Jak malować sufit, aby uniknąć błędów? Praktyczny poradnik
Jak przeprowadzić malowanie sufitu, aby nie powstały smugi? W którą stronę malować sufit? Jaką farbę wybrać? Zanim chwycimy za wałki i pędzle poznajmy podstawy malowania – dzięki temu osiągniemy doskonały efekt.
Na piękne, przemyślane wnętrze składa się wiele, wydawałoby się nieznaczących, elementów. Designerskie meble czy unikatowe dodatki z pewnością nadadzą szyku aranżacji i będą świadczyły o jej wyjątkowości, skupiając się na detalach, nie możemy jednak zapomnieć o podstawowych kwestiach. Zwróćmy uwagę na sufit! Jeśli podczas malowania sufitu popełnimy błędy, na jego powierzchni zauważymy nieestetyczne smugi i przebarwienia. Jak przeprowadzić malowanie sufitu wałkiem, jak wybrać kierunek malowania sufitu oraz jakie produkty i akcesoria pomogą nam w osiągnięciu spektakularnego efektu?
Odświeżanie sufitu – od czego zacząć?
Zanim chwycimy za pędzel czy wałek i zaczniemy malować sufit warto odpowiednio się przygotować. Chociaż dla niektórych będzie to lekcja "od podstaw", dla amatorów może stać się cenną wskazówką. Folia ochronna na podłogę, drzwi i okna to podstawa! Podobnie jak wybór odpowiedniej farby czy pędzla. Jednocześnie należy wyposażyć się w odzież ochronną. Dla niewprawionych malarzy dobrym pomysłem mogą okazać się okulary zabezpieczające oczy przed kapaniem farby.
Malowanie sufitu – porady i podpowiedzi
Dobrze pomalowany sufit to sufit dobrze do malowania przygotowany! Zanim przystąpimy do głównego etapu prac, zagruntujmy powierzchnię (w przypadku świeżo wykonanych sufitów) lub oczyśćmy podłoże ze starych, łuszczących się powłok farb (jeśli remontujemy wnętrze). Konieczne jest ponadto odtłuszczenie sufitu, czyli zmycie tłustych plam (np. pamiątek po naszych kulinarnych eksperymentach w kuchni) oraz usunięcie zagrzybienia i pleśni (za pomocą odpowiedniego środka grzybobójczego i szpachelki). Na koniec myjemy sufit i pozostawiamy do wyschnięcia. Teraz pozostaje nam już tylko wypełnienie ubytków oraz rys masą szpachlową, wygładzenie naprawianych miejsc i ich odpylenie. Jeśli podczas prac odsłoniliśmy surową warstwę tynku, powinniśmy sięgnąć także po produkt gruntujący i potraktować nim dane fragmenty powierzchni.
Bezbłędnie pomalowany sufit: wałek czy pędzel?
Zdecydujmy, czy efektywniejsze będzie malowanie sufitu pędzlem, czy może wałkiem. Podpowiedzią będzie służyć nam karta techniczna farby – znajdziemy w niej informacje dotyczące polecanych akcesoriów. Zazwyczaj do wyboru mamy pędzle i wałki z włosia syntetycznego, runa naturalnego lub mieszane, o różnej wielkości i szerokości. Z uwagi na usytuowanie powierzchni warto sięgnąć po szeroki wałek na teleskopowej rączce. Oczywiście należy kupić także pędzle.
Malowanie sufitu krok po kroku
Farbę w pierwszej kolejności nakładamy na rogi pomieszczenia oraz detale (np. powierzchnię wokół kratki wentylacyjnej). Do tego celu używamy pędzla, który pomoże nam w precyzyjnym pomalowaniu trudnodostępnych miejsc. Następnie sięgamy po wałek.
Z pewnością zastanawiamy się, który kierunek malowania sufitu – od okna czy do okna – będzie wskazany. Profesjonaliści podpowiadają, aby kierować się od okna w głąb pomieszczenia. Dzięki temu promienie słoneczne nie będą załamywały się na powłoce malarskiej – co uwydatniłoby wszelkie smugi i nierówności. Jaka technika malowania wałkiem będzie najlepsza? Zastosujmy metodę „mokro na mokro”, tzn. malujmy równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami farby. Połączenia pomiędzy kolejnymi pasami będą niewidoczne, unikniemy ponadto smug. Pamiętajmy poza tym, aby na pomalowaną powierzchnię nie nanosić miejscowych poprawek – zamiast tego sufit należy pokryć kolejną warstwą farby.
Jaka farba na sufit?
Oczywiście ogromną rolę odgrywa rodzaj oraz jakość wyrobu. Najlepsza farba na sufit wyróżnia się przede wszystkim matową powłoką. Matowe wykończenie powierzchni pochłania wiązki światła, zamiast je odbijać. Dzięki temu ukrywa ono niedoskonałości sufitu, nierówności czy drobne rysy, zamiast je eksponować (jak w przypadku farby o powłoce satynowej, lekko połyskliwej).
Ciekawą alternatywą jest łączenie dwóch lub więcej kolorów farb tworzących unikatowy wzór. Aby wykreować oryginalną dekorację sufitu za pomocą farby wystarczy taśma malarska. Dzięki niej brzegi będą równo pomalowane, dając niesamowity efekt 3D.
Malowanie sufitu – w kuchni, salonie czy sypialni – to zadanie, z którym z łatwością damy sobie radę sami. Nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy czy profesjonalnego sprzętu, aby osiągnąć zadowalający efekt: piękną, precyzyjnie wykończoną powierzchnię.