Szafa na wymiar vs szafa gotowa. Dlaczego warto postawić na rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.
Obowiązkowym elementem każdego mieszkania jest szafa – niezależnie czy jest nią mały mebel zajmujący niewielką część pokoju, czy duża przestronna zabudowa z drzwiami przesuwnymi. Pełni ona wiele istotnych funkcji. Doskonale spisuje się w roli pogromcy bałaganu i wpływa na organizację przestrzeni, jest kufrem pełnym skarbów z dzieciństwa, a także kuchennym magazynkiem lub spiżarnią z ulubionymi przetworami. Niekiedy swoim wyglądem przywołuje minione czasy, a czasem zachwyca nowoczesnością i znakomitym designem, dopasowanym do stylistyki wnętrza. Jedno jest pewne – bez niej dom byłby pełen chaosu!
Jednak droga od wyboru odpowiedniego mebla do ulokowania go w salonie, sypialni czy w przedpokoju bywa długa i wyboista, bo na szali kładziemy wiele czynników, decydujących o ostatecznej decyzji. Ograniczać nas mogą metraż, nietypowa i trudna architektura, wystrój pomieszczeń oraz budżet. Na szczęście rynek pełen jest możliwości – od rozwiązań gotowych, dostępnych w ograniczonej kolorystyce, po szafy na wymiar, które odzwierciedlają nasze potrzeby. Na co się zdecydować? Przedstawimy Wam dziś krótką listę zalet i wad obydwu wariantów, a pomocna w rozwikłaniu tych dylematów będzie marka Komandor – producent mebli z ponad 25-letnim stażem na rynku.
Optymalne wykorzystanie czasu i przestrzeni, czyli co kupić i gdzie ustawić?
Kluczowym aspektem w podejmowaniu decyzji o urządzaniu pomieszczeń jest ich metraż. Właściciele przestronnych mieszkań mają zdecydowanie większe pole do manewru, bo niewykorzystane centymetry nie stanowią dla nich problemu. Mogą sobie pozwolić na ciekawe regały, komody, szafy i meble modułowe dostępne w ofertach sklepów i ustawią je tak, jak im w duszy gra. W przypadku mniejszych powierzchni, zadanie jest trudniejsze, ale także możliwe do wykonania. Wystarczy nieco przemyśleć temat, wymierzyć co gdzie ustawić i potem albo poszukać w Internecie, albo udać się na mozolne poszukiwania po salonach meblowych, żeby znaleźć mebel, który odpowiada naszym oczekiwaniom.
Niestety w przypadku szafy gotowej musimy liczyć się z tym, że – zarówno w większym, jak i mniejszym lokum – często po wstawieniu mebla, zostanie nam niewielka ilość przestrzeni po boku i u góry, której w żaden sposób nie zaaranżujemy. Nic dziwnego, szafy gotowe mają zazwyczaj określone gabaryty lub dostępne są w kilku ustalonych wymiarach, które musimy zaakceptować. Kiedy więc wstawimy gotowy mebel do wnęki, która różni się od niego nie tylko szerokością, wysokością, ale też głębokością, zawsze zostaną nam wolne przestrzenie i szpary, do których musimy przywyknąć. W takich miejscach jedynie kurz może być częstym gościem.
Tym, którzy nie chcą tracić czasu na poszukiwania i „wycieczki” po sklepach oraz nie uznają kompromisów w aranżacji i funkcjonalności, z pewnością przypadną do gustu rozwiązania na wymiar. Szafę na wymiar można bowiem bez problemu zaprojektować w towarzystwie projektanta we własnym domu, wskazując nie tylko miejsce, w którym ma stanąć, ale także uwzględniając wszelkie parametry pomieszczenia. Taki meble na wymiar pozwala wykorzystać maksymalnie każdy centymetr przestrzeni jaką dysponujemy, nie pozostawiając pustych luk i trudnych do zagospodarowania miejsc.
Nietypowy metraż, skosy i... szafa! Jak sobie z tym poradzić?
Trudne w aranżacji miejsca, skosy, wnęki oraz uskoki to zmora każdego projektanta i tych, którzy podejmują się aranżacji własnego mieszkania. Jednak często tkwi w nich stylizacyjny potencjał, który przy meblach gotowych trudniej wydobyć! Wąskie i nietypowe przestrzenie mogą być idealnym miejscem, by stworzyć w nich szafę na rzeczy sezonowe, czy spiżarkę.
