Jak wprowadzić minimalizm w domu? 10 prostych kroków
Jak wprowadzić minimalizm w domu? Zacznij już dziś! Dążenie do minimalizmu w mieszkaniu to proces, który z pewnością zajmie Ci więcej niż 1-2 dni, ale cała włożona praca będzie tego warta. Minimalistyczne mieszkanie jest wygodne, praktyczne i piękne, a aranżacja jest lekka, niezobowiązująca i dająca komfortową przestrzeń do życia. Zainteresowany? Zaczynamy! Dziś pokażemy Ci 10 prostych kroków do wprowadzenia minimalizmu do domu.
Małgorzata Zborowska – ekspert Homebook.pl
Od czego zacząć wprowadzanie minimalizmu do swojego otoczenia? Najpierw zapoznaj się z zasadami takiego stylu życia. Poznaj 5 zasad minimalizmu Leo Babauta, sprawdź dekalog designu Dietera Ramsa lub obejrzyj na Netfliksie dokument „The Minimalists”. Następnie przemyśl, czego możesz pozbyć się z domu. Nienoszone od lat ubrania, nieużywane zabawki, niepotrzebne dokumenty? W minimalistycznym domu nie ma dla nich miejsca.
Minimalizm w domu – dlaczego warto go wprowadzić?
Dlaczego warto rozpocząć minimalistyczne życie i ograniczyć liczbę przedmiotów i gadżetów, którymi się otaczamy? Poznaj kilka najważniejszych korzyści.
- Oszczędność – ograniczenie konsumpcjonizmu i powstrzymywanie się od kupowania kolejnych nowych rzeczy na rzecz stylu minimalistycznego z pewnością dobrze wpłynie na stan Twojego portfela.
- Ekologia – minimalizm jest bardzo bliski ekologicznemu podejściu do życia, im mniej rzeczy kupujemy, tym mniej odpadów będzie zaśmiecało naszą planetę.
- Organizacja – organizacja codziennego życia w minimalistycznej przestrzeni jest znacznie łatwiejsza, wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, a bałagan nie tworzy się tak łatwo, jak w mieszkaniach wypełnionych drobiazgami i bibelotami.
Przeczytaj też: Zero waste – jak wprowadzić minimalizm do wnętrz?
Minimalizm w domu – od czego zacząć?
Czym jest minimalizm w domu? Od czego zacząć wprowadzanie go do swojego otoczenia? Najlepiej od kilku podstaw, dzięki którym dalsze działania będą łatwiejsze i lepiej zorganizowane.
- Zapoznaj się z zasadami minimalizmu. Zanim zaczniesz wprowadzać minimalizm do domu, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi tej idei.
- Stwórz plan. Większe przedsięwzięcia idą znacznie sprawniej, jeśli są realizowane według konkretnego planu. Wypisz na kartce zadania, które masz do wykonania i skreślaj je z listy, gdy będą już zrealizowane.
- Wygospodaruj czas. Jeśli Twój dom jest zagracony, a Ty przez lata gromadziłeś niepotrzebne rzeczy, będziesz potrzebował sporo czasu, by do swojego domu lub mieszkania wprowadzić minimalizm. W codziennym kalendarzu zaplanuj czas na wykonywanie prac w tym kierunku i pamiętaj – dążenie do minimalizmu to proces, który na pewno nie zamknie się w dwóch dniach.
Jak wprowadzić minimalizm w domu? Wystarczy 10 kroków
1. Zrób porządek w schowkach, szafkach i zakamarkach
To właśnie uporządkowanie przestrzeni jest podstawą do stworzenia minimalistycznego wnętrza. Jak to zrobić? Powoli i metodycznie. Przeglądając swoje rzeczy, zastanów się, czy z nich korzystasz, czy są praktyczne lub czy sprawiają Ci radość. Jeśli nie, nie miej skrupułów, by się ich pozbyć – postaraj się je sprzedać lub oddać komuś, komu przyniosą więcej pożytku.
Czego można pozbyć się z domu? Przejrzyj wszystkie stare pościele i ręczniki, sprawdź pudło z pamiątkami, posegreguj kable przechowywane w jednym pudle, oddaj zabawki, którymi nie bawią się już Twoje dzieci, pozbądź się nieużywanych akcesoriów kuchennych i… sam będziesz wiedział, jakie zakamarki jeszcze powinieneś przejrzeć.
