Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

9 pomysłów na oryginalny stolik kawowy, który odmieni Twój salon!

Pomysł na stolik kawowy jest kluczowy w urządzaniu przestrzeni wypoczynkowej w salonie. Wokół niego skupia się przecież reszta mebli, to on jest w centrum aranżacji. Oryginalny stolik kawowy może podkreślić szykowność kanapy albo nadać charakteru prostym fotelom. Nie można zapomnieć o jego aspekcie praktycznym – podczas weekendowego relaksu przyda się do odstawienia filiżanki po kawie, a przy spotkaniu z przyjaciółmi będzie można umieścić na nim drinki i przekąski. Sprawdź 9 najciekawszych pomysłów na stolik kawowy!

Pomysł na stolik kawowy – który wybierzesz?

Dobrze dobrany stolik kawowy może być nie tylko praktycznym dodatkiem do kanapy i foteli, ale także ozdobą wnętrza. Oryginalne stoliki kawowe przykuwają uwagę, wzbogacają aranżację, a nawet ją definiują! Sprawdź, na jakie meble warto zwrócić uwagę i jakie pomysły na stolik kawowy DIY warto wypróbować w tym sezonie.

1. Oryginalny stolik kawowy decoupage

Technika ozdabiania o nazwie decoupage cieszy się popularnością już od wielu lat – jest prosta, niedroga i pozwala na szybką odmianę wyglądu ozdabianego przedmiotu. Choć dekorować w ten sposób można bardzo różne pudełka, szafki, stoliki i ławy, drewno jest szczególnie wdzięcznym materiałem. Jak więc zrobić stolik decoupage?

Drewniany stolik oszlifuj papierem ściernym i oczyść z pyłu. Następnie pomaluj go 2-3 warstwami jasnej farby akrylowej. Jeśli zależy Ci na postarzeniu mebla, jego brzegi muśnij farbą w ciemnym kolorze – gdy wyschnie, potrzyj ją świeczką. Stolik pomaluj jeszcze jedną warstwą jasnej farby. Gdy przeschnie, całą powierzchnię lekko przetrzyj papierem ściernym, odsłaniając ciemniejszą emalię. Motywy wycięte z serwetek lub specjalnego papieru do decoupage’u przyklej do drewna klejem i lakierem 2w1. Gdy wyschną, kilkukrotnie zalakieruj stolik – decoupage ma wywołać wrażenie, że naklejone wzory są namalowane. Gotowe!

2. Stolik kawowy w stylu ludwikowskim

Klasyczny styl ludwikowski wykształcił się we Francji XVII i XVIII wieku. Tak naprawdę można nazwać w ten sposób trzy style: barokowy z czasów Ludwika XVI, rokokowy z okresu panowania Ludwika XV i klasycystyczny przypadający na rządy Ludwika XVI. Meble barokowe są dość ciężkie i mocno zdobione, rokokowe lekkie i finezyjne, a klasycystyczne nieco geometryczne.

Stoliki kawowe „Ludwik” mogą czerpać inspiracje z każdego z tych stylów. Będą pasować do wnętrz klasycznych, urządzonych antykami i przedmiotami stylizowanymi na meble z dawnych lat. Jeśli jednak przepadasz za nowoczesnymi aranżacjami, wcale nie musisz rezygnować z tego dość wymagającego mebla – stolik „Ludwik” może interesująco zaprezentować się w otoczeniu współczesnych designerskich sprzętów i kontrastujących dodatków.

3. Stolik kawowy z pnia

Stolik z pnia drzewa to idealne rozwiązanie do domku za miastem, zwłaszcza urządzonym w stylu rustykalnym, alpejskim, boho lub scandi. Wszystko, czego potrzebujesz to duży, pozbawiony korników pień drzewa.

Na początek musisz dokładnie go oczyścić z piasku, pyłu i pozostałości roślin – przemyj go wilgotną szczotką z dodatkiem detergentu. Zrób to ostrożnie, nie warto niepotrzebnie namaczać drewna. Następnie pieniek pozostaw w suchym, przewiewnym miejscu do dokładnego wyschnięcia. Jeśli chcesz, by Twój stolik był gładki, możesz oczyścić go z kory. Następnie oszlifuj drewno i zabezpiecz bejcą lub lakierem.

4. Stolik kawowy ze szpuli

Szukasz oryginalnego mebla do salonu w stylu industrialnym? Przygotuj stolik ze szpuli po kablach! Wszystko, co musisz zrobić, to oszlifować ją i pomalować farbą do drewna, bejcą lub lakierem – zależy to od kolorystyki aranżacji, w której chcesz stolik wykorzystać.

Jeśli urządzasz postindustrialny loft, nie ingeruj zbytnio w wygląd szpuli, wystarczy, że zabezpieczysz jej powierzchnię. Jeśli jednak chcesz ustawić mebel w mniej surowym wnętrzu, pomaluj go na biało – będzie wówczas pasować nawet do pogodnych aranżacji w stylu shabby chic. Cenisz boho, eklektyzm, za to nie lubisz nudy? Pomaluj szpulę na intensywny kolor i przewiąż ją grubym sznurem. Dodatkowo blat możesz wykleić techniką decoupage’u lub ułożyć na nim taflę szkła.

