Hygge we wnętrzach, czyli jak urządzić przytulny i komfortowy dom w duńskim stylu?
Hygge to poczucie komfortu, przytulność, bezpieczeństwo i domowa atmosfera. Definicją hygge mogłaby być parująca korzenna herbata w ulubionym kubku, trzymana przez zmarznięte podczas zimowego spaceru dłonie. Do tego wygodna, miękka kanapa oraz towarzystwo migoczących świec i wieczór w klimacie hygge gotowy! Filozofia hygge często wykorzystywana jest również w aranżacjach wnętrz. Jak wykorzystać styl hygge we wnętrzach? Podpowiadamy!
Hygge – co to znaczy?
W jaki sposób można powiedzieć o hygge po polsku? Co to znaczy? Hygge to jedno z tych duńskich słów, które niezwykle trudno dosłownie przetłumaczyć na jakikolwiek inny język. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie jest tłumaczenie hygge, jak wymawiać to słowo i jak czytać, to po polsku również mówimy i piszemy po prostu – „hygge”.
Hygge – co to jest?
Co to jest hygge? W dużym uproszczeniu można to nazwać sztuką tworzenia przyjaznej i ciepłej atmosfery wokół siebie. Styl życia hygge to pozbycie się tego, co mogłoby nas irytować lub emocjonalnie przytłaczać, na rzecz czerpania przyjemności z codzienności.
W czym tkwi fenomen hygge? Filozofia ta zakłada, że najważniejszy jest w życiu komfort. Hygge to ciepły koc, wygodne meble, ulubiony kubek pełen gorącej herbaty, kolacja wśród najbliższych i domowy, w pełni swobodny relaks.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Juskoge z pojemnikiem ciemnoszara welur łatwoczyszczący
2489 złKanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem szara welwet
2849 złKanapa rozkładana trzyosobowa Rodario z pojemnikiem jasnoszara sztruks łatwoczyszczący
2799 złKanapa rozkładana trzyosobowa Juskoge z pojemnikiem jasnoszara welur łatwoczyszczący
2489 złHygge i lagom – czym się różnią?
Duńskie hygge i szwedzkie lagom są często do siebie porównywane. A jakie różnice można wskazać między hygge a lagom?
Styl skandynawski w duchu hygge to czerpanie radości z codzienności, komfort i bezpieczeństwo oraz drobne przyjemności. Lagom opiera się na podobnych podstawach, ale jest stylem życia skłaniającym się ku funkcjonowaniu w równowadze, promowaniu zdrowego i ekologicznego stylu życia. To branie z życia dokładnie tyle, ile nam potrzeba, by zachować szczęście i komfort. Nie mniej i nie więcej.
Hygge – jakie zasady warto wprowadzić do codziennego życia?
Jak żyć hygge? Tę duńską sztukę dobrego życia warto wprowadzać w wielu aspektach codzienności. Chcesz czerpać przyjemność z każdego dnia i żyć bardziej hygge? Zasady, jakie powinieneś stosować, to czysta przyjemność. Jakie elementy hygge warto wprowadzić do swojej codzienności?
- Odpoczywaj. W swojej codzienności nie zapomnij o odpoczynku. Planuj go w swoim kalendarzu tak samo, jak planujesz aktywności zawodowe czy obowiązki domowe. To bardzo ważne, by zachować harmonię i spokój.
- Spędzaj czas z bliskimi. Czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi jest wartościowy i świetnie ładuje nasze baterie. Angażuj dzieci do gotowania, spędzając wspólnie czas, wyłączcie telewizor, zaproś przyjaciół na wspólną kolację i ciesz się towarzystwem sprzyjających Ci osób.
- Czerp przyjemność z drobnych chwil. Celebruj małe przyjemności, takie jak dłuższy poranek w ciepłej pościeli, kakao wypite pod miękkim kocem, ulubiony film czy chwila na dobrą książkę.
Styl hygge we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
Co to jest styl hygge i jak stworzyć dom w stylu hygge? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które pozwolą Ci stworzyć wnętrze przytulne i pełne domowego ciepła, a jednocześnie stylowe i modne. Na co zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie w stylu hygge?
- Stonowane barwy i kolory ziemi. Jeśli pragniesz podarować swoim wnętrzom zastrzyk hygge, postaw na stonowane, przygaszone barwy i kolory ziemi. Dzięki nim dom będzie przytulny i przebywanie w nim będzie miłym, kojącym doświadczeniem. We wnętrzach hygge znajdziesz beżowe lub szare kanapy, ściany pomalowane na kolor złamanej bieli oraz zasłony w kolorze ciepłego brązu. Oczywiście drobne kolorystyczne akcenty są również dopuszczalne – chodzi przecież o to, aby dom był taki, jaki chcesz, a nie urządzony według trendów czy utartych schematów. Urządzając wnętrza hygge, warto jednak unikać odcieni krzykliwych i ostrych kontrastów oraz wszystkiego, co mogłoby Cię rozpraszać. W hygge chodzi przecież o spokój, relaks i wyciszenie, o prostą, niczym niezmąconą przestrzeń przyjazną dla oka (i duszy!).
- Naturalne materiały. Duńskie wnętrza opierają się głównie na naturalnych materiałach. Drewniane podłogi i drzwi, meble z surowego drewna, rattanowe lub wiklinowe fotele oraz dodatki – to tylko część propozycji, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie hygge. Urządzając wnętrze, które ma być komfortowe przede wszystkim dla Ciebie, wybieraj takie materiały i faktury, które odpowiadają Twoim osobistym preferencjom i są najprzyjemniejsze wizualnie dla Ciebie i Twojej rodziny.
