Metamorfoza komody – zobacz niesamowitą przemianę komody Pani Kasi
Metamorfoza komody może zamienić zupełnie zwyczajny, niemodny mebel w coś stylowego i nietuzinkowego! Warto – tym bardziej że taką metamorfozę możesz przeprowadzić samodzielnie. Inspiracją niech będzie Pani Kasia, która wykorzystała starą komodę z PRL-u i zamieniła ją w prawdziwą wnętrzarską perełkę. Zobacz, jak pomalować komodę, by uzyskać podobny efekt. Zainspiruj się i do dzieła!
Metamorfoza komody i innych mebli w domu Pani Kasi
Metamorfoza komody z PRL-u to nie pierwszy projekt DIY, który wyszedł spod rąk Pani Kasi. Jej przygoda z metamorfozami zaczęła się znacznie wcześniej, czyli 5 lat temu. Wtedy właśnie kupiła stary dom, a na strychu znalazła piękne meble z lat 60. i 70., które zostawili po sobie poprzedni właściciele. Od razu poczuła, że pragnie dać im drugie życie i nie chce wypełniać swojego domu kiepskiej jakości meblami z sieciówek.
Dom, który kupiła, miał już 70 lat, a Pani Kasi zależało, by zachować jego niepowtarzalny klimat i jedynie dodać kilka akcentów, dzięki którym tradycja połączy się z nowoczesnością. Przygoda z odnawianiem mebli trwa już 5 lat – w tym czasie Pani Kasia uratowała przed śmietnikiem już wiele perełek, które teraz dumne zdobią jej dom. A to jeszcze nie koniec! Jak sama twierdzi, zaczęła widzieć potencjał w wielu meblach i przedmiotach, które wcześniej być może spisałaby na straty.
Zobacz też: Komoda z PRL-u w różnych odsłonach. Jak odnowić i wykorzystać starą komodę?
Kasia Karpowicz
Moja 5-letnia przygoda z odnawianiem mebli zaczęła się od zakupu starego domu. Na strychu znalazłam cudne meble z lat 60. i 70. Wtedy poczułam, że muszę dać im drugie życie! We wszystkim zaczęłam widzieć potencjał i wiedziałam, że uratuję wiele pięknych mebelków przed śmietnikiem. Tak też było w przypadku tej komody.
Metamorfoza komody – od czego się zaczęła?
Od czego zaczęła się historia tej pięknej komody? Jak zwykle Pani Kasia ocaliła piękny mebel przed wywózką na śmieci. Na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazła ogłoszenie. Ktoś chciał oddać komodę za darmo – jeśli nie znalazłby się odbiorca, mebel trafiłby na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Pani Kasia bez zawahania się ruszyła po odbiór mebla. Tym sposobem komoda stała się jej własnością i wymagała jedynie dobrej ręki i kreatywności.
Co jest potrzebne do przeprowadzenia metamorfozy komody?
Co jest potrzebne do renowacji starej komody? Pani Kasia podczas swoich prac wykorzystała:
- białą farbę akrylową do drewna i metalu,
- drewniane listewki kupione w markecie budowlanym,
- bezbarwny matowy lakier,
- papier ścierny,
- klej,
- miarkę.
Jak pomalować komodę? Instrukcja Pani Kasi
Jak pomalować komodę na biało? Zamiana starej komody z PRL-u w mebel pasujący do nowoczesnego wnętrza wymagała sporo pracy. Efekt wynagradza jednak wszystkie poświęcone godziny! Na początek Pani Kasia musiała zetrzeć politurę, a następnie małymi kroczkami ja wyczyścić. Ten etap był chyba najbardziej czasochłonny.
Tak przygotowana komoda była gotowa do pomalowania. Jaka farba do malowania komody będzie najlepsza? Pani Kasia wybrała białą matową farbę akrylową do drewna i metalu, która pozwoliła uzyskać efektowną, gładką i równomierną powierzchnię.
Metamorfoza komody z PRL-u – ostatnie szlify
Już sama komoda pomalowana na biało wyglądała bardzo efektownie, ale Pani Kasia postanowiła dodać coś jeszcze. Wybrała zwykłe drewniane listewki, które kupiła w markecie budowlanym. Surowy materiał wymagał docięcia do odpowiedniego wymiaru, zeszlifowania powierzchni i zabezpieczenia jej bezbarwnym matowym lakierem.
Kolejnym, końcowym już etapem było przyklejenie przygotowanych wcześniej listewek do drzwiczek komody. Pani Kasia zadbała o to, by listewki przyklejone były w idealnie równych odległościach – na każdą stronę drzwiczek przypadło po 7 listewek.
Ile kosztuje metamorfoza starej komody?
Odnawianie starych mebli nie tylko jest ekologiczne i daje pewność, że Twoje meble będą w 100% oryginalne. Dawanie nowego życia meblom jest jednak również ekonomiczne! Wypełniając swoje wnętrze odnowionymi meblami z drugiej ręki, możesz zapłacić naprawdę niewiele. Tak jak Pani Kasia szukaj mebli, które ktoś chce oddać za darmo lub sprzedać za bardzo niewielką kwotę, a będziesz mógł po dokupieniu kilku drobiazgów przeprowadzić spektakularną metamorfozę tanim kosztem.
Ile kosztowała komoda Pani Kasi? Mebel był za darmo, a koszt metamorfozy zamknął się w 40 zł. Pani Kasia dokupiła tylko farbę i listewki – pozostałe elementy i narzędzia miała już w domu po poprzednich projektach DIY.
Komoda po metamorfozie – pomysły na aranżację
Komoda, jaką stworzyła Pani Kasia, idealnie odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach. Biel w połączeniu z naturalnym drewnem i lekką konstrukcją mebla na wysokich nóżkach sprawiają, że komoda może pięknie wyglądać zarówno we wnętrzach vintage, jak i skandynawskich, boho, japandi czy eko.
W jaki sposób nowo stworzony mebel wykorzystała Pani Kasia? Autorka projektu postawiła mebel obok pięknej, rozłożystej monstery w kolorze soczystej zieleni. Na komodzie stanęło kilka delikatnych, niezobowiązujących ozdób, a nad nią zawisło okrągłe lustro bez ramki, które podkreśla aranżację i dodaje jej lekkości.
Przeczytaj również: Meble PRL znowu modne! 17 ikon polskiego designu, które musisz znać
Metamorfoza starej komody, którą wykonała Pani Kasia, może być dla Ciebie inspiracją do przeprowadzenia podobnych prac w zaciszu własnego domu lub ogrodu. Jak widzisz, prace DIY, choć czasochłonne i wymagające zaangażowania, nie są trudne i poradzi sobie z nimi każdy – nawet laik, który nigdy do tej pory nie trzymał papieru ściernego lub pędzla malarskiego w ręku.