3 pomysły na zabudowę kuchenną
Zabudowa kuchenna musi być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna, ponieważ jest to często eksponowane miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. Warto poznać kuchenne rozwiązania aranżacyjne, dzięki którym nasze ulubione pomieszczenie stanie się przytulne i eleganckie.
Zrezygnuj z górnej zabudowy
Jednym z pomysłów na stworzenie oryginalnej kuchni jest zrezygnowanie z montowania górnej zabudowy. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń możemy zagospodarować w funkcjonalny sposób, na przykład wieszając relingi, listwy magnetyczne, półki, koszyki na zioła i przyprawy. W miejscach, w których zazwyczaj znajdują się szafki, mogą zawisnąć rodzinne fotografie, inspirujące plakaty lub ceramiczne wzory. Należy pamiętać, że rezygnując z górnej zabudowy, pozbawiamy się miejsca do przechowywania kuchennych przedmiotów, dlatego jest to forma aranżacji przeznaczona dla osób, które mają osobne miejsce dla tych produktów.
Wysoko, jeszcze wyżej!
Posiadacze kuchni o dużym metrażu często decydują się na wysoką zabudowę – od podłogi aż po sufit. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie zabraknie miejsca na przechowywanie sprzętów kuchennych. Wysoka zabudowa pozwala na eleganckie zabudowanie lodówki czy piekarnika. Jest to funkcjonalne i wizualnie czyste rozwiązanie. Jednak może ono przytłoczyć swoim rozmiarem pomieszczenie – należy pamiętać, że pasuje do dużych, jasnych kuchni z wieloma oknami lub tarasem. Dodatkowo niskie osoby muszą pamiętać o stołku lub drabinie, dzięki której sięgną po wszystkie, wysoko ułożone przedmioty.
Tradycyjna polska kuchnia
Najczęściej spotykana w polskich domach jest kuchnia z górną i dolną zabudową. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, które nie przytłacza kuchni oraz pasuje do mniejszych i większych pomieszczeń. Taką kuchnię charakteryzuje ciekawa ekspozycja mebli, jak i dodatków, ponieważ można zdecydować się na pełne szafki, witryny lub interesujące półki na kieliszki czy butelki.