- Ciepłe oświetlenie. Nic tak nie podkreśla wykorzystanych we wnętrzu materiałów, jak odpowiednie oświetlenie. Przytulny dom w duńskim stylu jest pełen ciepłego, delikatnego światła. W tworzeniu intymnej, domowej atmosfery pomogą lampy stołowe i podłogowe z żarówką dającą delikatne światło. Świetnie sprawdzą się również lampy w formie girland lub klimatyczne lampiony. Zasada jest prosta – pozbywaj się agresywnego, intensywnego oświetlenia, a wybieraj to bardziej miękkie i delikatne.
- Miękkie tekstylia. Puchate dywany, miękkie i miłe poduszki, koce i pledy z grubymi splotami oraz wszelkie inne tekstylne dodatki sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Zgodnie z filozofią hygge nie ma nic przyjemniejszego niż ułożenie się na komfortowej kanapie pod miękkim kocem, z ulubioną książką i kubkiem gorącej herbaty.
- Klimatyczne dodatki w stylu hygge. Design hygge nie narzuca żadnych standardów. Dom w przytulnym duńskim stylu ma sprawiać, że będziesz czuł się w nim dobrze i chętnie do niego wracał, dlatego warto urządzić go tak, jak Ci się podoba i wypełnić przedmiotami, które sprawiają Ci radość. Niezwykle przyjemny klimat nadają wnętrzom uwielbiane przez Duńczyków (i nie tylko!) świece, ramki ze zdjęciami najbliższych czy sentymentalne rodzinne pamiątki przechowywane w estetycznych pudełkach czy koszykach.
- Hygge w całym domu. Czy hygge działa tylko w salonie lub sypialni? Zdecydowanie nie. Filozofia hygge skupia się na celebrowaniu codzienności, szczególnie w gronie bliskich osób. Kuchnia jest często miejscem tej celebracji – wspólnego przygotowywania posiłków i długich godzin spędzonych przy stole. Aby kuchnia była miejscem przytulnym, najłatwiej położyć na stole plecione podkładki lub obrus z naturalnej tkaniny oraz ulubione naczynia.
- Rośliny. Świeże kwiaty w ciekawym wazonie, starannie pielęgnowane rośliny doniczkowe, zioła na parapecie w kuchni czy kaktusy na biurku, przy którym pracujesz – jeśli widok roślin wywołuje uśmiech na Twojej twarzy i otaczanie się nimi sprawia Ci przyjemność, to jak najbardziej zieleń w domu wpisuje się w nurt hygge.
Dowiedz się więcej: Przytulny pokój – co zrobić, żeby pokój był przytulny? Podpowiadamy
Styl hygge – jak wprowadzić go do wnętrz domu lub mieszkania?
Salon w stylu hygge
Jak urządzić salon hygge? Centrum powinna stanowić miękka kanapa lub narożnik. Taki, w który można się zanurzyć, przykryć miękkim kocem i odpocząć po intensywnym dniu. Obok kanapy niech stanie również wygodny fotel, a nad nim stojąca lampa, idealnie sprawdzająca się jako dodatkowe oświetlenie do czytania lub szydełkowania czy jakiejkolwiek innej czynności, która relaksuje Cię i odpręża. Salon w domu hygge powinien być przytulny i stworzony do spędzania czasu z bliskimi.
Sypialnia w stylu hygge
Sypialnia hygge to kwintesencja miękkości i komfortu. Podstawą wyposażenia powinno być oczywiście duże łóżko, w którym będziesz mógł w pełni wypocząć. Niech będzie pokryte rozkosznie przyjemną w dotyku pościelą, miękką narzutą i mnóstwem poduszek. A jaki materac wybrać? Tu wiele zależy od Twoich osobistych preferencji, ale materac nie powinien być zbyt miękki – musi dobrze podtrzymywać kręgosłup przez całą noc.
Co jeszcze powinno znajdować się w przytulnej sypialni hygge? Dom urządzony w tym stylu powinien być również wypełniony dodającymi przytulności drobiazgami. W sypialni doskonale sprawdzą się migoczące świece lub małe ozdobne lampki cotton balls, które dadzą ciepłe, delikatne światło.
Kuchnia w stylu hygge
A czy można urządzić kuchnię hygge? Oczywiście, że tak! Styl hygge w kuchni sprawia, że staje się ona prawdziwym sercem domu, ciepłym, przytulnym i pełnym życia. W kuchni w stylu hygge postaw na naturalne materiały, jakie jak drewno, rattan czy wiklina. Wybierz też neutralne kolory – brązy, biele, beże lub zgaszone zielenie. Jeśli tylko masz taką możliwość, wygospodaruj w swojej kuchni hygge miejsce na stół. To przy nim będziecie wspólnie jeść posiłki i pić poranną kawę czy kakao.
Czy wiesz już, jak będzie wyglądało Twoje wymarzone mieszkanie w stylu hygge? Wnętrza, które urządzisz, powinny być harmonijne, komfortowe i dokładnie takie, jak lubisz. Takie właśnie jest hygge! Zdjęcia i projekty, które pomogą Ci stworzyć wnętrza idealne, znajdziesz wśród naszych inspiracji.