Pomysły na żywopłot. Inspiracje oraz pielęgnacja
Ściana zieleni przeniesie nas w scenerię rodem z „Tajemniczego Ogrodu”. Nada naszej posesji unikatowego sznytu, elegancji, klasy. Pomoże ukonstytuować ścieżki i alejki, połączyć i rozdzielić strefy ogrodu, będzie chronić nas przed wzrokiem wścibskich sąsiadów i przechodniów. Żywopłot uzupełni tradycyjne ogrodzenie lub je zastąpi, stanie się jedynym z elementów wielopoziomowej roślinnej konstrukcji lub samodzielnym, przykuwającym wzrok detalem.
Choć pełni istotne funkcje użytkowe, na główny plan wysuwa się estetyka. Żywopłoty odcinają naszą posesję od wiatru i zapobiegają powstawaniu przeciągów, jednak kochamy je za te niecodzienne, fantazyjne kształty lub geometryczne formy jak od linijki. Stanowią integralną część ogrodu, dlatego kluczowe jest ich zaaranżowanie w harmonii z otoczeniem. Dużym powodzeniem cieszą się żywopłoty w klasycznej formie, przycinane aż do uzyskania idealnej bryły prostopadłościanu, kuli czy nieregularnej bryły. Doskonale wpiszą się w ramy klasycznego ogrodu, uporządkowanego i precyzyjnie zaplanowanego, w którym każdy element, każda rabata czy krzew, mają swoje, ściśle określone miejsce. Pamiętajmy jednak, że prace pielęgnacyjne nie ograniczają się w tym przypadku tylko do podlewania.
Z igiełek lub kwiatów
Żywopłoty powstają przede wszystkim z roślin iglastych. Jeśli jesteśmy zwolennikami mniej konwencjonalnego podejścia do tematu, zwróćmy uwagę na możliwości, jakie dają nam drzewka liściaste, np. graby lub buki, charakteryzujące się gęstym listowiem. Najbardziej oryginalnie prezentuje się żywopłot liściasty przycięty do regularnego kształtu – jest jakby zawieszony, góruje nad otoczeniem.
Z pewnością zaskoczy nas żywopłot z kwitnących krzewów (tak, to też żywopłot!). Wprowadzi do naszego ogrodu kolor, świeżość – prezentuje się kobieco, uroczo, delikatnie. Zbudujemy go na bazie lilaków, forsycji, krzewuszek czy hortensji. Jeśli nie boimy się zaś łamać konwenansów, zdecydujmy się na połączenie kilku gatunków krzewów o różnobarwnych liściach.
Zielona ściana i nie tylko
Ściana zieleni pozwoli na odgrodzenie naszej posesji od sąsiadów, uchroni nas też przed wzrokiem przechodniów. „Poza tym żywopłoty pełnią jeszcze funkcje wspanialej izolacji pyłu, kurzu, wiatru i hałasu – wskazuje Marek Turski ze Szkółki Blumkowsky. Najważniejszą ich cechą jest pozytywny wpływ na człowieka, stwarzają odpowiedni mikroklimat, zapewniając idealną wilgotność powietrza. Ponadto są wspaniałymi producentami tlenu - warto tu wyróżnić buki i graby, które są zaliczane do grupy drzew o najwyższym wskaźniku produkcji tlenu” – podkreśla.
Dzięki żywopłotom możemy kreatywnie zarządzać przestrzenią w ogrodzie, jednak największą uwagę powinniśmy zwrócić na estetykę danych rozwiązań. „Rośliny takie jak bukszpan wiecznie zielony i cis pospolity mogą wyznaczać różnego rodzaju wzory, także geometryczne - inspirowane barokiem. Mniej konwencjonalnymi zastosowaniami są mocne formy żywopłotów umieszczane w centralnej części ogrodu bądź dzielące ogród na różne przestrzenie – do ich wykonania często stosowane są takie gatunki jak kosodrzewina w różnych odmianach, choina kanadyjska lub różne gatunki tawuł. Tworzą wówczas mocne, jednogatunkowe formy często o różnej szerokości. Dzięki żywopłotom w ogrodach współczesnych uzyskamy wnętrza ogrodowe od salonów ogrodowych po wnętrza rekreacyjne. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym współcześnie są też labirynty, które cieszą się dużym powodzeniem w przestrzeniach publicznych, ale również w założeniach prywatnych” – wymienia możliwości Przemysław Janusz z Pracowni Architektury Krajobrazu Januszówka z Bielska-Białej, arborysta, inspektor terenów zielonych.
