Co to jest Corian? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Jest trwały, idealnie gładki i jednolity, perfekcyjnie elegancki i… niezwykle uniwersalny. Jeśli poszukujemy materiału, który poradzi sobie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, oraz pozwoli na swobodne kreowanie przestrzeni, Corian może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Corian – co to jest?
Corian® to innowacyjny materiał wynaleziony pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia oraz wyprodukowany przez firmę DuPont. Znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – od łazienek i kuchni czy elewacje budynków, paneli dotykowych czy powierzchni wykończeniowych po meble i oświetlenie.
Corian® czy corian?
Skład materiału (do jego produkcji wykorzystuje się mieszankę naturalnych minerałów oraz żywicy akrylowej) oraz jego jednorodna, zwarta struktura pozwalająca na uzyskanie ponadprzeciętnej wytrzymałości i trwałości sprawiają, że Corianem® żywo zainteresowali się inni producenci. Wkrótce zaczęto podejmować próby wytwarzania „corianopodobnych” materiałów kompozytowych – również wyróżniających się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.
Zastrzeżoną nazwą Corian® powinniśmy się posługiwać zatem jedynie w odniesieniu do oryginalnego Corianu® od DuPont. Z drugiej strony na rynku pojawiło się wiele tworzyw mineralno-akrylowych, do których określenie „corian” przyległo już na stałe i jest już stosowane do opisania grupy materiałów. Nie będzie błędem, jeśli Corianem nazwiemy również takie materiały, jak Staron® (Samsung), Kerrock® (Kolpa), Hi-Macs® (LG) czy Hanex (Hanwa).
Corian – właściwości
Podstawowym wyróżnikiem Corianu jest jego wspomniana jednorodność umożliwiająca wykonanie jednoelementowych przedmiotów i form bez widocznych połączeń – w zasadzie monolitów. Dzięki temu we wnętrzu można łączyć różne elementy wyposażenia z Corianu i tworzyć jednolite, łukowate, miękkie, niemal organiczne kształty lub kanciaste, geometryczne bryły.
Niewątpliwą zaletą Corianu jest jego wytrzymałość. Określa się go jako materiał niemal niezniszczalny. Oczywiście, nie można brać tego dosłownie, materiał jednak faktycznie wyróżnia się niezwykłą trwałością oraz odpornością na zmienne temperatury (szczególnie wysokie), na wodę czy ścieranie. Nie szkodzi mu (krótkotrwały) kontakt z środkami chemicznymi, poza tym jest bardzo łatwy w czyszczeniu (plamy i zabrudzenia nie wsiąkają w powierzchnię dzięki ultragładkiej strukturze, wystarczy usunąć je wilgotną szmatką, często nawet bez dodatku detergentów). Do tego dochodzą kwestie związane z higieną – materiał jest maksymalnie zwarty, szczelny, nieporowaty, czyli jednocześnie odporny na rozwój bakterii oraz grzybów.
Zastosowanie Corianu
Zastosowanie Corianu w architekturze wnętrz oraz przestrzeni zewnętrznej jest bardzo szerokie. Najczęściej wykonujemy z niego blaty kuchenne – odporne na zarysowania, szorowanie, wilgoć i wodę czy też wysokie temperatury (choć oczywiście nigdy nie należy stawiać gorących garnków bezpośrednio na blacie).
Ogromną zaletą tego materiału jest swoboda w projektowaniu, dzięki której możemy dowolnie tworzyć jeden blat, który w zależności od miejsca montażu będzie spełniać inną funkcję. W kuchni na przykład zwykły dzienny płyta przy blacie może płynnie przechodzić w suszarkę ze zlewozmywakiem, zlew z Corianu oraz strefę przygotowywania lub spożywania posiłków. W łazience natomiast możemy stworzyć autorską i jednolitą linię wyposażenia, czyli blat, umywalkę z Corianu oraz łazienkowe meble z Corianu, a także wanny, a nawet wylewki z kompozytów.
Meble z Corianu to także wymyślne kształty stolików kawowych, siedzisk czy stołów. Oprócz tego materiał wykorzystuje się do wykonania i wykończenia większych powierzchni. Na rynku znajdziemy więc parapety, a nawet całe ściany z Corianu, czyli wykończone kompozytowymi panelami ściennymi z Corianu o dowolnym zabarwieniu. Na tej samej zasadzie realizowane są fasady zewnętrzne z Corianu. Dzięki specyfice materiału można uzyskać tu naprawdę niecodzienny efekt: elewację krzywioną, wyginaną czy wytłaczaną, perfekcyjnie gładką lub perforowaną, a przy tym podświetlaną.
To jednak jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że Corian znakomicie nadaje się do wykonywania elementów oświetlenia, np. lamp LED. Cienka warstwa materiału jest półtransparentna, dzięki czemu pozwala na emitowanie subtelnej, bardzo delikatnej wiązki światła. Efekt dodatkowo potęguje kolorystyka kompozytu.
Corian – materiał o wielu możliwościach
Kolory Corianu to temat rzeka. Możliwości barwienia Corianu są wręcz nieograniczone, przybiera więc dowolne odcienie w wybranym natężeniu lub łączy w sobie różne tonacje, które przenikają się na powierzchni niczym rozlane farby.
Corian może stanowić podstawowy budulec danej powierzchni czy przedmiotu lub tworzyć piękną i przemyślaną kompozycję, łącząc się z drewnem, kamieniem czy metalem. Wspomniane łączenia są tu niemal niewidoczne, dzięki czemu efekt końcowy jest elegancki i nienaganny.
Czy Corian można naprawiać?
Producenci materiałów kompozytowych typu Corian zapewniają, że są one w pełni odnawialne. Dotyczy to przede wszystkim przebarwień, smug czy śladów po papierosach – potrzebujemy jedynie gąbki i delikatnego środka czyszczącego. Podobnie jest z obróbką Corianu oraz dokonywaniem napraw powierzchni. Materiał ma podobne właściwości co drewno, jeśli chodzi o kwestie odnawiania, należy jednak podkreślić, że renowacja Corianu to zadanie dla profesjonalisty, najlepiej przedstawiciela czy autoryzowanego serwisanta producenta.
Czy Corian jest drogi?
Największym ograniczeniem Corianu oraz podobnych materiałów kompozytowych jest ich zazwyczaj wygórowana cena. 1 mkw. blatu czy okładziny w zależności od grubości i parametrów kosztuje przeważnie od 500 do nawet 1500 zł. Dla wielu inwestorów taka cena jest zaporowa, niektórzy jednak zwracają uwagę przede wszystkim na szerokie możliwości kreowania przestrzeni, jak również parametry wytrzymałościowe.