Jakich kwiatów NIE sadzić na balkonie? Unikaj tych gatunków
Jakich kwiatów nie sadzić na balkonie? Możesz nam wierzyć na słowo: selekcja kwiatów drogą eliminacji to najprostszy sposób na stworzenie efektownej kompozycji na balkonie. Posłuchaj naszych rad, a znacznie skrócisz czas poszukiwań i oszczędzisz sobie wielu nerwów (niektóre gatunki potrafią dać się właścicielom mocno we znaki!). Jakich błędów nie popełniać przy wyborze kwiatów na balkon? Pełną listę potencjalnych pomyłek znajdziesz poniżej.
Jakich kwiatów nie sadzić na balkonie? Gatunki, które śmiecą
Kupiłeś już donice balkonowe i zamierzasz w nich posadzić bakopy, werbeny albo jaskry azjatyckie? Lepiej zastanów się dwa razy, chyba że wizja żmudnego sprzątania i zagniewanych sąsiadów Cię nie przeraża. Te rośliny lubią bowiem zostawiać po sobie mnóstwo niezbyt przyjemnych „pamiątek”. Chcesz poznać inne kwiaty na balkon, które śmiecą, gubią kwiaty i liście? Oto najwięksi bałaganiarze wśród przedstawicieli flory:
Pelargonia bluszczolistna
To piękna roślina o długich, wiszących pędach. Doskonale wypełnia skrzynie i donice, tworząc kwietne zasłony. Niestety nie nacieszysz się zbyt długo ich urokiem. Nim się obejrzysz, kwiatki opadną, zaśmiecając balkon i barwiąc jego powierzchnię na czerwono. Będziesz więc musiał nie tylko posprzątać wszystkie płatki, ale też wyszorować podłogę. Niezbyt kusząca perspektywa, prawda?
Fuksja
Zachowuje się podobnie jak opisana wyżej pelargonia. Szybko gubi kwiaty i w dodatku „znaczy” nimi teren. A jeśli posadzisz ją w niewłaściwym miejscu, zobaczysz na swoim balkonie nie tylko kolorowe płatki, ale również opadnięte liście. Ta roślina nie przepada za dużymi ilościami słońca. Woli stanowiska półcieniste.
Begonia
Wszystkie odmiany prezentowanej rośliny mają jedną wspólną cechę – lubią śmiecić, choć w różnym stopniu. Najbardziej tę „sztukę” upodobała sobie begonia kaskadowa nazywana też zwisającą. Bądź pewien, że pozostawi swoje kwiaty na Twoim balkonie. Najmniejszą „bałaganiarą” jest natomiast begonia bulwiasta. Jej zapędy możesz próbować okiełznać poprzez systematyczne usuwanie przekwitających kwiatostanów.
Jakich kwiatów unikać na balkonie? Gatunki trudne w uprawie
Wymagające kwiaty na balkon to nie tylko zaprezentowani wyżej bałaganiarze. W przyrodzie można znaleźć również bardzo schludne egzemplarze, które jednak nie cieszą się dobrą sławą. Dlaczego? Są bardzo kapryśne. Oto kwiaty na balkon trudne w uprawie. Sprawdź, czy masz je u siebie.
Anturium
Pochodzi z tropików. W polskim klimacie nie czuje się zbyt dobrze. Stworzenie jej optymalnych warunków do wzrostu to nie lada wyzwanie, z którym często nie radzą sobie nawet doświadczeni ogrodnicy. Roślina najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 17°C. Lubi bardzo wilgotne powietrze i dużej ilości słońca.
Azalia
Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty wybrać na balkon, lepiej wykreśl ze swojej listy azalie. Mają bardzo wrażliwe korzenie i niezbyt dobrze znoszą polskie warunki klimatyczne. Nadmiar wody im szkodzi, ale lubią wilgotne podłoże. Wymagają częstego podlewania. Najlepiej używać w tym celu miękkiej, odstanej i przegotowanej wody. O czym jeszcze musisz pamiętać? Optymalna temperatura dla azalii to 15°C.
