Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić piwnicę?

Piwnica daje nam ogromne możliwości – to w końcu dodatkowa przestrzeń do wykorzystania! Zastanówmy się, jak ją zagospodarować, co w niej umieścić oraz który wariant wybrać. Piwnica – jak urządzić to pomieszczenie, aby cieszyć się najlepszymi efektami? Podpowiadamy!

Pralnia i suszarnia czy wręcz przeciwnie – drugi salon, pokój gier lub przytulna sala kinowa? Warsztat dla majsterkowicza czy może doskonale wyposażona spiżarnia? Zanim zaplanujemy aranżację piwnicy musimy precyzyjnie określić jej przeznaczenie oraz funkcje jakie ma realizować.

Piwnica w bloku: niewielka, ale wygodna

Pamiętajmy, że nawet niewielka, raczej ciasna piwnica w bloku powinna być urządzona funkcjonalnie i z pomysłem. To w końcu dodatkowa przestrzeń, którą możemy dowolnie wykorzystać.

<p>Wiele zależy od projektu, wielkości piwnicy oraz panujących w niej warunków. Temperatura jest tu zazwyczaj nieco niższa niż w lokalach mieszkalnych, w związku z czym musimy zapomnieć o małej siłowni czy suszarni. Z powodzeniem połączymy w niej jednak dwie inne, podstawowe funkcje: <strong>spiżarni oraz magazynu</strong>.</p>
<p>Przy ścianie (najlepiej zewnętrznej – z uwagi na panującą tu niższą temperaturę) zamontujmy stabilne i wytrzymałe ażurowe <strong>regały budowlane, na których ustawimy słoiki z przetworami</strong>. Podzielmy je na słodkie i wytrawne oraz posegregujmy zgodnie z datą produkcji. Sprawdźmy, jakie jeszcze produkty spożywcze, z których nie korzystamy na co dzień, możemy przenieść do piwnicy w bloku. Dobrym pomysłem jest wygospodarowanie tu oddzielnej <strong>półki na wino</strong> oraz ustawienie <strong>skrzynki na zimnolubne warzywa</strong>, których nie należy przechowywać w lodówce, jak np. ziemniaki.
Regały przydadzą nam się również do <strong>przechowywania przedmiotów</strong>, które nie zmieściły się w mieszkaniu, pamiątek lub odzieży sezonowej. Najlepiej schować je do plastikowych pojemników z pokrywką.</p>

Wiele zależy od projektu, wielkości piwnicy oraz panujących w niej warunków. Temperatura jest tu zazwyczaj nieco niższa niż w lokalach mieszkalnych, w związku z czym musimy zapomnieć o małej siłowni czy suszarni. Z powodzeniem połączymy w niej jednak dwie inne, podstawowe funkcje: spiżarni oraz magazynu.

Przy ścianie (najlepiej zewnętrznej – z uwagi na panującą tu niższą temperaturę) zamontujmy stabilne i wytrzymałe ażurowe regały budowlane, na których ustawimy słoiki z przetworami. Podzielmy je na słodkie i wytrawne oraz posegregujmy zgodnie z datą produkcji. Sprawdźmy, jakie jeszcze produkty spożywcze, z których nie korzystamy na co dzień, możemy przenieść do piwnicy w bloku. Dobrym pomysłem jest wygospodarowanie tu oddzielnej półki na wino oraz ustawienie skrzynki na zimnolubne warzywa, których nie należy przechowywać w lodówce, jak np. ziemniaki. Regały przydadzą nam się również do przechowywania przedmiotów, które nie zmieściły się w mieszkaniu, pamiątek lub odzieży sezonowej. Najlepiej schować je do plastikowych pojemników z pokrywką.

Aranżacja piwnicy w domu

W przypadku piwnicy w domu mamy zazwyczaj znacznie szersze możliwości aranżacyjne. Dysponujemy znacznie większą przestrzenią – na dużym metrażu z powodzeniem zrealizujemy jedną lub kilka niezależnych od siebie funkcji, tym bardziej w przypadku paru oddzielnych pomieszczeń.

Aby korzystanie z piwnicy było wygodne i komfortowe, musimy pomyśleć także o skutecznej termoizolacji, wydajnym ogrzewaniu oraz wentylacji. Pamiętajmy ponadto, że zupełnie inna estetyka będzie obowiązywać w piwnicy-warsztacie, inna zaś w sytuacji, gdy urządzamy w niej dodatkowy salon. Funkcja kondygnacji jednocześnie wpłynie więc na wykorzystywane tu materiały wykończeniowe.

