Szkło między szafkami w kuchni – wady i zalety
Szkło, mimo że na pierwszy rzut oka delikatne i kruche, ma wielką moc. Czasem przejmuje funkcję ścian, innym razem meblowych frontów, a nawet… schodów! We wnętrzach stosowane jest często i chętnie – doskonale pasuje do stylizacji minimalistycznych, industrialnych, glamour czy hi-tech. Aranżacja ze szkłem w roli głównej dodaje pomieszczeniom blasku, lekkości i powiększa je optycznie – nic zatem dziwnego, że kameralne przestrzenie je uwielbiają!
Jednym z wnętrz, w których szkło czuje się doskonale, jest kuchnia. Sterylne i chłodne, ciekawie kontrastuje z ciepłem drewna albo pięknie harmonizuje z połyskliwymi frontami zabudowy meblowej. Szkło, jak każdy materiał wykończeniowy, ma swoje wady i zalety. Tych pierwszych jest jednak zdecydowanie mniej!
O szklanych wykończeniach słów kilka…
Szklane wykończenia nad blatem liczą sobie zazwyczaj 4-10 mm grubości. Mogą być to szklane panele, które kolejno łączy się ze sobą bądź duże całościowe tafle. Nad blatem najlepiej sprawdza się szkło hartowane, które jest wyjątkowo odporne na zmiany temperatury oraz urazy mechaniczne. Jest to jednak najdroższy rodzaj szkła, za który należy zapłacić około 180 złotych za metr kwadratowy. Jeśli zdecydujesz się na szkło hartowane, pamiętaj, że nie można go ciąć - wszelkie kosmetyczne docięcia oraz wycinanie otworów na gniazdka należy wykonać wcześniej. Innym popularnym rodzajem szkła jest to typu float, czyli idealnie płaskie, pozbawione zniekształceń oraz wad optycznych. Cena? Około 80 złotych za metr. Najtańsze z dostępnych wariantów jest szkło zbrojone - około 45-50 złotych za metr kwadratowy. Szklane tafle można montować specjalnym klejem, śrubami lub za pomocą profesjonalnych szyn.
Dlaczego szkło nad blatem urozmaica wnętrze?
Ogromną zaletą szkła nad blatem jest to, że wnosi do wnętrza nową energię. Na rynku dostępne są szklane tafle, na których producent może nadrukować wybraną przez Ciebie grafikę. Nad blatem kuchennym pojawi się zatem wszystko, co tylko Ci się zamarzy – radosne tulipany, słodkie owocowe motywy czy tęczowe esy-floresy. Szkło z nadrukiem jest dosyć drogie (ceny wahają się od 400 do nawet 1000 złotych), jednak prezentuje się szalenie efektownie! Jeśli wolisz coś monochromatycznego, możesz zdecydować się na jednokolorową szklaną taflę. Wprowadzi do kuchennego wnętrza świeżość, doda mu charakteru, ale nie będzie zbyt zobowiązująca. Co ciekawe, pomimo barwnego nadruku, szkło i tak powiększa wnętrze optycznie, co jest zasługą figlarnego połysku. W dużych wnętrzach możesz zastosować elegancki mat, który zawsze dodaje kuchni szyku.
Dla kogo szkło nad blatem?
Szkło nad blatem kuchennym to także rewelacyjne rozwiązanie dla niepokornych dusz, które uwielbiają zmiany. Za szklaną taflą możesz umieścić bowiem fototapetę lub szablon, które – jeśli Ci się znudzą – w kilka chwil wymienisz na inne! I tak, nad blatem może zamieszkać np. najmodniejsza kolorystyka sezonu albo grafika podkreślająca np. świąteczną atmosferę. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie za szkłem własnoręcznie wykonanych zdjęć czy ulubionych przepisów kulinarnych. Szkło to doskonała alternatywa dla klasycznych płytek, których designu nie zmienisz niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W przypadku szklanych impresji magia jest jak najbardziej możliwa!
Szkło na ścianie z cegieł? Czemu nie!