Kamelia japońska
Zbyt niska lub za wysoka temperatura, niewłaściwy odczyn podłoża, nieodpowiednia ilość dostarczonego światła, przelanie, przesuszenie – na kamelię czyha bardzo wiele niebezpieczeństw. Trudno zachować ją w dobrym stanie nawet przy bardzo usilnych staraniach. Wystarczy chwila nieuwagi czy zapomnienia, by roślina zmarniała. Dlatego nie warto sadzić tej rośliny na balkonie.
Jakich kwiatów unikać na słonecznym balkonie?
Masz południowy balkon? Nie wszystkie rośliny dobrze poradzą sobie w dużym nasłonecznieniu. Jakich gatunków lepiej unikać? Oto cieniolubne kwiaty na balkon, które nie tolerują słońca:
Żurawka
To roślina całoroczna. Kocha cień. Dlatego nie należy sadzić jej na południowym balkonie, choć trzeba przyznać, że w pozostałych kwestiach nie jest zbyt wybredna. Nie wymaga częstego nawożenia ani podlewania i dobrze znosi towarzystwo innych kwiatów.
Niecierpek
Jest cieniolubny. Kwitnie w ciemnych miejscach, gdzie nie docierają promienie słońca. Ale ma też inne wymagania. Trzeba go często podlewać. Jeśli o tym zapomnisz, szybko zmarnieje.
Bluszczyk kurdybanek
Posadzony na zacienionym stanowisku z żyzną i wilgotną glebą odwdzięczy się pięknymi niebieskimi lub fioletowymi kwiatami. Kwitnie wiosną (w okresie od marca do czerwca). W przeciwieństwie do bluszczu pospolitego nie osiąga dużych wysokości. Ma płożące pędy.
Zobacz też: Kwiaty na balkon południowy – jakie sprawdzą się najlepiej?
Jakich kwiatów nie sadzić na balkonie w cieniu?
Czas na drugą stronę medalu, czyli światłolubne kwiaty balkonowe. Przedstawiamy te kwiaty, które nie przetrwają bez dużych ilości słońca.
Aksamitka
Osiąga do 30 cm wysokości, więc lepiej posadzić ją w donicach ustawionych bezpośrednio na podłodze. Świetnie czuje się w warunkach silnego nasłonecznienia. Nie straszne jej upały i susze. Nie wymaga dużych ilości wody. Kwitną późnym latem i wczesną jesienią.
Lawenda
Uwielbia ciepły, słoneczny klimat. W takich warunkach nie tylko lepiej się rozwija, ale też wydziela bardziej intensywny zapach. Lubisz aromaterapię? W takim razie nie może jej zabraknąć na Twoim balkonie, ale tylko tym słonecznym.
Surfinia
Uprawa tej rośliny wymaga dużej dozy cierpliwości. Trzeba ją często podlewać i nawozić, a także chronić przed silnym wiatrem i ulewnymi deszczami. Ale jeśli odpowiednio o nią zadbasz, odwdzięczy się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również urzekającym aromatem.
Dowiedz się więcej: Surfinia (petunia zwisająca) – wymagania i porady pielęgnacyjne
Jakie kwiaty nie nadają się na oszklony balkon?
A jakich kwiatów nie sadzić na zabudowanym balkonie? Oszklona przydomowa przestrzeń wydaje się idealnym miejscem na stworzenie małej oranżerii. Jednak nie wszystkie gatunki dobrze poradzą sobie w takich warunkach. Do tej grupy należą:
Rośliny cieniolubne
Kwiaty na oszklonym balkonie często są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lepiej nie sadzić gatunków preferujących zacienione stanowiska, np. paproci czy wspomnianego już niecierpka.
Rośliny szybko rosnące
Warto w tym miejscu wymienić słonecznik, który wymaga częstego przesadzania. Tego typu zabiegi mogą być dość kłopotliwe, zwłaszcza gdy Twój oszklony balkon ma niewielką powierzchnię.
Znasz już kwiaty na balkon, których lepiej unikać? Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich roślin śmiecących, trudnych w uprawie, cieniolubnych czy kochających światło. Wskazaliśmy Ci tylko pewien kierunek. To, jaką drogą podążysz, zależy tylko od Ciebie. Kto wie, może pielęgnacja wymagających roślin będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji?