Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Taras drewniany: budowa tarasu z drewna

Kiedy zima chyli się już ku końcowi, warto zacząć planować drobne remonty i prace wokół domu. Wiosna dodaje energii i motywuje do działania. Kiedy słońce częściej przebija się przez chmury, a dzień znacznie się wydłuża, myślimy o spędzaniu wolnej chwili na świeżym powietrzu. Czy może być coś lepszego od śniadania pod chmurką czy popołudniowego relaksu na leżaku?

Jeśli myślimy o budowie tarasu z drewna, warto rozpocząć planowanie już teraz. Prześledźmy metody budowy, przeanalizujmy dostępne materiały, zróbmy kosztorys, skonsultujmy nasze plany z firmą budowlaną. Gdy wiosna zagości już na dobre, będziemy mogli ruszyć z budową. Jak przebiega budowa tarasu drewnianego? Jakie materiały wykorzystać? Który etap budowy zlecić profesjonalistom, a co możemy wykonać samodzielnie? Zapraszamy do lektury.

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

3349 zł
Wysyłka do 48h
Zestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny

Zestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny

5499 zł
Wysyłka do 48h
Zestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe

Zestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe

4099 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary

Zestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary

3599 zł
Wysyłka do 24h

Przygotowanie podłoża pod taras – taras na gruncie czy na betonie?

Podbudowa to najważniejsza konstrukcja całego tarasu z drewna. Bez odpowiednio przygotowanej podstawy, taras może być niestabilny, a korzystanie z niego niemożliwe.

Taras można postawić na gruncie, osadzając go na specjalnych bloczkach lub podporach z betonu. Ta metoda budowy jest szybka i – jeśli podbudowa jest prawidłowo wykonana – gwarantuje całej konstrukcji stabilność i trwałość. Bardziej wymagająca, ale za to nie do zdarcia, jest podbudowa betonowa, czyli tzw. wylewka. Polega na wylaniu dwóch warstw z betonu, które po wyschnięciu stanowią solidną podstawę tarasu.

Taras na gruncie

Jedną z popularniejszych metod budowy tarasu z drewna jest postawienie konstrukcji na gruncie. Podłoże pod taras musi być równe, bez spadków, a teren nie może być podmokły, ponieważ konstrukcja mogłaby się zapadać w ziemi.

Jak postawić taras z drewna na gruncie? W tym celu należy wcześniej zmierzyć powierzchnię tarasu i wydzielić granice w podłożu. Następnie usuwamy rosnącą trawę i wykopujemy ziemię na głębokość ok. 30 cm. Grunt zabezpieczamy agrowłókniną, która będzie zapobiegać rozwijaniu się chwastów. Kolejnym krokiem jest wysypanie żwiru i jego dokładne ubicie. Powierzchnia powinna być twarda i stabilna.

Na tym etapie budowy mam przed sobą dwie opcje. Możemy zdecydować się na bloczki betonowe lub głębsze podpory betonowe.

Z bloczków betonowych układamy siatkę, umieszczając poszczególne elementy w gruncie w odległości 30-35 cm. Na tym etapie bardzo ważne jest ustalenie jednego poziomu za pomocą poziomicy lub lasera krzyżowego. Należy pamiętać o odpowiednim nachyleniu tarasu (1,5-2%), dzięki czemu woda będzie swobodnie spływać z konstrukcji.

Druga opcja jest znacznie bardziej wymagająca. Polega na wykopaniu dołów w gruncie do poziomu jego przemarzania. Tak powstałe leje zabezpiecza się zbrojeniem, a następnie wylewa się do nich beton. Wybudowanie takiej konstrukcji podporowej pod taras jest czasochłonne, ale zapewnia większą stabilność. Dla porównania, budując taras na bloczkach betonowych musimy liczyć się z ewentualnymi pęknięciami i krzywiznami w deskach, ponieważ w okresie zimowym podłoże pracuje, a ruchy w gruncie mogą niekorzystnie wpływać na konstrukcję tarasu.

Tak przygotowana podbudowa – z bloczków czy podpór betonowych – jest gotowa do następnego etapu montażu, czyli ułożenia legarów i desek, co opisujemy w kolejnych akapitach.

Taras drewniany na betonie

Trwałą i stabilną konstrukcją pod taras jest wylewka z betonu. Aby wykonać takie podłoże, należy wcześniej wymierzyć w gruncie prostokąt lub kwadrat, na którym w przyszłości stanie nasz taras. W gruntu zdejmujemy warstwę urodzajną, czyli tzw. humus. Należy dokopać się do twardej ziemi, którą określa się również częścią nośną gruntu.

Wgłębienie wysypujemy podsypką żwirowo-piaskową (ok. 5-10 cm), którą następnie należy mocno ubić zagęszczarką. Kolejną warstwą jest kruszywo, sypane do poziomu poniżej 20 cm od wysokości płyty betonowej. Całość również należy starannie ubić i utwardzić.

Kolejnym etapem budowy tarasu jest wylanie pierwszej warstwy betonu B 7,5. Jest ona stosunkowo cienka (5 cm), dlatego w budownictwie nazywana jest podbetonem lub chudym betonem. Powierzchnię tzw. chudziaka zacieramy na szorstko, aby była chropowata.

Nie należy zapominać o izolacji tarasu. W tym celu chudy beton smarujemy masą bitumiczną (np. Izolbetem lub Abizolem) i wykładamy zwykłą papą albo papą termozgrzewalną. Drugi rodzaj papy w szczególności zalecany jest do wilgotnych gruntów.