2. Uporządkuj szafę z ubraniami
Utrzymanie porządku w szafie z ubraniami jest dla Ciebie ogromnym wyzwaniem? Najprawdopodobniej masz za dużo ciuchów! Wyrzuć wszystkie ubrania z szafy i po kolei sprawdzaj każdy z nich. Zastanów się, czy go używasz, czy od lat wisi w szafie. Pozbądź się nieużywanych ubrań i postaraj się w swojej minimalistycznej sypialni stworzyć kapsułową szafę, dzięki której bałagan oraz poranne ubieranie się przestaną być problematyczne.
Zobacz również: Porządki w szafie krok po kroku – jak wprowadzić minimalizm w szafie?
3. Pozbądź się zbędnych mebli
W Twoim mieszkaniu są meble, których nie używasz? Pozbądź się ich. Mało funkcjonalne meble, które tylko zagracają przestrzeń, nie są zgodne z ideą minimalizmu. Zadbaj o to, by każdy z mebli w Twoim domu był zarówno piękny, jak i praktyczny.
4. Usuń niepotrzebne dekoracje
Porcelanowe figurki, skarbonki, pamiątki znad morza i inne drobne dekoracje zawsze sprawiają wrażenie chaosu. Jeśli na Twoich półkach stoi dużo drobiazgów, pozbieraj je i oddaj lub – jeśli są zniszczone – wyrzuć. Co posiada minimalista i jakie dekoracje sprawdzą się w minimalistycznym mieszkaniu? Do minimalistycznego salonu w miejsce małych bibelotów kup jedną lub dwie większe dekoracje, np. wazon i duży zegar, które będą wyglądały efektownie, ale nie zagracą przestrzeni.
5. Naprawiaj i przerabiaj
Minimalizm we wnętrzach to również ograniczenie kupowania kolejnych elementów wyposażenia. Jeśli masz w domu mebel lub dekorację, która nie podoba Ci się w obecnej formie, spróbuj przerobić ją własnymi siłami tak, by pasowała do nowej koncepcji wnętrza.
6. Wprowadź minimalizm w łazience
Toniesz w kosmetykach? Jeśli chcesz rozpocząć minimalistyczny styl życia, zastanów się nad tym, jakie kosmetyki Ci służą, a nowości testuj z rezerwą. Skończ szampony czy kremy, które stoją otwarte i kolejne kup dopiero wtedy, gdy zapasy zaczną się wyczerpywać. Zwróć uwagę na ekologiczne kosmetyki w papierowych opakowaniach – szampon w kostce może okazać się równie skuteczny, jak ten w kolejnej plastikowej tubie.
7. Zadbaj o prostotę we wnętrzu
Dobierając meble, wybieraj te proste w formie i funkcjonalne. Zadbaj o to, by zachować wrażenie otwartej przestrzeni. Nie zapełniaj na siłę pustych kątów i nie wieszaj na ścianach kolejnych obrazków. Puste przestrzenie idealnie współgrają z ideą minimalizmu.
8. Zmień nawyki zakupowe
Wprowadzenie minimalizmu w domu to nie tylko metamorfozy wnętrza, ale również zmiana codziennych nawyków. Jeśli chcesz prowadzić minimalistyczny styl życia, zwróć uwagę na to, jak planujesz swoje zakupy spożywcze. Od teraz na zakupy zawsze jeździj z wcześniej przygotowaną listą, którą stworzysz na podstawie planu posiłków na cały tydzień.
Taki plan sprawi, że jedzenie przestanie się marnować, a Ty nie będziesz znajdować w głębi lodówki zepsutych pomidorów czy napoczętych i spleśniałych serków. Regularnie sprawdzaj również swoją półkę na suche produkty i uzupełniaj zapasy tylko wtedy, gdy poszczególne rzeczy zaczynają się kończyć.
9. Żyj w bliskości z naturą
Minimalizm to również otaczanie się naturalnymi materiałami. Urządzając swoje wnętrze, nie bój się stawiać na meble z naturalnego, litego drewna. Te o prostej konstrukcji i w jasnym kolorze świetnie wpasują się w każde mieszkanie minimalisty. Nie zapomnij również o roślinach. Otaczanie się zielenią świetnie wpływa na nasze samopoczucie, a naturalne rośliny pięknie prezentują się we wnętrzach.
10. Wybieraj jasne kolory
Jeśli masz taką możliwość, odśwież ściany w swoim domu i pomaluj je na jasne kolory. Biel, jasne szarości i beże sprawiają, że wnętrza wyglądają na większe i bardziej przestronne, a im więcej przestrzeni, tym lepiej dla minimalistycznego wnętrza.
Minimalizm to styl życia, który z roku na rok będzie stawał się coraz bardziej popularny i ceniony. Warto zaprzyjaźnić się z nim już dziś. Wystarczy kilka prostych kroków, by sprawić, że przestrzeń, którą się otaczasz, stanie się bardziej minimalistyczna.