Jak zrobić siedzisko ze skrzyni wojskowej?
Ta skrzynia pierwotnie służyła do transportowania amunicji. Proste, sosnowe deski, solidne okucia - oto materiał wyjściowy do skrzyni-siedziska.
Potrzebujesz:
skrzynia wojskowa drewniana
pianka tapicerska lub inna o grubości ok 7 cm lub więcej
watolina
tkanina na siedzisko
kółka meblowe, jeżeli chcemy mieć ruchome siedzisko
farba do pomalowania okuć (np. w sprayu) i uchwytów
farba akrylowa do malowania skrzyni
kawałek taśmy lub materiału na uchwyt
wosk lub lakier do wykończenia
taker ze zszywkami
taśma malarska
wiertarka
papier ścierny
wata szklana
pędzle lub wałki
śrubokręt krzyżakowy
Umyj dokładnie skrzynię wodą z detergentem i odkręć, o ile to możliwe, wszystkie metalowe elementy. Warto dodatkowo oznaczyć okucia, uchwyty oraz zawiasy, dzięki temu bez problemu przykręcisz je na to samo miejsce.
Elementy metalowe najlepiej wygładzić watą stalową, która nie porysuje ich powierzchni. Następnie odnowić farbą do metalu lub lakierem w sprayu.
Szlifując dążcie do efektu gładkiej, równiej powierzchni. Po szlifowaniu całość trzeba koniecznie odpylić, np. odkurzaczem oraz przetrzeć wilgotną szmatką.
Niestety nie wszystkie metalowe części udało się odkręcić. Po zabezpieczeniu pomalowano je ftalową farbą do metalu. Czas schnięcia takiej powłoki to przynajmniej 12 godzin.
Jeśli wnętrze waszej skrzyni jest ładne, zamiast malować możecie zastosować technikę przecierania gąbką. Rozcieńczcie farbę w proporcjach 5 do 1 i gąbką kuchenną nałóżcie dwie warstwy.
Wojskowe skrzynie zazwyczaj pokryte są zielonkawą powłoką. W tym projekcie nie została usunięta, a całość pomalowano kryjącą farbą akrylową. Jeśli jednak zależy wam na naturalnym kolorze drewna oraz chcecie podkreślić słoje trzeba zeszlifować wierzchnią warstwę. To bardzo pracochłonne zadanie, ale niezastąpiona okazuje się tu szlifierka elektryczna.
Skrzynię można wykończyć woskiem lub lakierem, ważne aby zrobić to przed pracami tapicerskimi.
Gąbkę do wymiarów siedziska najlepiej i najłatwiej dociąć nożem tapicerskim, opcjonalnie można użyć nożyka do tapet lub ostrego noża kuchennego.
Następnie zaznacz i wytnij tunele, w których ukryją się deski z wieka skrzyni. Powinny one mieć głębokość ok. 2 cm. Piankę możesz przykleić do wieka, np. klejem to tkanin w sprayu.
Robiąc siedzisko warto skorzystać z dodatkowej wyściółki jaką jest watolina. Zabezpiecza ona, zwłaszcza rogi obicia przed przetarciem i dodatkowo poprawia komfort siedzenia. Zamiast watoliny można wykorzystać również fizelinę. Watolinę i tkaninę docinamy tak, aby z każdej strony został dodatkowy pas ok 4 cm.
Tapicerowanie rozpoczynamy od boku z zawiasami. Tkaninę i watolinę mocujemy tutaj na krawędzi skrzyni, w pozostałych przypadkach zszywki możemy wbić na wieku. Ułatwicie sobie to zadanie jeśli przyczepicie obicie najpierw w kluczowych punktach, a potem uzupełnicie zszywki.
Po przymocowaniu wszystkich metalowych elementów, montujemy kółka. Warto wcześniej wykonać otwory o średnicy mniejszej niż wkręty.
Zapraszam też na mój blog, na którym nałogowo przetwarzam stare meble i inne przedmioty.