Z meblami gotowymi nie jest już tak prosto. Gotowe szafy dostępne są w różnych opcjach, ale mają zazwyczaj ściśle określone gabaryty oraz sposób otwierania, które utrudniają ich wkomponowanie we wnętrze czy ustawienie w przestrzeni pod skosem. Wszystko to znacznie ogranicza ich elastyczność oraz funkcjonalność. Podobnie sytuacja wygląda w starych kamienicach czy wysokich obiektach, gdzie wykorzystując gotowe szafy zostaje dużo wolnej przestrzeni pod sufitem. W takiej sytuacji często ratujemy się różnego typu dostawkami czy układaniem mebla jeden na drugim albo robimy otwarty składzik, który nie wygląda estetycznie we wnętrzu.
Wybierając meble na wymiar unikamy tego problemu poprzez zastosowanie rozwiązania z pawlaczem, czyli idziemy z meblem w górę pomieszczenia, aż do sufitu. W takiej dodatkowej przestrzeni sprytnie schowamy odzież wierzchnią, buty czy sezonowy sprzęt sportowy. Biorąc pod uwagę te aspekty – mimo bogatej oferty gotowych mebli dostępnych w sklepach z wyposażeniem wnętrz – możliwość wykonania mebla pod wymiar i wkomponowania go w nietypową architekturę bywa lepszym, a na pewno praktyczniejszym rozwiązaniem. Dzięki temu zyskamy funkcjonalną i estetyczną szafę oraz mnóstwo miejsca! Na korzyść propozycji na wymiar przemawia także możliwość realizacji własnych wizji i pomysłów. Mebel może wówczas przybrać oryginalny kształt, być dodatkowo wzmocniony czy zamykany na różne sposoby – z wykorzystaniem drzwi łamanych (tzw. składano-przesuwnych), przesuwnych lub systemów narożnych wewnętrznych i zewnętrznych.
Wnętrze i zewnętrze nie są bez znaczenia – jak wygląda szafa idealna?
To, co będziemy trzymać we wnętrzu szafy zależy tylko od nas. Ogólnie szafa powinna pomieścić jak najwięcej rzeczy, bo jest to mebel do przechowywania. Tę cechę niewątpliwie posiadają szafy gotowe. Ich zaletą jest także to, że najczęściej dostępne są zaraz po zakupie, dokładnie widzimy, jak wyglądają, mają także przestronne, wolne wnętrza wyposażone w podstawowe elementy jak półki i drążki. Tylko czy zawsze nam to wystarcza, żeby pomieścić rzeczy, które chcemy schować i czy preferujemy taki sposób przechowywania?
Okazuje się, że taki plus czy zaleta mogą być minusem. W przypadku gotowych rozwiązań nierzadko musimy po prostu iść na kompromis i kupić produkt taki, jak stworzył go producent, czyli dostosować nasze potrzeby do ilości dostępnych półek, szuflad i wolnej przestrzeni. Co warto podkreślić, coraz częściej firmy produkujące gotowe szafy dają nam możliwość samodzielnej konfiguracji wnętrza mebla i doboru dodatkowych elementów z gotowej listy. Wszystko po to, żebyśmy mogli dopasować produktu do swoich potrzeb. I bardzo dobrze. Niestety, w wielu przypadkach wybór ten jest jednak bardzo ograniczony. W opcji szafy na wymiar problem ten jest całkowicie wyeliminowany. Sami decydujemy co ma się w naszej szafie znaleźć, ile potrzebujmy półek, ile szuflad, jak je rozmieścić we wnętrzu oraz na jakiej wysokości powiesimy płaszcze czy sukienki. Decydujemy o zawartości, funkcjonalności szafy i sposobie jej otwierania już na etapie jej planowania, a później także na etapie montażu. Wszystko po to, żeby jak najbardziej pasowała do zadania jakie ma spełniać i naszych oczekiwań.
Specjaliści marki Komandor dodają, że szafy na wymiar wyposażone są dodatkowo w szereg udogodnień zwiększających komfort użytkowania, których nie znajdziemy w gotowych wariantach mebli. Co ważne, wartość tych elementów najczęściej zawarta jest już w cenie mebla. Będą nimi ciche domykacze, pozwalające bezszelestnie zamknąć drzwi, paski buforowe chroniące przed kurzem czy stopery przytrzymujące drzwi w prawidłowej pozycji. Wszystkie te elementy podwyższą jakość korzystania z szafy i wpłyną na dłuższą eksploatację produktu.
Szafa i wystrój pomieszczenia: sztuka kompromisów czy spełnianie marzeń?
Znalezienie idealnej szafy może okazać się sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy dopasować ją do istniejącej już aranżacji, gdzie wszystko ma swoje miejsce i specyficzny charakter lub kolor. To także szczególnie trudne, gdy po kilku latach musimy dokupić podobny element, a producent już dawno wycofał swoją kolekcję ze sprzedaży lub gdy odnaleźliśmy idealny wzór, jednak nie odpowiada nam jego jakość i materiał, z którego jest wykonany. Często zakup gotowych rozwiązań jest sztuką kompromisów i mimo tego, że modele występują w wielu kolorystycznych odsłonach i wzorach, zdajemy sobie sprawę, że wyobraźnia dyktowała nam coś zupełnie innego.
