Czy Twój balkon i taras przeciekają? Uszczelniamy!
Nawet najpiękniejszy balkon lub taras nie będzie nas cieszyć jeśli zacznie przeciekać. Niestety ich powierzchnia stale narażona jest na wilgoć, promieniowanie UV, deszcz oraz niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne. Powoduje to uszkodzenie warstwy hydroizolacyjnej, a co za tym idzie do przeciekania. Nawet jeśli pod balkonem lub tarasem nic nie ma nie wolno lekceważyć uszkodzeń i jak najszybciej je naprawić.
Nieszczelna izolacja balkonu może przyczynić się do znacznie poważniejszych szkód. Wilgoć, która dostanie się do stalowych elementów zbrojenia grozi korozją, pękaniem betonu, a w ostateczności do osłabienia całej konstrukcji budynku. Ponadto przeciekający balkon lub taras powoduje brzydkie i niebezpieczne zacieki, wilgoć i pleśń poniżej w pomieszczeniach, garażu lub balkonie sąsiada. Uszczelnianie uszkodzonych powierzchni należy przeprowadzić bardzo starannie i dokładnie.
Co wpływa na szczelność balkonu lub tarasu?
Wytrzymałość i szczelność balkonu zależy od kilku czynników – warunków atmosferycznych, montażu oraz zastosowanych materiałów. Bardzo ważna jest konstrukcja balkonu lub tarasu. Istotnym czynnikiem trwałości podłoża jest spadek, który pozwoli na swobodny odpływ wody. Lekkie nachylenie balkonu jest niezbędne, aby padający deszcz nie zaczął wlewać nam się do mieszkania. Drugim ważnym elementem jest izolacja przeciwwilgociowa i termiczna. W tym celu należy wykonać paraizolację z papy lub folii oraz termoizolację ze styropianu. Ostatnią kwestią jest dylatacja. Z uwagi na zmienne temperatury materiał naturalnie kurczy się i rozszerza, a pozostawienie szczelin dylatacyjnych pozwala na swobodne ruchy podłoża zapobiegając jego pękaniu.
Jak uszczelnić balkon lub taras?
Na początek musimy usunąć starą warstwę podłoża. Zrywamy płytki, skuwamy beton oraz ściągamy warstwę izolacyjną w postaci papy. Przed nami odtworzenie izolacji, w tym celu należy zastosować masę uszczelniającą, którą nanosimy na zagruntowaną powierzchnię balkonu lub tarasu. Co ważne! Masą pokrywamy także ścianę na wysokość 10-20 cm. Na tak przygotowaną powierzchnię wykładamy warstwę izolacyjną i stosujemy wylewkę betonową, pamiętając o odpowiednim spadku do odprowadzania wody. Pod beton kładziemy siatkę metalową, która zapobiega jego spękaniu. Kolejnym krokiem jest wykonanie izolacji podpłytowej, np. za pomocą wysokoelastycznej zaprawy uszczelniającej. Na załamaniach pomiędzy powierzchnią balkonu i ściany oraz w newralgicznych punktach możemy dodatkowo zastosować taśmę uszczelniającą. Następnie w zależności od wykończenia kładziemy płytki, deski drewniane lub panele drewnopodobne.
Balkony i tarasy nieustannie narażone są na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Działanie skrajnych temperatur, śniegu, mrozu czy deszczu może skutkować przeciekami, pojawieniem się nieestetycznie wyglądających wykwitów oraz odprysków na powierzchni płytek i fug, obluzowaniem oraz pęknięciami okładziny. W takiej sytuacji możemy działać doraźnie i niwelować poszczególne szkody albo przeprowadzić porządny remont, który pozwoli cieszyć się balkonem przez długie lata.