DIY: Jak zrobić podkładkę z filcu?
Tym razem pokażę jak zrobić podkładkę pod talerz z filcu. Filc uwielbiam, jest bardzo wdzięcznym materiałem. Szeroka gama grubości tego materiału pozwala nam użyć go do różnych celów. Najlepszą jego cechą jest fakt, iż się nie strzępi. Jaka to wygoda!
Do wykonania podkładki potrzebuję dwóch kolorów filcu - szarego na bazę oraz żółtego jako dodatek. Oba materiały koniecznie muszą być jednakowej grubości. Moja podkładka będzie w modnym kształcie heksagonu - zarówno ta większa jak i ta mniejsza. Ale po kolei.
Aby uzyskać idealny kształt potrzebuję na kawałku kartonu wykreślić heksagon, kierując się prostymi zależnościami z geometrii.
Zakładam iż bok podkładki będzie miał długość 20 cm. Rysuję na kartonie pionową linię długości 40 cm. W połowie jej długości, po jednej stronie linii, przy pomocy kątomierza zaznaczam kąt równy 60 stopniom oraz 120 stopniom. Analogicznie postępuję po drugiej stronie linii. Zaznaczone punkty łączę odcinkami długości 20 cm ze środkiem pierwszej linii. Otrzymuję coś na kształt gwiazdy. Wystarczy po kolei połączyć każdy wierzchołek aby otrzymać idealnie wykreślony heksagon. To będzie mój szablon.
Dokładnie wycinam go skalpelem pomagając sobie długą linijką lub poziomicą. Szablon przykładam do kawałka filcu i również dociskając linijką każdy bok, odcinam mój kształt heksagonu. Starajcie się nie przesuwać filcu i szablonu.
Mogę zostawić taką formę i już będzie ona spełniała swoją funkcję. Jednak mój pomysł na podkładkę jest odrobinę rozbudowany o dodatkowy heksagon. Mały kształt, wkomponowany w większą część, będący miejscem np. na kubek. Będzie to heksagon o boku 4 cm. Postępowanie z szablonem dokładnie takie samo jak powyżej. Ale już wycięcie będzie inne...
Aby uzyskać zamierzony efekt idealnego spasowania małego heksa z otworem w takim samym kształcie, w dużej podkładce, muszę wykonać cięcie równocześnie przez oba materiały. Potrzeba więcej siły aby docisnąć szablon i poradzić sobie z przecięciem obu kawałków filcu na raz.
Część szarą odkładam, a w to miejsce uzupełniam heksagonem żółtym. Teraz podkładka jest taka jaką sobie wymyśliłam. Możecie wybierać dowolne kolory kierując się wystrojem swojego salonu, nawet możecie poeksperymentować z innymi kształtami.
Powodzenia!
Więcej pomysłów znajdziecie na: Baba Ma Dom. Zapraszam!