Jak kłaść tapetę - jakich błędów unikać podczas tapetowania
Wzorzyste, kwieciste, w grochy lub gładkie. Papierowe, flizelinowe i tekstylne. Okres swojej świetności przeżywały w latach 70. i 80., jednak w ostatnim czasie designerzy ogłosili ich wielki comeback. Tapety, bo o nich mowa, z wielką klasą i rozmachem wracają zatem na aranżacyjne salony!
I tak, po okresie boazerii, a kolejno baranków i gładzi, tapetowe wariacje znowu mają się doskonale. Nic w tym jednak dziwnego! Gustowny ścienny dekor potrafi nie tylko ocieplić domową przestrzeń, ale również dodać jej wytwornej elegancji. Zanim jednak zabierzesz się za wyklejanie ścian, starannie się do tego przygotuj. W poniższym tekście serwujemy krótki poradnik tapetowania i podpowiadamy jak uniknąć podstawowych błędów, których ściany nigdy nie wybaczają.
Jak przygotować ściany do tapetowania?
Jeśli wybór wymarzonej tapety masz już za sobą, najwyższy czas, aby zabrać się za przygotowanie podłoża. Ściany wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych, należy zaszpachlować i oszlifować, zaś powierzchnię pomalowaną farbą olejną, przetrzeć papierem ściernym. Nierzadko zdarza się, że ściany pokrywa gruba warstwa starej tapety. Wówczas starannie zwilż je preparatem do odklejania tapet, a kiedy nasiąkną, zeskrob przy pomocy szpachli. Wyjątkiem są nowoczesne tapety winylowe - w ich przypadku wystarczy, że zerwiesz jedynie wierzchnią warstwę produktu. Zanim przystąpisz do przyklejania tapety, upewnij się, że ściany są suche, równe i gładkie. Wszelkie dziury i pęknięcia należy zasklepić masą szpachlową. Kiedy wyschnie, jej nadmiar można łatwo usunąć przy pomocy papieru ściernego. Oprócz tego należy pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazdek oraz usunięciu ze ścian wszystkich gwoździ i wkrętów. Kolejną istotną czynnością jest gruntowanie, które zapewni tapecie lepszą przyczepność. Od zabiegu należy odczekać 24 godziny.
Jak przygotować pasy tapety do klejenia?
Podczas gdy ściana będzie schnąć po gruntowaniu, możesz ją zmierzyć (bez listwy podłogowej) i rozpocząć przygotowywanie pasów tapety. Pobrane wymiary należy przenieść na rozwiniętą rolkę ułożoną na podłodze i zaznaczyć je ołówkiem. Tnąc kolejne pasy pamiętaj, aby na każdym z nich zostawić zapas o długości około 5 cm. Finalnie nadmiar tapety wytniesz specjalnym nożem do papieru. Zaznaczamy, że aby uzyskać idealnie równe brzegi tapety wzdłuż sufitu i listew podłogowych, należy przycinać bryty jeszcze przed wyschnięciem kleju. Ostatnio największą furorę robią wzorzyste tapety, których bryty należy do siebie starannie dopasować. Jeżeli wzór jest powtarzalny, radzimy przycinać pasy w miarę tapetowania. Pamiętaj również, że w przypadku tapet o powtarzalnym wzorze należy wziąć pod uwagę większą ilość rolek przy zakupie. Przy wzorach niewymagających dopasowania, wszystkie pasy tnie się tak samo i odcina z rolki. Przed przystąpieniem do klejenia konieczne jest narysowanie na ścianie tak zwanej linii bazowej. To właśnie od niej zaczniesz przyklejanie kolejnych pasów tapety.
Jak rozprowadzać klej po pasach tapety?
Pamiętaj, że klej powinien być dostosowywany dokładnie do rodzaju wybranej tapety. Jeden produkt pozwoli Ci prawidłowo przykleić tapetę papierową, inny, flizelinową. Klej należy rozrabiać według instrukcji producenta i nakładać na tapetę pędzlem o krótkim włosiu lub przy pomocy wałka malarskiego. Na początku nanieś klej tylko na połowę brytu - nakładaj go od środka i dokładnie rozprowadzaj w stronę brzegów tapety. Kolejno złóż do środka część brytu powleczoną klejem, uważając, aby nie doprowadzić do zgięcia tapety. Następnie postąp identycznie z drugą połową brytu. Bardzo ważne jest, aby rozprowadzony klej pozostawić na chwilę na każdym z pasów. Dzięki temu preparat będzie mógł wsiąknąć w tapetę. Informacja o tym, na ile pozostawić klej, powinna znajdować się na wkładce dołączonej do rolki.
Jak właściwie kłaść tapetę?
Przycinanie pasów i rozrabianie kleju masz już w małym paluszku! Teraz przyszedł czas na prawdziwy sprawdzian! Aby prawidłowo przykleić tapetę, należy zacząć od góry - najlepiej, aby bryt był złożony na pół - dzięki temu, będziesz mieć większą kontrolę nad pasem tapety. Pamiętaj, aby pierwszy pas wypoziomować z pomocą pionu i poziomicy. Każdy z pasów powinien być kładziony na ścianie z niewielkim nadmiarem, zarówno przy suficie, jak i przy podłodze. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą wynikać z krzywizn ścian. Przyklejając tapetę musisz bardzo uważać na pęcherzyki powietrza i nadmiar kleju. Aby usunąć nieestetyczne bąbelki, użyj miękkiego wałka lub gumowej rolki. Pamiętaj, że należy rolować od środka nałożonego pasa tapety, do zewnątrz. Klej z kolei usuniesz wilgotną gąbką - musisz zrobić to zaraz po naklejeniu pasa tapety. Nigdy nie pozwól na to, aby wysechł! Równie istotne jest, by miejsca, w których bryty się łączą, stały się niewidoczne - w tym celu należy docisnąć je gumowym wałkiem.
Pierwsze tapety pojawiły się w Europie w XVI wieku i były… malowane ręcznie! Dopiero przełom XVII i XVIII wieku przyniósł patent w postaci klocków drzeworytniczych, dzięki którym zaczęto odbijać wzory na papierze. Dziś dekoracje ścienne zaskakują mnogością wariantów. Papierowe, tekstylne czy flokowane są idealną sposobem na szybką metamorfozę aranżacji. W końcu polski poeta Miron Białoszewski nie bez kozery napisał, że ściany są jak węże: “potrafią zmieniać skórę”.