote świeczniki czy ramki na zdjęcia. Powiedzieliśmy o tym już wcześniej. Teraz przyszła pora na konkrety. Pokażemy Ci kilka domowych sposobów na to, by Twoje luksusowe akcesoria odzyskały dawny blask.
Czyszczenie złota sodą oczyszczoną
Jak czyścić złoto sodą oczyszczoną? Bardzo prosto. Najpierw musisz jednak przygotować odpowiedni preparat. Wsyp łyżkę sody do szklanki z ciepłą wodą. Wymieszaj oba składniki. Następnie wrzuć do powstałego roztworu zabrudzoną biżuterię oraz inne drobne przedmioty. Pozostaw je na 15-20 minut, a potem wyjmij wszystkie rzeczy i oczyść ich powierzchnię szczoteczką do zębów z miękkim włosiem.
A co jeśli masz do wyczyszczenia duże figurki albo skarbonki? Nałóż na zabrudzone powierzchnie grubą warstwę sodowej papki i poczekaj 20 minut. Na koniec spłucz wszystko pod bieżącą wodą. Ten patent sprawdzi się także w przypadku zaschniętych plam.
Czyszczenie złota octem
Nie masz w domu sody oczyszczonej? Nic straconego. Wykorzystaj ocet. Namocz wacik w płynie i przetrzyj nim złotą biżuterię lub akcesoria. Po kilku godzinach opłucz dokładnie wszystkie elementy, a następnie wypoleruj je za pomocą delikatnej, miękkiej ściereczki. Czynność wymaga dużej dozy cierpliwości, ale trud popłaca. Efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.
Czyszczenie złota coca-colą
Do czyszczenia złota może Ci się też przydać coca-cola. Nie wierzysz? Zanurz pierścionki, kolczyki lub sztućce w napoju i odczekaj kilka minut, a potem wyjmij przedmioty i osusz je delikatnie przy użyciu miękkiej ściereczki. Przy bardziej intensywnych zabrudzeniach czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do pół godziny.
Czyszczenie złota pastą do zębów
Złoto i pasta do zębów. Czy ten duet się sprawdza? Tak. Ale nie każdy preparat będzie odpowiednim środkiem czyszczącym. Należy używać produktu, który nie zawiera żadnych drobinek i kryształków. W przeciwnym razie pasta może uszkodzić lub zarysować powierzchnię. Chcesz wypróbować ten sposób? Nałóż niewielką ilość pasty na miękką szczoteczkę i delikatnie przetrzyj zabrudzone elementy biżuterii lub wyposażenia wnętrz. Wykonuj spokojne i powolne ruchy.
Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń
Dodaj do wody kilka kropel płynu do mycia naczyń i zanurz w niej brudną biżuterię albo inne ozdoby. Wyjmij je po paru minutach i starannie osusz przy użyciu miękkiej ściereczki.
Czym czyścić złoto w domu? Niezbędne akcesoria
Wiesz już, czym się czyści złoto i jak przygotować poszczególne preparaty? Wspomniane środki nie wystarczą. Trzeba się jeszcze zaopatrzyć w odpowiednie tkaniny do osuszania – miękkie materiały, które nie uszkodzą pielęgnowanych powierzchni. Co może Ci się przydać, poza wodą, octem, pastą do zębów, coca-colą, płynem do mycia naczyń lub sodą? Bawełniana ściereczka do czyszczenia złota. Możesz pociąć na mniejsze kawałki ścierki, których już nie używasz i w ten sposób zaoszczędzić.
W sprzedaży znajdziesz też specjalne chusteczki do czyszczenia złota. Można je kupić już za mniej niż 20 złotych. Pomyśl, czy taki wydatek Ci się opłaca. Domowe sposoby bywają pracochłonne, ale są nierzadko równie skuteczne w walce z kurzem i brudem osiadającym na biżuterii lub innych złotych elementach.
Jak czyścić złoto domowymi sposobami? Jesteśmy przekonani, że znasz już odpowiedź na to pytanie i wykorzystasz zdobytą wiedzę w praktyce. Nie zwlekaj z tym zbyt długo. Najlepiej zacząć od razu. Zbierz wszystkie naszyjniki, kolczyki, bransoletki oraz dekoracje i przystąp do działania. Trzymamy kciuki.