Magazyn i warsztat w piwnicy

Niemal każda piwnica pełni rolę magazynu. Przechowujemy w niej wszelkie przedmioty, narzędzia, akcesoria i urządzenia, które niekoniecznie mogą lub muszą znaleźć się na piętrze – użytkujemy je bowiem sporadycznie, są ponadto dość problematyczne w eksploatacji. Odpowiednio dobrane regały, haki i wieszaki pozwolą na bezpieczne i wygodne sezonowanie kosiarki, narzędzi ogrodniczych, mebli tarasowych oraz drugiego kompletu opon samochodowych.

W piwnicy w domu warto urządzić również warsztat. Przyda nam się w nim przede wszystkim stół roboczy (inaczej garażowy). Warto wybrać mebel wyposażony w drugi, niższy blat, szuflady na narzędzia oraz w dodatkowe funkcjonalności, jak np. imadło. Poza tym potrzebujemy półek, regałów oraz pulpitów z hakami, na których zawiesimy najpotrzebniejsze narzędzia.

Pralnia i suszarnia w piwnicy

Zainspirujmy się amerykańskimi filmami, w których domy są piękne, znakomicie zorganizowane i wyposażone w oddzielną pralnię oraz suszarnię. Pralnia w piwnicy sprawi, że odgłosy pralki i suszarki nie będą przeszkadzały domownikom – praniem będziemy mogli się zająć nawet podczas jednej z bezsennych nocy. Oprócz podstawowych sprzętów zamontujmy tu wiszące suszarki na pranie, półki na detergenty, kosze na brudną bieliznę, poza tym wygospodarujemy miejsce na przechowywanie świeżo wyprasowanego prania.

<h2 id="siłownia-w-piwnicy">Siłownia w piwnicy</h2>
<p>Przedstawione rozwiązania należą do najpopularniejszych. Pamiętajmy jednak, że potrzeba jest matką wynalazku oraz motywatorem zmian. Jeśli zatem jesteśmy miłośnikami sportu, a aktywność fizyczną na stałe wpisaliśmy do naszego tygodniowego grafiku, <strong>możemy pokusić się o stworzenie w piwnicy  świetnie wyposażonej, funkcjonalnej siłowni</strong>.</p>
<p>Zakres niezbędnych sprzętów oraz akcesoriów podyktowany jest naszymi potrzebami oraz planem treningowym. Urządzenia oraz maszyny dobierzmy z myślą o preferowanej przez nas formie aktywności. Jeśli cenimy sobie trening siłowy, przydadzą nam się <strong>hantle oraz kettle</strong>, jeśli zaś wolimy jogę lub stretching – <strong>maty, piłki oraz gumy</strong>. Dobrym pomysłem jest <strong>zamontowanie tu <a href="https://www.homebook.pl/produkty/lustra" rel="nofollow">lustra</a></strong>, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować prawidłowość swojej postawy podczas ćwiczeń.</p>

Siłownia w piwnicy

Przedstawione rozwiązania należą do najpopularniejszych. Pamiętajmy jednak, że potrzeba jest matką wynalazku oraz motywatorem zmian. Jeśli zatem jesteśmy miłośnikami sportu, a aktywność fizyczną na stałe wpisaliśmy do naszego tygodniowego grafiku, możemy pokusić się o stworzenie w piwnicy świetnie wyposażonej, funkcjonalnej siłowni.

Zakres niezbędnych sprzętów oraz akcesoriów podyktowany jest naszymi potrzebami oraz planem treningowym. Urządzenia oraz maszyny dobierzmy z myślą o preferowanej przez nas formie aktywności. Jeśli cenimy sobie trening siłowy, przydadzą nam się hantle oraz kettle, jeśli zaś wolimy jogę lub stretching – maty, piłki oraz gumy. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tu lustra, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować prawidłowość swojej postawy podczas ćwiczeń.

Strefa relaksu w domu

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w aranżacji piwnicy pójść o krok dalej i stworzyć w niej strefę rozrywkową, swego rodzaju kontynuację części reprezentatywnej wnętrza. Zrealizujmy w niej te funkcje, na które zabrakło miejsca na piętrze, a o których mniej lub bardziej jawnie marzymy: salę kinową z projektorem oraz dedykowanym systemem nagłośnieniowym, pokój gier z PlayStation lub klimatyczne miejsce spotkań z barem i stołem do bilarda.


Inne artykuły w tej kategorii

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

 Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.