Najlepsze oświetlenie przy korzystaniu z komputera, tabletu, komórki
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Philips Lighting.
Nie jest żadną tajemnicą, że urządzenia multimedialne osłabiają oczy. Czy można zminimalizować skutki codziennego korzystania z dobrodziejstw nowoczesnej technologii w pracy i w domu? Duży wpływ na nasz wzrok ma sztuczne światło – odpowiednio dobrana żarówka może wpłynąć korzystniej na nasze aktywności i złagodzić rezultaty przesiadywania długich godzin przed ekranem komputera. Jak dbać o oczy, kiedy regularnie narażamy je na kontakt z wyświetlaczami i monitorami poszczególnych urządzeń? Jakie oświetlenie sztuczne wybrać, by zapewnić oczom właściwą ochronę? We współpracy z Philips Lighting prezentujemy garść istotnych informacji o najlepszym dla nas świetle, oraz porad, jak znaleźć najlepszą żarówkę.
Multimedia, a światło niebieskie
Konsekwencją korzystania z urządzeń multimedialnych, jest konieczność obcowania z nieustannie wytwarzanym przez nie m.in. światłem niebieskim. Jeśli ilość tego światła przekracza określone przez odpowiednie normy wartości, a czas ekspozycji na nie jest duży, może spowodować ono zaczerwienienie oraz pieczenie oczu. Jeśli źródła światła nie spełniają normy bezpieczeństwa fotobiologicznego, może to przyczynić się powstawaniu chorób wzroku, w tym AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej, które może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Podobnie działa światło sztuczne wydobywające się z żarówek, które nie spełniają odpowiednich wymagań. Pamiętajmy, że nieodpowiednie oświetlenie w domu i w pracy może prowadzić do rozwoju chorób oczu i narazić nas na znaczne pogorszenie wzroku.
Innym skutkiem korzystania ze złej jakości oświetlenia jest zaburzenie snu. Światło posiada duży wpływ na produkcję melatoniny – substancji odpowiadającej za właściwe działanie naszego zegara biologicznego i za prawidłowy rytm snu. Jej niedobór może wywoływać bezsenność, nadmierną senność, a nawet problemy z odżywianiem. Źle dobrane światło powoduje zły sen, czym wpływa na znaczne pogorszenie się stanu naszych oczu. Pamiętajmy o tym, zminimalizujmy potrzebę sięgania przed snem po multimedia i dbajmy o odpowiednią ilość melatoniny w naszym organizmie. Nie oszczędzajmy także na żarówkach – właściwe światło zapewni naszym oczom ochronę i nie narazi ich na działanie szkodliwych drgań.
Żarówka bezpieczna dla oka – jaką wybrać?
Philips Lighting zwraca uwagę na warunki, które powinna spełnić żarówka odpowiednia dla naszego wzroku. Pamiętajmy, że na negatywne skutki stosowania groźnego dla naszego zdrowia oświetlenia są narażone także dzieci – podczas odrabiania lekcji, korzystania z tabletu, czy gry na komputerze kontakt ze światłem sztucznym jest nieunikniony. Jak zatem zminimalizować ryzyko pogorszenia się wzroku wszystkich domowników?
Warto sięgnąć po żarówki zawierające na etykiecie odpowiednią informację. Znaczek CE, uwzględniony na opakowaniu będzie sygnałem, że interesujący nas produkt został przebadany laboratoryjnie i spełnia m.in. normę bezpieczeństwa fotobiologicznego. Co to oznacza w praktyce? Taka żarówka stworzy komfortowe, zbliżone do naturalnych, warunki świetlne – zapewnione przez nią oświetlenie nie będzie drgać i nie narazi naszej pociechy na problemy ze wzrokiem, bezsennością i koncentracją.
Stosując w domu żarówki Philips LED, nie musimy się martwić o nagłe pogorszenie się naszego samopoczucia, ból głowy, czy ciągłe rozdrażnienie. Źródła światła oferowane przez producenta zostały poddane badaniom, mającym na celu sprawdzenie emitowanego przez nie poziomu promieniowania elektromagnetycznego. Zastosowanie bezpiecznych i przetestowanych źródeł światła, stanowi doskonały sposób, by cieszyć się zdrowym dla naszych oczu oświetleniem sztucznym o każdej porze i w każdych warunkach.
Warto także wziąć pod uwagę potrzeby narzucane nam przez codzienny rytm dobowy i czynności wpływające na niego – poranną wizytę w pozbawionej światła łazience, wieczorne czytanie, przygotowywanie się do snu. Dostosujmy moc i parametry produktu zgodnie z miejscem jego przeznaczenia.
Jak dbać o oczy narażone na bardzo częsty kontakt ze światłem niebieskim?
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez korzystania z urządzeń multimedialnych, bardzo często to właśnie one umożliwiają nam prowadzenie własnej firmy, pozwalają dotrzymać zawodowych zobowiązań i wykonać ważne zadania. Co robić, kiedy chcemy ochronić oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego i z powodzeniem zminimalizować jego wpływ na nasz wzrok? Warto wyrobić sobie zdrowe nawyki. Konkretne, cyklicznie powtarzane czynności sprawią, że nasze oczy będą się mniej męczyć.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z negatywnym działaniem sztucznego światła jest mruganie. Dzięki temu zmniejszymy dyskomfort wynikający z uczucia „suchych oczu” kiedy zarwiemy noc, bądź spędzimy więcej godzin w biurze. Zamykajmy i otwierajmy powieki za każdym razem, kiedy powtarzamy jakąś czynność, na przykład klikamy na określony przez nas wcześniej klawisz. Dolna i górna powieka powinny do siebie idealnie przylegać.
Innym sposobem, by podnieść komfort naszej pracy przy komputerze lub tablecie jest stosowanie „zasady dziesiątek”. Powinniśmy, co 10 minut odrywać się od wykonywanej czynności, zerkać na rzecz, oddaloną od nas o około 10 metrów i utrzymać na niej wzrok przez 10 sekund. Postarajmy się ujrzeć możliwie najwięcej szczegółów – takie ćwiczenie pozwoli odzyskać harmonię zmęczonym oczom. Chcąc zapewnić naszym oczom 100-procentową ochronę, nośmy okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB we wszystkie słoneczne dni w ciągu roku i pamiętajmy o regularnych wizytach u okulisty.
Żyjąc w dobie multimediów i nowoczesnych technologii, jesteśmy nieustannie narażeni na szkodliwe działanie światła niebieskiego. Kluczowym elementem dbania o zdrowe oczy jest stosowanie certyfikowanych żarówek niedrgających, które minimalizują negatywny wpływ światła niebieskiego na nasze oczy. Nie narażajmy wzroku na przedwczesną utratę ostrości widzenia i minimalizujmy zmęczenie wynikające z nieprawidłowo dobranego oświetlenia – stwórzmy odpowiednie warunki do pracy ze sprzętem multimedialnym, czyniąc priorytetowym zakup wysokiej jakości, bezpiecznej i przetestowanej laboratoryjnie żarówki.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Philips Lighting.