Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Aneks kuchenny – co to jest, jak go urządzić i oddzielić od salonu? Sprawdź porady i inspiracje

Aneks kuchenny otwarty na salon to rozwiązanie stosowane w większości nowo powstających mieszkań. Nic w tym dziwnego – kuchnie w aneksie są bardzo funkcjonalne i świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Co to jest aneks kuchenny, jakie ma wady i zalety oraz w jaki sposób warto go umeblować? Dziś podpowiadamy, jak urządzić aneks kuchenny, by był funkcjonalny i modny. Zaczynamy!

aneks kuchenny z wyspą
Fot. Wydział Spraw Wewnętrznych

Aneks kuchenny – co to jest?

Kuchnia w aneksie to część wydzielona w pomieszczeniu, najczęściej w pokoju dziennym. Aneks kuchenny może mieć postać wnęki lub być wyodrębniona z większego pokoju wyłącznie przy pomocy odpowiednio dobranych mebli. Aneksy kuchenne to świetne rozwiązanie do małych przestrzeni, w których trudno jest wydzielić miejsce na kuchnię. Otwarte kuchnie bardzo często realizowane są jednak również w dużych domach – przestronna kuchnia otwarta na duży salon jest funkcjonalna i prezentuje się bardzo efektownie.

Przeczytaj również: Jak urządzić salon z aneksem kuchennym o powierzchni 30 m²? Podpowiadamy

Stół do jadalni Moyells okrągły średnica 106 cm brązowy marmur/czarna podstawa

Stół do jadalni Moyells okrągły średnica 106 cm brązowy marmur/czarna podstawa

1609 zł
Stół do jadalni Gleasite okrągły 120 cm ciemnobrązowy

Stół do jadalni Gleasite okrągły 120 cm ciemnobrązowy

1529 zł
Stół do jadalni okrągły Kardema 119 cm czarna ceramika

Stół do jadalni okrągły Kardema 119 cm czarna ceramika

2119 zł
Stół do jadalni okrągły Kardema 120 cm brązowy marmur na czarnych nogach

Stół do jadalni okrągły Kardema 120 cm brązowy marmur na czarnych nogach

2809 zł

Aneks kuchenny – jakie ma zalety?

Dobrze przemyślane projekty aneksów kuchennych mają wiele zalet! Nie bez powodu z roku na rok tego rodzaju rozwiązania stają się coraz popularniejsze. Jakie mają plusy/

  • Oszczędność miejsca. Dobrze zaplanowany i zaaranżowany aneks kuchenny pomoże Ci zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca!
  • Możliwość spędzania czasu z rodziną podczas gotowania. Gotowanie i przygotowywania posiłków to czasochłonna czynność, która będzie znacznie przyjemniejsza, gdy jednocześnie będziesz mógł spędzać czas z rodziną, która w tym czasie będzie przebywać w salonie. Kuchnia w aneksie to również świetne rozwiązanie dla osób, które często zapraszają przyjaciół, by wspólnie gotować i biesiadować.
  • Dobre doświetlenie wnętrza. Kuchnie połączone z pokojami dziennymi są często lepiej doświetlone i znacznie jaśniejsze niż te zaaranżowane w osobnych pomieszczeniach z małym oknem.

Aneks kuchenny – jakie są jego wady?

Kuchnie z aneksem kuchennym nie są również pozbawione wad! To właśnie one sprawiają, że nadal sporo osób decyduje się na urządzenie kuchni w osobnym pomieszczeniu. O jakich minusach kuchni w aneksie warto wiedzieć?

  • Widoczny bałagan w kuchni. Kuchnia z aneksem może nie spodobać się osobom, które gotując, robią spory bałagan. W przypadku zamkniętej kuchni można po prostu zamknąć drzwi i przyjąć gości w salonie. Otwartą kuchnię trzeba regularnie sprzątać, ponieważ jest ona w pełni widoczna z pokoju dziennego.
  • Przenikanie zapachów do salonu. Brak możliwości zamknięcia drzwi do kuchni, np. podczas smażenia kotletów, sprawi, że ich zapach rozniesie się nie tylko po salonie, ale również po całym domu.

Jak urządzić aneks kuchenny? Porady i inspiracje

Jak urządzić kuchnię w aneksie? Projekt salonu z aneksem kuchennym powinien być dobrze przemyślany. Odpowiedni plan sprawi, że Twoja kuchnia będzie w pełni funkcjonalna, a Ty urządzając ją, nie zapomnisz o żadnym elemencie.

Jak umeblować aneks kuchenny?

Jakie meble do salonu z aneksem kuchennym wybrać? Kuchnia w aneksie powinna być spójna ze stylem, w jakim urządzony jest pokój dzienny. Warto wziąć pod uwagę to, że klasyczne, drewniane meble z dekoracyjnymi frezowaniami w kuchni mogą nie współgrać np. z gładkimi frontami meblowymi malowanymi na wysoki połysk w salonie. Pamiętaj więc przede wszystkim o to, by urządzając przestrzeń dzienną z aneksem, pamiętać o harmonii i spójności.