Na tym etapie budowy przechodzimy do wylania właściwej warstwy betonu. Na papie układamy dystanse zbrojeniowe, a na nich siatkę zbrojeniową. Nie powinno się wylewać betonu bezpośrednio na papę. Po obwodzie tworzymy tzw. szalunek lub deskowanie – krawędzie zabezpieczamy, układając ramę z desek. Na tak stworzoną konstrukcję wylewamy beton – B-15 lub B-20. Uwaga: ta warstwa betonu powinna wystawać około 10 cm nad gruntem, aby taras nie stał w wodzie.

Aby beton osiągnął wszystkie parametry, musi zostać dobrze zawibrowany. W tym celu beton należy ubić i wygładzić specjalną łatą wibrującą.

Ostatnim etapem tworzenia betonowego podłoża pod taras drewniany jest pielęgnacja betonu, który przed 2-3 doby należy systematycznie podlewać wodą. Dlaczego? Beton, zastygając, nagrzewa się, ponieważ zachodzą w nim reakcje chemiczne. Po jego wylaniu powierzchnię trzeba studzić wodą.

Legary pod taras – układanie desek tarasowych na legarach

Jeśli mamy przygotowaną podbudowę, przystępujemy do właściwej konstrukcji tarasu, czyli układania drewnianych legarów. Na bloczkach i podporach betonowych, jak również na wylewce, należy ułożyć specjalne podkładki izolujące lub wsporniki tarasowe, które mają również możliwość regulacji wysokości. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ drewna w żadnym przypadku nie wolno łączyć z betonem. Podkładki izolują legary przed działaniem wilgoci, są również elementem amortyzującym i wytłumiającym całość. Jeśli pominiemy ten etap montażu, legary szybko zaczną chłonąć wilgoć. Butwiejące i gnijące belki sprawią, że taras szybko będzie trzeba rozebrać.

Podczas układania legarów pod taras pamiętajmy o zachowaniu prawidłowego spadku (ok. 1,5-2%), który zapewni prawidłowe odprowadzanie wody z konstrukcji. Drewniane legary układamy do siebie równolegle, zachowując stałą odległość nieprzekraczającą 40 centymetrów. Przerwę między legarami należy zmniejszyć, jeśli taras będzie obciążany masywnymi przedmiotami. Podwójny legar układamy w miejscu, w którym będą łączyć się dwie deski tarasu – końcówki desek powinny być przymocowane do osobnej belki wspierającej. Należy zachować odpowiednią odległość między legarami a ścianą budynku, w przeciwnym razie uniemożliwione zostanie swobodne odprowadzanie wody z tarasu. Legary należy przytwierdzić do podłoża za pomocą kołków rozporowych.

Przed samym montażem warto obejrzeć wszystkie legary, sprawdzić, czy są suche i dobrze zaimpregnowane. Wybierajmy twarde i wytrzymałe gatunki drewna. Legary to ważna część konstrukcji tarasu, na której nie powinno się oszczędzać.

poziomowanie tarasu z drewna krok po kroku
Poziomica to niezbędne narzędzie podczas układania tarasu z drewna.

Montaż deski tarasowej

Jeśli zdecydowaliśmy się na deski drewniane, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich przerw dylatacyjnych. Drewno pod wpływem wilgoci puchnie i zmienia swoją objętość – szczeliny pomiędzy deskami uniemożliwiają wybrzuszanie się i krzywienie podestu, a także zapewniają prawidłowe odprowadzanie wody z tarasu.

Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze ustalenie jednej linii styku desek (tzw. mijanka). Dzięki temu wkręty oraz miejsca łączeń desek będą w jednej osi. Deski przykręcamy za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej – w przypadku zastosowania innego rodzaju śruby mogą one wchodzić w reakcję z drewnem, tworząc nieestetyczne plamy w miejscu łączenia.

taras z kompozytów klipsy startowe i montażowe
Taras kompozytowy montujemy za pomocą klipsów i specjalnych wkrętów.

Montaż deski kompozytowej

Układanie desek kompozytowych nie jest skomplikowany. Gotowe systemy montażowe kompozytów pozwalają na samodzielne ułożenie takiego tarasu. Takie zestawy zazwyczaj składają się z: desek kompozytowych, klipsów montażowych i startowych oraz wkrętów, dzięki czemu nawet osoba niedoświadczona poradzi sobie z ułożeniem podestu.

Układanie tarasu z desek kompozytowych zaczynamy od zamontowania klipsów startowych do legara. Pamiętajmy o zachowaniu przerwy między tarasem a ścianą budynku (ok. pół centymetra). Następne do klipsów wsuwamy pierwszą deskę, mocno ją dociskając. Do drugiej krawędzi deski mocujemy klips montażowy. W taki sposób przebiega montaż reszty tarasu – w klipsy wsuwamy kolejne deski. Klipsy montażowe są tak skonstruowane, że nie musimy martwić się o wymierzenie przerw dylatacyjnych. Jeśli taras jest zamontowany zgodnie z instrukcją i za pomocą dołączonych akcesoriów, przerwy między deskami powinny umożliwiać swobodny odpływ wody. Ostatnią deskę maskujemy specjalną listwą kompozytową.

Tarasy drewniane – podsumowanie

Budowanie tarasu z drewna nie jest skomplikowaną czynnością. Należy jednak pamiętać o ogólnych zasadach sztuki budowlanej – odpowiednio przygotowanym i utwardzonym podłożu, prawidłowej izolacji i montażu elementów drewnianych. Wzniesiony taras zgodnie z powyższymi wskazówkami powinien służyć nam przez długie lata.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak uszczelnić okna drewniane?

Jak uszczelnić okna drewniane?

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Olejowanie blatu drewnianego krok po kroku

Olejowanie blatu drewnianego krok po kroku

Ocieplenie fundamentów krok po kroku

Ocieplenie fundamentów krok po kroku

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.