5. Stolik kawowy na jednej nodze

Drewniany okrągły stolik na jednej nodze to klasyka kojarząca się ze stylem francuskiego bistro i dawnych kawiarni, w których zbierała się artystyczna bohema. Model wykonany z drewna będzie pasował do stonowanych aranżacji inspirowanych stylem prowansalskim.

Stolik na jednej nodze może być nieco zbyt wysoki do ustawienia przed kanapą, wraz z krzesłem lub fotelem umieść go więc na obrzeżu pomieszczenia – np. przy balkonie, pod ścianą w kuchni czy w rogu salonu. Mały stolik z jedną nogą sprawdzi się też jako mebel pomocniczy lub po prostu jako ozdoba – w takim wypadku sięgnij po oryginalnie zaprojektowany model ze szkła, metalu czy marmuru.

6. Stolik kawowy w stylu skandynawskim

Styl scandi cieszy się dużą popularnością i to zupełnie zasłużenie – jest pogodny, praktyczny i bezpretensjonalny. Stolik kawowy w stylu skandynawskim to lekki mebel zwykle utrzymany w jasnych barwach.

Najczęściej jest wykonany z drewna, ale może też posiadać elementy z delikatnego metalu czy przejrzystego szkła. Jego zaletą (i innych mebli scandi) jest to, że tak naprawdę pasuje do wszystkich aranżacji – możesz więc po niego sięgnąć nawet jeśli wystrój Twojego domu nie czerpie ze skandynawskich inspiracji.

7. Stolik kawowy z palet

Wraz z rozwojem ekotrendów drewniane palety stały się popularnym materiałem do tworzenia mebli DIY. Wyposażenie z palet jest bardzo tanie, wygodne i co najważniejsze zgodne z ideą less waste. Stolik z palet to jeden z najłatwiejszych mebli do wykonania.

W zasadzie wystarczy połączyć ze sobą dwie palety i ewentualnie dołączyć do nich kółka. Poeksperymentuj z wykończeniem drewna – dzięki temu dopasujesz wygląd stolika do dowolnej aranżacji. Znakomicie sprawdzą się bejce, które nadają drewnu kolor przy zachowaniu jego struktury. Warto też wypróbować różne techniki ozdabiania drewna, np. postarzanie czy bielenie.

8. Stolik kawowy w stylu japońskim

Styl japoński we wnętrzach opiera się na funkcjonalnym minimalizmie, kreatywnej naturalności i niewymuszonej elegancji. Bardzo ważne są naturalne materiały, atmosfera komfortu i starannie dobrane kolory. Stolik japoński jest więc propozycją dla osób ceniących szlachetną prostotę, poszukujących subtelnego mebla do starannie przemyślanej aranżacji.

Możesz połączyć go z różnymi stylami urządzania wnętrz – będzie świetnie wyglądał w aranżacjach eklektycznych i boho, ale też znakomicie dopasuje się do industrialnego loftu, a nawet wnętrza klasycznego. Jednak w 2021 roku niski stolik japoński najlepsze wrażenie wywoła we wnętrzu z elementami skandynawskimi – zgodnie z zasadami modnego stylu japandi.

9. Stolik kawowy ze skrzynek

Niegdyś podyktowane oszczędnością i ekscentryzmem, dziś meble ze skrzynek na stałe zagościły w świecie designu. W 2021 roku świetnie wpisują się w trendy ekologiczne i ideę less i zero Waste. Choć mogą Ci się wydawać zbyt surowe, daj im szansę – wszystko zależy bowiem od wykończenia, które im nadasz.

Stolik kawowy ze skrzynek po owocach jest prosty, ale nie znaczy to, że jest nudny. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu pojemników, odpowiedniej kolorystyce i przemyślanym dodatkom (kółka, szklany blat itp.) możesz stworzyć mebel, którego nie powstydziliby się doświadczeni projektanci.

Jesteśmy pewni, że nasze pomysły na stoliki kawowe zainspirują Cię do szukania nowych rozwiązań do Twojego salonu. Szczególną uwagę zwróć na meble z naturalnych materiałów, również te z palet i skrzynek – ekologia to trend w designie i aranżacji wnętrz, za którym zdecydowanie warto podążać.


Inne artykuły w tej kategorii

Top 10 foteli do czytania w 2024 roku

Top 10 foteli do czytania w 2024 roku

Modny salon w 2021 roku – jak go urządzić? Sprawdź topowe trendy

Modny salon w 2021 roku – jak go urządzić? Sprawdź topowe trendy

Kominek i telewizor na jednej ścianie – czy to dobry pomysł? Sprawdzamy

Kominek i telewizor na jednej ścianie – czy to dobry pomysł? Sprawdzamy

Jak ustawić meble w salonie? Praktyczne porady

Jak ustawić meble w salonie? Praktyczne porady

Dekoracje stołu na co dzień – 5 pomysłów na aranżację stołu w salonie

Dekoracje stołu na co dzień – 5 pomysłów na aranżację stołu w salonie

Jak wybrać fotel? Jaki fotel wypoczynkowy najlepiej się sprawdzi?

Jak wybrać fotel? Jaki fotel wypoczynkowy najlepiej się sprawdzi?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.