Planując aneks kuchenny, weź pod uwagę bardzo istotną zasadę trójkąta roboczego. Zgodnie z nią meble kuchenne i umiejscowienie sprzętów powinny być zaplanowane tak, by najważniejsze punkty, takie jak lodówka, kuchenka oraz zlew znajdowały się na wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia. Takie rozmieszczenie mebli sprawi, że gotowanie będzie sprawniejsze i przyjemniejsze.

Zobacz też: Pokój z aneksem kuchennym – jak go urządzić? Sprawdź porady i inspiracje

Jaka podłoga sprawdzi się w salonie z aneksem kuchennym?

Co sprawdzi się lepiej, panele czy płytki w aneksie kuchennym? Istnieją dwie szkoły dotyczące wykańczania podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Według pierwszej z nich podłoga w strefie kuchennej powinna być wykończona w taki sam sposób jak w całym pokoju dziennym.

Druga metoda to wydzielanie strefy kuchennej przy pomocy płytek o zupełnie innym wzorze. Jaki sposób jest najlepszy? Zdecyduj sam!

Jeśli chcesz, by strefa kuchenna jak najbardziej wtopiła się w salon, na podłodze w całym pomieszczeniu zastosuj takie same panele (najlepiej sprawdzą się winylowe, które dobrze znoszą kontakt z wilgocią). Jeśli chcesz wizualnie oddzielić kuchnię od części dziennej lub Twój aneks znajduje się w specjalnie do tego przeznaczonej wnęce, dobrym wyborem będą odróżniające się od podłogi w salonie płytki.

Jakie lampy kupić do salonu z aneksem kuchennym?

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? Jeśli urządzasz pokój dzienny z kuchnią w aneksie, warto w całym pomieszczeniu zastosować takie samo oświetlenie bazowe, np. proste czarne lub białe reflektorki, które równomiernie będą rozmieszczone na suficie.

Oprócz tego możesz również wykorzystać bardziej dekoracyjne oświetlenie do wydzielenia stref. W tej roli świetnie sprawdzi się np. dekoracyjna lampa (lub kilka wiszących lamp) nad wyspą kuchenną.

Jakie kolory wybrać do salonu z aneksem kuchennym?

Kolorystyka we wnętrzach jest bardzo ważna! Jaki kolor do salonu z aneksem kuchennym wybrać? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Miłośnicy stylu eklektycznego mogą nawet na niewielkiej przestrzeni w sposób zupełnie nieoczywisty połączyć kolory, które pozornie do siebie nie pasują.

Jeśli nie czujesz się pewnie w tworzeniu nietypowych kombinacji, dobrym i bezpiecznym pomysłem będzie zastosowanie neutralnych barw, takich jak biel, szarość czy drewno oraz jednego mocniejszego koloru przewodniego (np. musztardowego czy ciemnozielonego), który powtórzy się np. na kanapie oraz hokerach przy wyspie kuchennej.

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Jak ładnie oddzielić aneks kuchenny od salonu? Bardzo popularnym, funkcjonalnym i estetycznym sposobem na wydzielenie stref jest wykorzystanie stołu z krzesłami. Taki mebel to świetne 2 w 1. Wygodnie zjecie przy nim wszystkie posiłki, a dodatkowo doskonale będzie pełnił funkcję granicy między częścią wypoczynkową i kuchenną.

Dobrym pomysłem na stworzenie funkcjonalnej i uporządkowanej przestrzeni jest aneks kuchenny z wyspą. Wyspa podzieli wnętrze na dwie strefy, a Ty zyskasz dodatkowy blat roboczy i miejsce do przechowywania. Jeśli zależy Ci na jeszcze mocniejszym zaakcentowaniu granicy między strefami, nad wyspą możesz umieścić wiszący kwietnik z efektownymi zielonymi roślinami.

Jak urządzić mały aneks kuchenny? Triki na niewielką przestrzeń

Jak urządzić mały aneks kuchenny w kawalerce? Niewielkie wnętrza często wymuszają w nas zastosowanie nietypowych rozwiązań. Jeśli w Twoim aneksie kuchennym jest zbyt mała powierzchnia blatu roboczego, możesz poprosić stolarza o wykonanie dodatkowego blatu, który w razie potrzeby będzie wysuwał się spod tego właściwego.

Takie miejsce może pełnić funkcję np. stolnicy lub po prostu dodatkowej przestrzeni do pracy w kuchni. W małych aneksach kuchennych z salonem dobrze sprawdzi się również zabudowa pod sam sufit, która pozwoli w 100% wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jeśli urządzasz mały salon z aneksem, skup się raczej na neutralnych, jasnych kolorach. Gładkie fronty szafek sięgające aż po sufit stworzą gładką, odbijającą światło taflę, a meble będą nie tylko funkcjonalne, ale również dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

Aranżacja aneksu kuchennego wymaga odpowiedniego planu i pomysłu. Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, dlatego aranżację tej strefy warto dobrze przemyśleć i dopiąć na ostatni guzik – szczególnie jeśli lubisz gotować i w kuchni spędzasz sporo czasu.


Inne artykuły w tej kategorii

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

3 pomysły na zabudowę kuchenną

3 pomysły na zabudowę kuchenną

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Sponsorowane Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.