Jak dbać o rośliny ogrodowe zimą?
Zima to dla niemal każdego ogrodnika czas odpoczynku i wytchnienia. Większość z nas nie lubi marznąć, dlatego o tej porze roku najchętniej oglądamy ogród przez okno, opatuleni w ciepły sweter i rozmarzeni o tym kiedy wreszcie przyjdzie wiosna. Nie oznacza to jednak, że ogród nie wymaga pielęgnacji i doglądania przed nadejściem cieplejszego sezonu. Zabiegi ochronne i pielęgnacyjne należy stosować na roślinach o każdej porze roku. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko chorób, złamań i ich obumierania i możemy cieszyć się pięknym ogrodem wiosną, latem i jesienią.
Jak chronić rośliny ogrodowe zimą?
Już przed przyjściem pierwszych mrozów warto rośliny szczególnie wrażliwe okryć słomą, stroiszem lub agrowłókniną. W przypadku bardzo niskich temperatur dokładamy po prostu kolejną warstwę ochronną, zwłaszcza na rośliny szczególnie mało odporne na działanie niskich temperatur. Rośliny doniczkowe, które nie są odporne na niskie temperatury, najlepiej schować w domu lub altanie.
Śnieg, którzy przykrywa rabaty i rośliny okrywowe może okazać się fantastyczną izolacją przed niskimi temperaturami, ale poduchy śniegowe zalegające na gałęziach i liściach drzew oraz wyższych krzewów mogą być niebezpieczne. Pod wpływem obciążenia śniegiem gałęzie mogą łamać się i ulegać deformacji. W przypadku, jeśli do takiego złamania dojdzie, można taką ranę wyrównać i zabezpieczyć specjalistyczną maścią dla roślin, dostępną prawie w każdym sklepie ogrodniczym.
Zima, a podlewanie roślin ogrodowych
W okresie zimowym iglaki i rośliny zimozielone nie przechodzą w stan hibernacji, a tym samym nie przestają pobierać wody z gleby. Przy częstych opadach deszczu i śniegu ilość wody powinna być dla nich wystarczająca, jednak jeśli po dłuższych, bardzo mroźnych okresach przyjdzie odwilż, warto dodatkowo nawodnić tego typu rośliny. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze temperatury wody (zimną wodę z kranu w domu warto ochłodzić na zewnątrz), aby nie zafundować swoim roślinom szoku termicznego.
W jaki sposób odśnieżać nawierzchnię w ogrodzie?
Odśnieżanie to jeden z najmniej lubianych przez ogrodników (oraz każdego, kto posiada dom) zimowych obowiązków, niemniej jednak przy opadach śniegu - jest koniecznością. Odśnieżanie nawierzchni w ogrodzie, szczególnie w pobliżu roślin, powinno odbywać się metodą mechaniczną czyli za pomocą łopaty do odśnieżania lub elektrycznej odśnieżarki/zamiatarki. Należy unikać środków chemicznych, takich jak sól, ponieważ w zasolonej glebie rośliny gorzej rosną i narażone są na osłabienie i choroby.
Zimą czeka nas stosunkowo niewiele prac ogrodowych, nie należy jednak zapominać o drobnych zabiegach ochronnych i pielęgnacyjnych, które oszczędzą nam wiele pracy na wiosnę. Wkładając ten niewielki wysiłek podczas okresu zimowego, zyskujemy gwarancję, że wraz z nadejściem wiosny będzie już tylko łatwiej i przyjemniej. Powodzenia!
Las zamknięty w szkle, czyli jak zrobić oryginalną dekorację z roślin? #DIY #DEKORACJE
Dzisiaj wraz z Małgosią z bloga "Lady of the house" przedstawiamy, jak zrobić ogród w szkle. Jak Wam się podoba? Czekamy na Wasze komentarze :) ______________ Niezliczone pomysły na aranżacje wnętrz i design w świetnym stylu. Zainspiruj się, znajdź produkty i mieszkaj piękniej! :) Sprawdź: http://www.homebook.pl/