Jak skutecznie zwalczać chwasty?
Tam, gdzie piękne kwiaty i rośliny ozdobne – tam i chwasty. Nie unikniemy ich i niestety musimy spodziewać się tych nieproszonych gości. Walka z chwastami nie należy do łatwych, ale przy odrobinie cierpliwości i przy zastosowaniu odpowiednich środków wygrasz z nimi bez trudu. Oto sposoby na to, żeby Twoje grządki wyglądały estetycznie.
Usuwanie chwastów metodą mechaniczną
Najpopularniejszą metodą jest ta tzw. mechaniczna, czyli po prostu usuwanie ręczne. Najlepiej zacząć je już wiosną. Im wcześniej i dokładniej – tym lepiej. Posiłkuj się motyczką. Usuwaj chwasty delikatnie, żeby przypadkiem nie uszkodzić lub nie wyrwać uprawianej rośliny. Takie ręczne usuwanie powinno być jednak bardzo dokładne, w przeciwnym razie zwiększysz tylko szanse na wyrośnięcie kolejnych.
Silniejsza broń
Jeżeli mimo wszystko chwasty się nie poddają, czas sięgnąć po środki chemiczne. Musisz stosować się do instrukcji na opakowaniu, bo preparaty na chwasty są bardzo silne. W ogrodzie używaj środków selektywnych, które zniszczą chwasty, a oszczędzą rośliny uprawne. Najlepiej poradź się specjalisty w sklepie ogrodniczym albo doświadczonego działkowca.
Trawnik też jest zagrożony
Na trawniku pojawia się wiele chwastów. Niektóre z nich wyrastają z nasion lub korzeni, które pozostały, gdy zakładaliśmy trawnik. Inne zaś zostają przyniesione przez wiatr i ptaki. Wyróżniamy chwasty trawnikowe jednoliścienne (np. perz, chwastnica jednostronna czy wiechlina roczna) i dwuliścienne, które są dość szeroką grupą (np. rdest ptasi, mniszek pospolity, bylica pospolita, koniczyna, stokrotka polna, powój polny, itd.).
Chwasty przed założeniem trawnika można usunąć mechanicznie, ale jeśli jest to duża powierzchnia, sięgnij po środki chemiczne – oprysk herbicydami. Są to preparaty kontaktowe, więc nie polewa się nimi ziemi. Działają poprzez kontakt z nadziemną częścią rośliny. Podczas ich stosowania chroń dzieci i domowe zwierzęta przed zetknięciem się z tymi środkami. Po wykonaniu oprysku przez dwa do czterech tygodni na tym terenie nie wolno grabić, siać ani kopać. Problemem jest zwalczanie chwastów już na rosnącym trawniku. Nie można stosować zwykłych herbicydów, bo zniszczą murawę. Można je wycinać specjalnym wyrywaczem – usuwa on roślinę, a nie zniszczy darni. Chwasty usuwa się, zanim nasiona dojrzeją i się rozsieją. W przypadku chwastów dwuliściennych stosuje się specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Są to tzw. selektywne herbicydy dwuliścienne - bezpieczne dla trawy.
Jak skutecznie zapobiegać?
Możesz uchronić ogród przed chwastami. Pomoże ci w tym np. ściółkowanie gleby. Polega ona na pokryciu gleby odpowiednią ściółką. Może być ona organiczna lub nieorganiczna. Rozkłada się ją pomiędzy roślinami. Nie dopuszcza ona do nadmiernego rozwoju chwastów. Może to być żwirek, zmielona kora drzew, słoma, siano albo trociny. Pamiętaj o tym, żeby środki chemiczne traktować jako ostateczność. Staraj się usuwać chwasty, samodzielnie wykopując kłącza i korzenie. Używając oprysków, nakładaj rękawice i ubranie robocze. Opryski wykonuje się w bezwietrzne i pogodne dni.
Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Julia Wiśniewska