Osoby, które preferują neutralny design, nie muszą się martwić. Szkło można także zastosować w tzw. wersji „au naturale”. Tylko od Ciebie zależy, na jaki wariant się zdecydujesz – połyskliwy, matowy, a może mleczny? Takie płaszczyzny będą ciekawym dopełnieniem stylizacji – bez względu na to, czy kuchnia jest zaaranżowana w konwencji surowej, czy przytulnej. Zapewniamy, że szkło dostosuje do każdej estetyki! Ciekawym zabiegiem jest położenie na ściany transparentnej tafli, która nie będzie ukrywać modnych ceglanych lub betonowych wykończeń (zwłaszcza takich, które nie były poddane procesowi profesjonalnej impregnacji). Dzięki niej intrygujące elementy wystroju zostaną w pełni wyeksponowane, a szkło będzie chronić ścianę przed zawilgotnieniem i zabrudzeniami. Oto rozwiązanie efektownie, designerskie i nade wszystko funkcjonalne!
Szkło nad blatem w kuchni: nietuzinkowe i praktyczne
W ostatnich sezonach prawdziwe rekordy popularności biją ściany pomalowane farbą tablicową. Nic w tym jednak dziwnego! Są bardzo ciekawym elementem we wnętrzach kuchennych, na którym można sporządzać notatki, zamieszczać przepisy kulinarne czy listy zakupów. Jak się jednak okazuje, szklane tafle również sprzyjają zapominalskim oraz wszystkim tym, którzy lubią wesołe, uroczo „zabazgrane” ściany. Niektórzy producenci stawiają na tzw. suchościeralność szklanych tafli, dzięki którym można po nich pisać mazakami suchościeralnymi, kredowymi, permanetnymi, a nawet… malować farbami! Taki akcent w kuchni będzie niebanalny, zaskakujący i z pewnością spodoba się zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym domownikom. Szklane tafle mogą być białe, przezroczyste, czarne, a nawet czerwone i niebieskie. Taka różnorodność kolorystyczna sprawia, że odnajdą się w każdym wnętrzu!
Lampa wisząca Amadeo x3 mosiężna z białymi kloszami
269 złLampa wisząca Cordel x4 mosiężna z białymi kloszami
519 złLampa wisząca Duo x2 czarno-złota z białymi kloszami
259 złLampa wisząca Duo x3 czarno-złota z białymi kloszami
329 złJakie są największe wady szkła nad blatem kuchennym?
O zaletach szkła nad blatem kuchennym napisaliśmy wiele. Teraz, przyszedł czas na wady. Największym minusem tego materiału jest fakt, że bardzo łatwo się brudzi i trudno utrzymać go w czystości. Nieesetetyczne zacieki, krople wody, tłuste plamy i odciski palców - niestety, tutaj wszystko widać gołym okiem. Projektanci zalecają więc pokrywanie szklanych elementów specjalną folią polipropylenową, która w znacznym stopniu niweluje zabrudzenia. Ten sprytny sposób warto wykorzystać zwłaszcza w okolicach kuchenki, zlewozmywaka i blatu roboczego, które szczególnie narażone są na zabrudzenia. Oprócz tego, warto pamiętać, że tafle należy montować zmatowioną stroną do ściany - inaczej trudniej będzie utrzymać szklaną powierzchnię w czystości. Wszelkie łączenia pomiędzy szkłem, a ścianą radzimy zabezpieczyć akrylem albo silikonem. Sprawi to, że nie będzie dostawał się pod nie brud. Oprócz tego, znaczącą wadą szkła może być jego surowość. Niestety, takie wykończenia nie nadają się do kuchni „z duszą”, czyli aranżacji rustykalnych, prowansalskich czy shabby-chic. Szkło w kuchni to synonim nowoczesnych stylizacji, a przecież nie wszyscy są ich zwolennikami.
Surowe, ale lekkie. Transparentne, a jednak efektowne. Takie jest właśnie szkło! Designerzy bardzo je lubią - zapewne również dlatego, że kryje się w nim tyle intrygujących sprzeczności. Jeśli i Ty jesteś miłośnikiem nieoczywistych aranżacji, śmiało postaw na szklane tafle. Gwarantujemy, że mimo neutralnego look’u, potrafią zaskakiwać!