Przewagę w szafach gotowych mogą stanowić meble stylizowane i z ornamentami, których to elementów trudno dopatrywać się w meblach na wymiar. No i jeszcze istotna dla niektórych sprawa – przestawianie mebla przy zmianie aranżacji. Tutaj zdecydowana faworytką jest szafa gotowa. W jej wypadku wystarczy przesunięcie w inny kąt lub wyniesienie do innego pomieszczenia czy lokum podczas przeprowadzki. W przypadku szafy na wymiar nie jest to już możliwe, bo wykonywana i dopasowywana jest do konkretnej przestrzeni i wnętrza.
Jeśli chodzi o zamówienie szafy na wymiar to zalet wydaje się być więcej. Przy jej wyborze mamy pełną swobodę w zakresie zarówno doboru materiałów, z których zostanie wykonana – tak by spełniały swoją funkcję użytkową w pomieszczeniu i służyły przez lata, jak i ich kolorów, które dopasujemy do wystroju wnętrza. Szafa gotowa posiada konkretną postać, wygląd, rodzaj i styl drzwi. Nawet jeśli odpowiada nam ona pod względem wyposażenie to jednak jej kolorystyka, gabaryty i styl mogą nie pasować do aranżacji i stylu pomieszczenia. W przypadku szaf na wymiar, nawet kiedy adaptujemy je do gotowego wnętrza, mamy wiele możliwości i wariantów wyboru chociażby jej frontów, które są najbardziej widoczne. Dzięki temu stylistyczne dopasowanie jest o wiele łatwiejsze. Pod tym względem palmę pierwszeństwa także dzierżą szafy na wymiar, bo pozwalają na dowolną kreację przestrzeni i spełnianie aranżacyjnych marzeń.
Z jakimi kosztami musimy się zmierzyć?
Cena jest istotną kwestią, ponieważ nierzadko to od niej zależy na jaki model się zdecydujemy. Jak wiadomo, w parze z kosztami idzie jakość, którą koniecznie musimy uwzględnić, przyglądając się ofercie szaf dostępnych na rynku. Zakup jest inwestycją we wnętrze, wpłynie na komfort i codzienną wygodę, dlatego warto odpowiednio zaplanować budżet przeznaczony na ten cel.
Gotowe szafy z reguły są tańsze, choć warto dobrze przyglądnąć się co obejmuje ich cena i co tak naprawdę kupimy. Bardzo często dobór dodatkowych elementów wyposażenia jak półki, drążki, szuflady czy akcesoria podnoszące funkcjonalność mebla może zrodzić spory wydatek i całkowicie zmienić cenę końcową. Do puli kosztów musimy także dorzucić transport oraz czas przeznaczony nie tylko na poszukiwania szafy, lecz także jej wniesienie i montaż. Wszystko to razem po podsumowaniu może znacznie zwiększyć pierwotnie niższą cenę szafy gotowej, przekraczając niejednokrotnie cenę porównywalnej szafy na wymiar. Weźmy pod uwagę też to, że niższa wartość gotowego mebla może czasami wynikać z rodzaju zastosowanych materiałów, co w praktyce może się przekładać na krótszy żywot mebla i komfort w jego codziennym użytkowaniu.
Z kolei, jeśli decydujemy się na meble na wymiar, liczmy się z porównywalnym lub większym wydatkiem i dłuższymi terminami realizacji. Produkt nie będzie bowiem dostępny „od ręki”, jak w przypadku gotowych wariantów, ponieważ jest meblem wykonywanym na indywidualne zamówienie. Zyskujemy jednak wspominane wyżej plusy – wszystkie elementy wnętrza i akcesoria uwzględnione w cenie, różnorodność i wyższą jakość materiałów, możliwość dopasowania do trudnego metrażu. Nie ma też żadnych dodatkowych kosztów, bo cena końcowa uwzględnia także transport i montaż szafy.
Dobra szafa wytrzyma lata i pomieści wiele rzeczy, dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej z możliwości, by na końcu cieszyć się wygodą i funkcjonalnością, jakie zagwarantuje stylowy mebel. Każdy z przedstawionych powyżej wariantów mebla na swoje silne i słabsze strony. Kalkulacja nie jest prosta, ale warto pamiętać, że najważniejsza jest jakość, funkcjonalność mebla, jego dopasowanie do nas samych i nasza wygoda w codziennym użytkowaniu. To wszystko ma swoją określoną wartość. Szafa gotowa czy szafa na wymiar? Wybierzmy mądrze to, na czym najbardziej nam zależy.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.