Jak urządzić pokój nastolatce? Miejsce na sen, naukę i hobby
Urządzenie pokoju dla nastolatki nie jest prostą sprawą, ponieważ pomieszczenie takie musi spełniać wiele funkcji. Jest to przede wszystkim miejsce do wypoczynku i snu, ale również do nauki i spędzania czasu. Musi więc sprzyjać relaksowi, zapewniać dobry sen dzięki wyborowi odpowiednich, wygodnych mebli, a także pobudzać kreatywność, inspirować do działania oraz - oczywiście - umożliwiać zabawę czy realizowanie pasji. Dla nastolatek bardzo istotne jest również wyrażanie swojej indywidualności, dlatego przy urządzaniu pokoju nie można kierować się tylko rozsądkiem i względami użyteczności, ale trzeba wziąć pod uwagę również i tę kwestę.
Najlepszym wyjściem będzie połączenie zdroworozsądkowego podejścia rodzica i kreatywnego - nastolatki. To rodzice powinni widzieć, jak urządzić miejsce do nauki oraz zapewnić komfort snu, dziecko zaś samo może zająć się pozostałymi kwestiami, tj. przede wszystkim względami estetycznymi. Bardzo istotne jest, by umieć znaleźć kompromis.
Nastolatki zwykle mają dość nietypowy gust, na przykład najchętniej urządziłyby cały pokój w kolorze czerni. Być może takie rozwiązanie byłoby jak najbardziej zgodne z aktualnymi zainteresowaniami na przykład fanki rocka, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że nie byłoby to najlepsze miejsce do nauki.
Rodzice muszą więc czuwać i ewentualnie negować zbyt ekstrawaganckie pomysły. Jednocześnie nie można urządzić pokoju dla nastolatki bez porozumienia z nią, ponieważ na pewno nie będzie czuła się w nim dobrze jeśli wnętrze nie będzie współgrało z jej osobowością.
Bardzo ważnym warunkiem, jaki musi spełniać pokój nastoletniego człowieka, który przecież spędza w nim sporą część dnia i wykonuje bardzo różne czynności, jest funkcjonalność. Pokój musi spełniać rolę sypialni, pokoju dziennego, pokoju do nauki (ma być czymś w rodzaju gabinetu, a nawet biblioteki), a także bawialni - pokoju do przyjmowania gości. By było to możliwe, konieczne jest wyposażenie go w odpowiednie meble. Prócz wygodnego łózka, w pomieszczeniu powinna znaleźć się też kanapa czy choćby fotele bądź pufy, na których będzie można siedzieć podczas wizyty znajomych. Oprócz biurka do odrabiania lekcji i nauki przyda się też niewielki stolik - zwykły bądź typowy stolik kawowy.
Jeśli przestrzeń jest niewielka, warto postawić na ciekawe rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Dobrym wyjściem będzie na przykład rozkładana sofa zamiast łóżka, która w nocy będzie służyć jako miejsce do spania, zaś w dzień - jako komfortowa kanapa. Jeżeli nie ma miejsca na fotele, można zakupić pompowane meble, które są zabawne, wygodne i ciekawe w wyrazie.
Pokój nastolatki powinien też posiadać sporo regałów i półek, na których dziecko umieści książki, a także wszelkie przedmioty związane nie tylko ze szkołą, ale i z pasjami. Zwykle są to płyty, bibeloty, zdjęcia czy kolekcje rozmaitych przedmiotów. Ich miejsce trzeba uwzględnić w planowaniu pokoju, podobnie jak inne rzeczy związane z tym, czym nastolatka się interesuje i co lubi. Czasami będzie to konieczność wygospodarowania miejsca na sztalugi, czasami - na instrumenty muzyczne, innym zaś razem - na kącik dla kota, w którym zmieści się domek i kuweta pupila.