Żywopłot: jak i gdzie?
Jak zaprojektować żywopłot w ogrodzie? Jak wspominaliśmy, ta piękna roślinna konstrukcja znakomicie nadaje się do przedzielenie danych sektorów w ogrodzie. Jeśli wydzieliliśmy na posesji strefę relaksu, z leżakami, hamakiem, paleniskiem, zielona ściana pozwoli nam na odizolowanie go od otoczenia – obrazów i hałasów biegnących z położonej obok alejki czy też wnętrza domu. Pamiętajmy, że konieczne jest jego wpasowanie w specyfikę ogrodu oraz stworzenie estetycznego połączenia z pozostałymi roślinami. „Żywopłot powinien tworzyć całość z wnętrzem ogrodu, jest także doskonałym tłem dla roślin, w przypadku jasnych roślin – wskazany będzie ciemny żywopłot i odwrotnie. Żywopłoty są doskonałym materiałem do uzyskiwania mocnych form pochodnych bądź kontrastowych, tworząc wielowarstwowe kompozycje będące dla siebie naprzemiennie tłem i pierwszym planem np. pęcherznica kalinolistna w odmianie 'Luteus' oraz 'Diabolo'. Należy pamiętać, że żywopłot to nie płaska ściana tylko forma odczytywana w 3 wymiarach” – zwraca uwagę Przemysław Janusz.
Żywopłot może mieć formę kilkumetrowych odcinków lub ciągnąć się przez całą posesję, może być też złożony z kilku „urwanych” kawałków. Poza tym choć żywopłot kojarzy nam się raczej z linią prostą, nic nie stoi na przeszkodzie, by poprowadzić go po łuku lub nadać inne, fantazyjne kształty.
Jak dbać o żywopłot?
Zakładanie żywopłotu to inwestycja długoterminowa. Przypomina nieco wychowywanie dziecka. Na początku musimy otaczać go opieką, obdarzać uwagą, dbać i pielęgnować, aby za kilka lat stał się niemal samodzielny. Musimy pamiętać o jego regularnym cięciu, a już za kilka lat nasz ogród otoczy piękna, zwarta ściana zieleni. Nie powinniśmy bać się przycinania – możemy być pewni, że rośliny zareagują na ten zabieg pozytywnie. Podstawową zasadą przycinania jest systematyczność. Jeśli zaniechamy formowania, żywopłot nadmiernie rozrośnie się na szerokość, a przywrócenie pierwotnego, zaplanowanego kształtu może stać się niemożliwe. Pierwsze cięcie żywopłotu przeprowadzamy wiosną, kiedy nie musimy się już martwić o przymrozki, a kolejne – przynajmniej raz do roku.
Kup gotowy żywopłot
Na szczęście, czas od momentu posadzenia do pierwszego przycinania można znacznie skrócić – wystarczy, że zakupimy nie małe sadzonki drzewek i krzewów, a młode, ale uformowane już rośliny. Dzięki temu nasz ogród od razu osiągnie pożądany wygląd. „Żywopłoty w formie gotowych bloków nie są formą trudną do sadzenia. Można dokonać tego samodzielnie – mówi Marek Turski ze Szkółki Blumkowsky. W celu posadzenia należy wykopać doły o głębokość i szerokości 40 cm. Gotowe moduły wstawia się w przygotowane doły, jeden za drugim, jak klocki lego. Nie ma konieczności wyjmowania ich z opakowań, gdyż te w przeciągu miesiąca czasu ulegają rozkładowi. Potem należy już tylko kilka razy w roku zadbać o odpowiednie przycięcie, co zapewni im też dodatkowe rozkrzewianie się” – tłumaczy.
Żywopłoty to interesujący sposób na ożywienie ogrodu, nadania mu unikatowego szyku. Zaplanujmy go z uwagą, precyzyjnie – pamiętajmy, że bryły na stałe wpiszą się w rysunek naszej posesji.